Soud uložil peněžitý trest za softwarové pirátství

Okresní soud v Hradci Králové uložil pokutu tiskařské společnosti za softwarové pirátství. Majitel středně velké tiskařské společnosti s 50 zaměstnanci je povinen zaplatit peněžitý trest ve výši 50 000 Kč za porušování autorských práv.

Zároveň musí uhradit téměř milion korun poškozeným počítačovým firmám, resp. softwarovým výrobcům. Jedná se o společnosti Adobe (800 tisíc Kč) a Microsoft (144 tisíc Kč). Stalo se tak poprvé v historii českého soudnictví, aby odsouzený musel poškozeným softwarovým firmám uhradit ztrátu. Pokud majitel nezaplatí, hrozí mu roční vězení.

Rozsudek dosud není pravomocný, obžalovaný má právo se ještě odvolat. Tento případ vyšel z prohlídky 12 počítačů z dubna minulého roku, která byla policií provedena na základě trestního oznámení podaného organizací BSA (Business Software Alliance).

BSA sdružuje počítačové firmy bojující proti softwarovému pirátství a úzce spolupracuje s policií. Financovala například informační kampaň, při které loni policie rozeslala malým a středním firmám varovné dopisy. V nich upozornila 350 tisíc společností na to, že užívání nelegálního softwaru je trestný čin, za který hrozí až pětileté vězení.

Diskuze (29) Další článek: Daně po Internetu zaznamenávají úspěch

Témata článku: Microsoft, Soudy, Počítačová historie, Pirát, Trest, Soud, Softwarové pirátství

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost