Soud potrestal nelegální užívání softwaru zabavením 22 počítačů pražské firmě

Praha, 24. června 2003: Pravomocným rozsudkem odsoudil soud dva majitele pražské počítačové herny k peněžitému trestu a konfiskaci 22 z celkového počtu 24 počítačů z vybavení herny. P. a J. z Prahy (24 a 27 let) se dopustili trestného činu porušování autorských práv k softwaru, když v herně, kterou provozovali, neoprávněně kopírovali a užívali počítačové programy různých výrobců. Jedná se o doposud největší množství počítačů zabavených soudem uživatelům, kteří užívali počítačové programy způsobem odporujícím licenčním podmínkám.

Tento rozsudek potvrzuje, že soudy se při rozhodování o trestné činnosti porušování autorských práv k softwaru zaměřují nejen na tresty odnětí svobody a penalizace, ale mohou také postihnout firmy zásahem do ekonomické základny, která byla použita při páchání trestného činu. Výše uvedeným rozsudkem došlo kromě osobního postihu pachatele za nelegální užívání softwaru také k citelnému zásahu do činnosti společnosti pachatele, což by mělo být dostatečnou výstrahou pro podnikatele, kteří podceňují závažnost této problematiky.

V dalším z mnoha případů nelegálního užívání či distribuce počítačových programů sledovaných či iniciovaných BSA v České republice byl soudem nařízen vedle konfiskace více než 500 ks CD-ROMů a osobního počítače také trest odnětí svobody na 1 rok s podmínečným odkladem výkonu trestu na 3 roky. Obžalovaný 34-letý muž z Prahy 4 neoprávněně užíval na svém osobním počítači programy výrobců Adobe a Microsoft, čímž těmto společnostem způsobil škodu dosahující téměř 40 tisíc korun. Kromě nelegálního užívání programů také vytvářel a prodával nelegální kopie audiovizuálních děl. Tento rozsudek ještě nenabyl právní moci.

Boj se softwarovým pirátstvím (porušováním autorských práv k softwaru) v České republice zůstává i nadále intenzivně řešenou problematikou a především orgány činné v trestním řízení k ní ve srovnání s uplynulými roky přistupují razantněji a striktněji. Úspěšné zajišťování a prosazování ochrany autorských práv je jedním z kritérií pro připravované členství České republiky v EU.

Software je podle českého právního řádu chráněn autorským zákonem a jeho nelegální užívání či distribuce jsou považovány za trestný čin porušování autorských práv, dle ustanovení § 152 zákona č. 140/1961 Sb., trestního zákona. Nelegální užívání softwaru může být trestáno odnětím svobody až na dobu 5 let a peněžitým trestem až do výše 5 milionů korun. Zároveň může soud uložit trest propadnutí věci, obvykle počítače, příslušenství počítače apod. V rámci kompenzace způsobených škod mohou držitelé autorských práv požadovat vydání bezdůvodného obohacení ve výši dvojnásobku licenčních poplatků.

Business Software Alliance (BSA) je přední mezinárodní organizací, která se zabývá zejména prosazováním bezpečného a legálního „online“ prostředí. BSA je mluvčím světového softwarového a Internetového průmyslu pro komunikaci s vládními organizacemi auživateli na mezinárodních trzích. Členské společnosti BSA jsou součástí nejrychleji se rozvíjejícího průmyslového odvětví ve světě. Primárním cílem BSA je vzdělávání uživatelů softwaru v oblasti ochrany autorských práv a upozorňování na různá hospodářská, právní a společenská rizika spojená s nelegálním užíváním počítačových programů. BSA poskytuje „pomocnou ruku“ při správě softwarového majetku firem aj. Prosazuje veřejnou politiku v zájmu vývoje nových technologií a rozšiřování obchodních příležitostí, a bojuje proti softwarovému pirátství. Mezi členy BSA v České republice patří společnosti Adobe, Apple Computers, Autodesk, Avid, Bentley Systems, Macromedia, Microsoft a Symantec.

Pro další informace kontaktujte:
Markétu Zemanovou, tiskovou mluvčí BSA v ČR

Webové stránky BSA:
www.bsa.org, www.nopiracy.com, www.bsa.cz

BSA HOTLINE: 224 811 748

Diskuze (109) Další článek: TinySoftware uvádí nový komplexní Tiny Firewall 5.0

Témata článku: Microsoft, Soudy, Dostatečný zájem, Užívání, Soud, Žába, Bentley, Pot, Penalizace


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 25

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 153