Šťáva pro vaše počítače: dvanáct zdrojů v testu

Zdroj ovlivňuje nejen stabilitu PC, ale i jeho spotřebu. Dnes se podíváme na zdroje nižší třídy s výkonem od 300 do 450 W.

Přestože porucha počítačového zdroje může znamenat zničení i jiných komponent, stále na něm mnoho uživatelů šetří. Přitom spotřeba počítačů se zvyšuje, a na napájecí zdroje jsou proto kladeny čím dál vyšší nároky. Jaký si tedy vybrat? Na tuto otázku vám odpoví nás velký test 32 počítačových zdrojů.

Základní pojmy

Příkon – energie dodaná do zařízení z elektrické sítě
Činný příkon – příkon, který je celý zařízením spotřebován, tj. přeměněn na jinou formu energie (světlo, teplo, apod.)
Jalový příkon – rozdíl mezi celkovým a činným příkonem. Ten sice zařízení po jistý čas odebírá, vzápětí jej však vrací zpět do sítě
Celkový příkon – příkon, který musí být k zařízení přenášen
Účiník (cos φ) – cosinus úhlu mezi střídavým napětím a proudem. Jedná se také o poměr činného k celkovému příkonu

Dnešní výkonné počítačové sestavy, v nichž se zabydlují dvoujádrové procesory, nenasytné grafické karty či disková pole se neobejdou bez dostatečně silného zdroje. Také v méně výkonných počítačích je ale třeba klást důraz na kvalitní zdroj ať už z důvodu jeho tichého chodu nebo pro vyšší spolehlivost a hladký chod sestavy. Jak ale zjistit, jestli vašemu zdroji nedochází dech? Některé příznaky lze vysledovat i z chování počítače a nemusí být zapotřebí osciloskopu či jiných měřících přístrojů. Prvním takovým znamením bývá například samočinný restart pevného disku, který začne vydávat zvuk jako při startu počítače. Dalším příznakem může být nejen náhodné zamrzávání systému (obzvlášť při hraní her), ale také nepříliš vysoké hodnoty frekvencí při přetaktování, než je obvyklé.

Výkon není všechno

Ještě než se pustíte do hledání toho pravého zdroje, udělejte si seznam všech komponent, které máte či někdy budete v budoucnu mít v počítači. Je zapotřebí započítat i všechna USB zařízení či každičký ventilátor. Poté doporučujeme některým z webových PSU kalkulátorů vypočítat jak výkonný zdroj bude zapotřebí s tím, že si necháte dostatečnou rezervu. Problémem počítačových zdrojů je však fakt, že celkový výkon zdroje tvoří jen jedno z mnoha kritérií výběru zdroje. Velmi důležité je především vzít v úvahu, jak má zdroj tento výkon rozložen do svých jednotlivých napěťových větví. Ze všeho nejvíce dbejte na silné +12V větve a jejich co největší počet. V moderní sestavě totiž napájí nejvíce komponent a jsou tak nejvíce zatěžovány. Jejich větší počet jim pomáhá lépe odolávat náhlému nárůstu proudu. Výkon větví +5V a +3,3V je prakticky u všech zdrojů více než dostatečný, u levných dokonce zbytečně vysoký.

Vysoká účinnost známkou kvality

Velmi důležitá je u zdroje jeho účinnost, která udává, kolik celkového příkonu se dostane na výstup zdroje a kolik se promění na nežádoucí teplo. Nic není ideální a žádný zdroj nedosahuje 100% účinnosti, nicméně ty kvalitní dražší zdroje se jí alespoň snaží přiblížit. Nízkou účinnost poznáte nejen na vysoké hlučnosti zdroje, jehož ventilátor se musí točit na vysokých otáčkách, aby teplo odvedl, ale také na svém účtu za elektřinu. Potřebuje-li vaše počítačová sestava například 300 W energie, při 90% účinnosti zdroje bude ve skutečnosti odebírat 333 W, při 80 % už ale 375 W. Z celkového příkonu zdroje se tedy přemění o 42 W energie na teplo více, což dá za 24 hodin provozu rozdíl o velikosti jedné kilowatthodiny. Peníze vynaložené při koupi dražšího zdroje s vysokou účinností se tak mohou časem vrátit.Účinnost zdrojů se v závislosti na jejich zatížení mění a můžete ji zjistit například z námi změřených výsledků v tabulce.

Zdroj je jednou z komponent počítače, jejíž hlučnost nelze příliš ovlivnit například zpomalením ventilátorů (může způsobit vysoké zahřívání zdroje, a snížit tak jeho životnost). Některé zdroje sice obsahují buď konektor pro externí regulaci otáček ventilátoru, nebo externí teplotní čidlo. Tyto komponenty však pomohou od hluku pouze při nízké zátěži, kdy se nemusí zdroj příliš chladit. Toužíte-li po tichém zdroji, dívejte se především po modelech s co nejvyšší účinností a jedním 12 či 14cm ventilátorem s teplotní regulací. Ani to však není zárukou tichého chodu, proto vybírejte například podle hlučnosti, kterou jsme u jednotlivých zdrojů naměřili. I zdroj s jediným 8cm ventilátorem, a přitom výborně navrženým vnitřním uspořádáním pro optimální chlazení, může být velmi tichý. K nižší hlučnosti pomáhá také hladká drátěná mřížka namísto lisované s ostrými hranami nebo zadní otvory ve tvaru včelí plástve.

Pořádek v kabeláži

Nedostatek kabelů vedoucích ze zdroje či jejich malá délka vám mohou způsobit nepříjemnosti a další výdaje se sháněním různých redukcí a rozdvojek. U moderních počítačových sestav jsou vítány napájecí konektory pro SATA disky a u výkonnějších zdrojů jeden či více šestipinových konektorů pro napájení PCIe grafických karet. Některé lepší zdroje dokonce mají oddělitelné kabely, což přispěje k většímu pořádku v počítačové skříni. V našem testu jsme oddělitelné kabely uváděli jako výhodu, ne vždy však výhodou jsou. Mezi zdrojem a základní deskou by totiž mělo být co nejméně konektorů, protože na každém vzniká přechodový odpor. Především tak u velmi výkonných zdrojů je paradoxně lepší tuto vymoženost i přes větší nepořádek ve skříni oželet. Naprosto nelogické je pak u některých zdrojů to, že mají oddělitelný i 24pinový napájecí kabel, který je využit pokaždé.

Jak vidíte, vybrat ten pravý počítačový zdroj není vůbec jednoduché. Pokud si stále nevíte s výběrem rady, můžete sáhnout po některém z vítězů našeho testu s přihlédnutím k tomu, jak moc výkonný zdroj potřebujete.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,