Specifikace nového multimediální rozhraní HDMI je hotova

Standard nového multimediální digitální rozhraní se rychle vyvíjí a tak to vypadá, že bychom se mohli příští rok dočkat prvních přístrojů s tímto rozhraním. V polovině dubna letošního roku byla definována verze 0.9 a s koncem roku (9. prosince) máme k dispozici již finální specifikaci 1.0. Na vývoji nového rozhraní se podílejí firmy Hitachi, Matsushita (Panasonic), Philips, Silicon Image, Sony, Thomson a Toshiba. Sice tu pár zvučných jmen chybí, ale snad to nedopadne jako s množstvím různých standardů pro zapisovatelné a přepisovatelné DVD a HDMI se stane zastřešujícím standardem pro všechny firmy vyrábějící spotřební elektroniku.

Standard HDMI bude zpětně kompatibilní s DVI (digital visual interface), ze kterého vychází. HDMI dokáže přenést jedním kabelem vysoce kvalitní video signál s vícekanálovým zvukem při datové propustnosti až 5Gb/s. Tato datová propustnost postačí i pro nekomprimované digitální formáty, takže se můžeme těšit na HDTV (digitální televizi s vysokým rozlišením). HDTV dosahuje v plné kvalitě datového toku až 135Mb/s s čímž si nové rozhraní hravě poradí. Další výhodou je daleko menší a tím i snazší montáž kabeláže s malým ukončovacím konektorem. Standard obsahuje také ochranu HDCP (Digital Content Protection) pro zajištění autorských práv před neautorizovaným přehráváním a kopírováním. K rychlejšímu rozšíření HDMI by mohl přispět i fakt, že je schopno spolupracovat se současnými standardy vytvořenými organizací CEA a podporovat například AV.link rozšířený v Evropě. Navíc by mělo jít ovládat několik různých zařízení připojených k DTV jedním ovladačem.

Uvidíme jak se nové rozhraní ujme, možná se s ním za čas setkáme i v počítači.

Zdroj: HDMI.org

Diskuze (3) Další článek: Pasivní chladič pro Pentium 4 na 2,8GHz

Témata článku: Video, HDMI, Multimédia, Rozhraní, Multimediální, Televize Philips, Kabeláž, Televize Panasonic, Specifikace, Rozhraní HDMI, HDMI kabel, Hot, Standard, Nové rozhraní, HDCP, Thomson, Datový signál

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů