SSD má jen 1,5 % všech prodaných notebooků, důvodem je vysoká cena

Diskuze čtenářů k článku

30. 06. 2009 12:44

Zdravim, me prijde nesmyslne mit male a drahe SDD, 64GB je malo a vic je drahe.... Uplne ale vymizely zpravy o hybridnich discich. Co treba mit 500GB na plotnach a 32GB jako flash, kde s budou ulozena nejcasteji nacitana data a data jeste nezapsana na disk. Pokud tam bude dobry algoritmus pro zpravu teto cache tak notebook nabehne jen z flasky a disk se roztoci dvakrat za den kdyz bude potreba zapsat data nashromazdena ve flash nebo kdyz zacnete sledovat velka videa. Podle me idealni a cenove dostupne. Odolne proti padu, protoze se disk skoro netoci.... Co vy na to?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
30. 06. 2009 02:47

no to by mě v životě nenapadlo, jak nečekané

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
29. 06. 2009 20:37

Myslím si že pevné disky tu ještě chvíli budou,SSD-drahé,pomalé,malá kapacita,HDD-levné,rychlé a velká kapacita.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
29. 06. 2009 17:55

SSD disky maji urcite budoucnost, jen je potreba zefektivnit vyrobu. Pouzivaji se na ne ty nejdrazsi chipy prave kvuli rychlostem. Ale mrzi mne, ze zadny vyrobce nenabizi rychlostni ekvivalent ke klasickemu HDD za prijatelnou cenu v prijatelne kapacite. Je evidentni, ze se snazi z "novinky" vytriskat prachy. U grafickych karet to funguje, predrazenej highend za hodne penez a spousta pomalejsich karet za prijatelne penize a kazdy rok (nekdy i 2x) tu mame modernizaci. U SSD disku tady mame jen dokola se tocici highend. S tim at jdou nekam.

Ale jinak uznavam, ze zrovna u Windows je rychlost SSD znat :) A to berte s nadhledem :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
29. 06. 2009 14:41

jsem pro ssd ale zatim vyckavam

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
29. 06. 2009 11:22

Možná není důvodem ani tak cena, jako minimální celkový přínos. Tyhle disky vykazují sice papírově lepší hodnoty, ale o kolik zrychlí nebo zpohodlní práci na notebooku? Jestli rychlost náběhu OS není nijak výrazná, tak u kancelářských aplikací lze už sotva o něčem mluvit. Internetování nebo sledování videa nemá cenu ani zmiňovat. Jediný rozdíl tak může být tišší chod notebooku, případně lepší odolnost v případě pádu. Otázka ale je, kdo do tohoto chce investovat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
snake  |  29. 06. 2009 11:39

Tak pod tohle bych se podepsal!

Ony pevné disky zdaleka ještě nejsou odepsané. Ano, mají přístupovou dobu třeba až o 2 řády horší než nejlepší SSD, jenže pro zápis tu máme zápis na pozadí, a pro čtení zase přednačítání nejvíce pravděpodobných dat. Prefetch a jiné další možnosti.

A v reálu pak musí člověk už používat opravdu obludné molochy, aby mu rozdíl stál za to navýšení ceny.

P.S. Píšu z IBM X41 se 60 GB 1,8" diskem, co na začátku dělá 20 MB/s, a na konci 10 MB/s;-/. Přístupová doba někde kolem 23 ms (seek + rotační latence, jde o jen 4200 RPM disk, takže ta rotační latence dělá nezanedbatelných 7+ ms). Start booku by mohl být, pravda, o něco rychlejší, při práci mi ale bohatě stačí. Kancelářská práce, tj. internet, officy, případně i nějaká ta multimédia. Video nestříhám, a databázový server na svém booku také neprovozuji...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
29. 06. 2009 12:15

T42, 5400rpm HDD a podepisuji se take.

Nevidim jediny duvod pro SSD.

Spotreba ? Prast jako uhod.

Hlucnost ? To snad ani ne. Jedine co slysim je obcas vetrak, kdyz po notasu neco chci, jinak slysim akorat cvakani klavesnice.

Pristupova doba ? Nevim no, osobne mam notebook na praci. Vseho vsudy pouzivam tri aplikace. Firefox, OpenOffice a RealVNC. No obcas jeste ActiveSync :) Na tohle staricky hitachi bohate staci. Pokud budu chtit herni stroj, editovat video, nebo pracovat s grafikou, nebudu si kupovat notebook. Resp. az nekdo udela stroj ktery by toto pohodlne zvladal a vazil 1.7kg tak o nem budu uvazovat ;)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
29. 06. 2009 12:05

Hmm... pracoval jste někdy na notebooku s SSD? Já už na několika a řeknu ván, že je to sakra poznat. Možná si to neuvědomujete, ale opravdu velké množství operací se děje v součinosti s HDD. A zrovna u notebooku se docela často dostáváte do situace, kdy potřebujete hodně rychle najet do OS a něco v něm řešit. Já třeba často řeším situaci, kdy potřebuju NB probudit z hybernace a nahodit Outlook s firemní poštou. A tam je SSD opravdu hodně znát. Ale to jsou drobnosti, které se projeví až v momentě, kdy používáte NB na práci a ne na hraní. Další taková dokonalá situace je, když máte "kontakt" s naštvaným zákazníkem a potřebujete vylomit informaci z několik desítek mega velkého servisního manuálu a disk hrčí a hrčí a hrčí a zákazník vrčí a vrčí a vrčí. To je potom SSD k nezaplacení. A stává se to až nepříjemně často a většinou jste v tom nevině. JAk se říká: "Obchodník to pos...l."

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
29. 06. 2009 12:16

Tak znat to musi byt, nerekl bych zrovna u startu OS, coz je dost zbytecne na notebooku, ale u hibernace to znat je. Ja ani nehibernuju, jen uspavam, takze rozdil bych vubec nepoznal :)

A u tech aplikaci, od doby co mam notebook s 3GB pameti, problemy nemam. To opravdu jedine, kdyz aplikaci mam pustenou tyden a nesahl jsem na ni a vsechno z pameti se odeslo kamsi swapnout na disk, to si pak chvili pockam :) Stejne bych to videl i s manualem i stovky MB velky, ktery se mi nacte do pameti a tam at si drepi :) Jde vsak o situaci, kdy mate manual jeden a klientu hodne :) Pri hodne manualech zase vidim problem v tom, ze se pomalu nevejdou na disk, kdyz tam bude velky system :) (blby vtip)

SSD se urcite v jistych sferach pracovani s pocitacem uz i ted vyplati, pro ale vetsinu pouziti pocitace zatim postaci (vzhledem k cene) obycejny HDD.

Ostatne, sam se tesim na levne a velkokapacitni SSD, popripade HRD, o kterych se psalo nedavno. Preci jen notebook dostane spoustu ran a HDD to odnasi jako prvni.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
snake  |  29. 06. 2009 14:00

3 GB a swap?! Probůh, a proč?!

Sám mám 512 MB paměti a swap vypnutý, winXP. Na desktopu, který již dlouho nepoužívám, jsem měl pouhých 256 MB, a také swap vypnutý, bez potřeby jej kdy zapnout. Pravda, dnes bych jej na 256 zapnout asi čas od času potřeboval, bez diskuze bych to ale vyřešil dodatečnou koupí paměti...

P.S. Nedělám s grafikou ve Photoshopu, ani jiné šílenosti, a na browsení mám IE6 (raději bych Operu, jenže ta pro mne bohužel není použitelná). Při běžné práci se mi prakticky nikdy nestává, že bych měl využito víc než 300 MB z těch 512. Jistě, kdybych neměl systém osekaný (včetně vypnutých obrázků/flashe/javy apod. při prohlížení), dovedl bych si představit, že uživím 1 GB. Ale abych při 3 GB nechával zapnutý swap?! Tak důvod k něčemu takovému si už opravdu představit nedovedu...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
29. 06. 2009 14:57

ja mam 4GB ram, win7 64bit. Teraz mam zapnutu operu, qip, thunderbird, nod4, deamona OOorg. Aktualne vytazenie ram je 1,13GB. Pri preratavani divx->dvd pouzivam WinAvi video converter. Kedze je to jednovlaknova aplikacia, mam spusteny aj Sun VirtualBox a v nom dalsi windows s winavi. Obe potom renderuju cca 100fps, pri 3GHz athloneX2. Vytazenie ram vzrasta na 3,4GB. Mam vypnuty swap, ale uz vela nechyba a budem ho musiet zapnut, alebo dokupit pamat. Len pre porovnanie napr. pri Crysis je vytazenie ramy do 2GB.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
29. 06. 2009 16:23

No, ono dost záleží na co ten počítač používáte. Doma mi stačí komp s 1GB RAM bez swapu. Mám tam openSUSE Linux a s FireFoxe, Kopete (IM komunikátor), Apache+PHP+MySQL, Quanta+ (web developer), občas Mono + MonoDeveloper (opensource implementace .NET frameworku), semtam OOo či nějaká hra a ještě se mi nestalo, že by byl nedostatek paměti.

Zato v práci mám na notebooku 2GB RAM + 2GB SWAP a občas má co dělat aby to rozdýchal. Windows XP, Oracle DB, IIS, McAffe Antivirus+Firewall (hrozný pažravec jak paměti tak CPU), tak 4x VisualStudio 2008, Nějaký ten IE6, TotalCommander, Lotus Notes + Sametime, MediaPlayer a 2,5GB jsou pryč. Když ještě pustím nějaké testy tak se dostanu i k 3,5GB. Několikrát se mi ho podařilo totálně uswapovat, jednou až k modré smrti.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
29. 06. 2009 16:29

Já mám taky 4 GB paměti a swap zapnutý na cca 6 GB na disku /tak mám 75% volno, tak mi to nevadí/.

Normálně když najedu do winu, tak mám 1,5 GB zaplněno k tomu net, media player, download manažer a to mám tak 2 GB a pak pustím nějakou velmi náročnou hru a jsem na 3,8+ GB, takže ten swap se občas využije.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
29. 06. 2009 22:17

Ale trefil jste to presne, jsem freelancer, kdyz zapnu Illustator a Photoshop, kteri si oba dohromady uzerou hned 1G, Netbeans si vezme 200M, Winamp s externim diskem a zapnutym cachovanim si vezme 200M, Linux ve Virtualboxu si vezme 300M, Firefox a Chrome si vezmou taky krasnych 300M a ty dalsi drobnosti... mam WinXP a pamet mam casto na 2.7G vytizenou a obcas si zkratka ten illustrator nebo netbeans musi zaswapovat :)

BtW: Chrome si ted narokuje pres 500M.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
29. 06. 2009 17:49

Tak si poridte MacBook. Ten staci otevrit a pracuje se at uz je to HDD nebo SSD :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
29. 06. 2009 15:32

Asi jste v ruce neměl ještě SSD.

U notebooku dramaticky vzroste rychlost - protože notebookové disky jsou oproti 3,5" bratříčkům o poznání pomalejší. A SSD je o dost svižnější ještě než velké disky. Přál bych Vám to vyzkoušet. Takto to vypadá spíš, že pláčete nad něčím, co si nemůžete/nechcete dovolit.

Mimochodem, sám jedu na 4x SSD v RAID-0 na 3ware 9690SA. A můžu Vám říct, že je to paráda, je to o ještě poznání svižnější na práci, než 4x SAS 15 kRPM.

SSD je cesta, jak do obyčejných strojů dostat dnes nevídaný výkon. Pokud se Vám zdá, že je to zbytečné, tak stejnětak se Vám mohlo zdát zbytečné přechod na DDR paměti a na vícejádrové procesory a bůhví jaké další kroky, které IT v minulosti zaznamenalo.

A cena? Ta spadne, jako u všeho.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
29. 06. 2009 17:10

By mě zajímalo, co si představujete pod pojmem dramaticky. Třeba konkrétně já rozdíl aspoň jednoho řádu, což ovšem SSD nenabízí. Maximum, co z SSD vyždímáte je boot systému, který trvá v nejlepším případě půl minuty namísto obvyklé minuty. Jinak nic, co by stálo za řeč. Kapacitně je na druhou stranu normálně dostupné notebookové SSD skoro pět let zpátky - a to si většina lidí včetně výrobců uvědomuje.

Vámi dále uváděná fakta jsou stejně rozporuplná. K pamětem DDR a vícejádrovým procesorům snad jen to, že při normální práci nepoznám rozdíl mezi mým notebookem Core2 Duo @2,5GHz se 4GB RAM a domácím obstarožním AthlonXP 1800 s 1 GB RAM.

Co se těch procesorů týče, už se to tady celkem diskutovalo a směr zvětšování počtu jader je na desktopu skutečně k ničemu, protože kromě her a několika málo grafických záležitostí v principu neexistují úlohy, které by bylo možné paralelizovat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor