Specifikace nového multimediální rozhraní HDMI je hotova

Standard nového multimediální digitální rozhraní se rychle vyvíjí a tak to vypadá, že bychom se mohli příští rok dočkat prvních přístrojů s tímto rozhraním. V polovině dubna letošního roku byla definována verze 0.9 a s koncem roku (9. prosince) máme k dispozici již finální specifikaci 1.0. Na vývoji nového rozhraní se podílejí firmy Hitachi, Matsushita (Panasonic), Philips, Silicon Image, Sony, Thomson a Toshiba. Sice tu pár zvučných jmen chybí, ale snad to nedopadne jako s množstvím různých standardů pro zapisovatelné a přepisovatelné DVD a HDMI se stane zastřešujícím standardem pro všechny firmy vyrábějící spotřební elektroniku.

Standard HDMI bude zpětně kompatibilní s DVI (digital visual interface), ze kterého vychází. HDMI dokáže přenést jedním kabelem vysoce kvalitní video signál s vícekanálovým zvukem při datové propustnosti až 5Gb/s. Tato datová propustnost postačí i pro nekomprimované digitální formáty, takže se můžeme těšit na HDTV (digitální televizi s vysokým rozlišením). HDTV dosahuje v plné kvalitě datového toku až 135Mb/s s čímž si nové rozhraní hravě poradí. Další výhodou je daleko menší a tím i snazší montáž kabeláže s malým ukončovacím konektorem. Standard obsahuje také ochranu HDCP (Digital Content Protection) pro zajištění autorských práv před neautorizovaným přehráváním a kopírováním. K rychlejšímu rozšíření HDMI by mohl přispět i fakt, že je schopno spolupracovat se současnými standardy vytvořenými organizací CEA a podporovat například AV.link rozšířený v Evropě. Navíc by mělo jít ovládat několik různých zařízení připojených k DTV jedním ovladačem.

Uvidíme jak se nové rozhraní ujme, možná se s ním za čas setkáme i v počítači.

Zdroj: HDMI.org

Diskuze (3) | Pasivní chladič pro Pentium 4 na 2,8GHz

Témata článku: Video, Multimédia, HDMI, Thomson, Televize Panasonic, Televize Philips, HDCP, Standard, Specifikace, Datový signál, Kabeláž, Nové rozhraní, Rozhraní HDMI, Multimediální, Rozhraní, HDMI kabel

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší