Soud potrestal nelegální užívání softwaru zabavením 22 počítačů pražské firmě

Praha, 24. června 2003: Pravomocným rozsudkem odsoudil soud dva majitele pražské počítačové herny k peněžitému trestu a konfiskaci 22 z celkového počtu 24 počítačů z vybavení herny. P. a J. z Prahy (24 a 27 let) se dopustili trestného činu porušování autorských práv k softwaru, když v herně, kterou provozovali, neoprávněně kopírovali a užívali počítačové programy různých výrobců. Jedná se o doposud největší množství počítačů zabavených soudem uživatelům, kteří užívali počítačové programy způsobem odporujícím licenčním podmínkám.

Tento rozsudek potvrzuje, že soudy se při rozhodování o trestné činnosti porušování autorských práv k softwaru zaměřují nejen na tresty odnětí svobody a penalizace, ale mohou také postihnout firmy zásahem do ekonomické základny, která byla použita při páchání trestného činu. Výše uvedeným rozsudkem došlo kromě osobního postihu pachatele za nelegální užívání softwaru také k citelnému zásahu do činnosti společnosti pachatele, což by mělo být dostatečnou výstrahou pro podnikatele, kteří podceňují závažnost této problematiky.

V dalším z mnoha případů nelegálního užívání či distribuce počítačových programů sledovaných či iniciovaných BSA v České republice byl soudem nařízen vedle konfiskace více než 500 ks CD-ROMů a osobního počítače také trest odnětí svobody na 1 rok s podmínečným odkladem výkonu trestu na 3 roky. Obžalovaný 34-letý muž z Prahy 4 neoprávněně užíval na svém osobním počítači programy výrobců Adobe a Microsoft, čímž těmto společnostem způsobil škodu dosahující téměř 40 tisíc korun. Kromě nelegálního užívání programů také vytvářel a prodával nelegální kopie audiovizuálních děl. Tento rozsudek ještě nenabyl právní moci.

Boj se softwarovým pirátstvím (porušováním autorských práv k softwaru) v České republice zůstává i nadále intenzivně řešenou problematikou a především orgány činné v trestním řízení k ní ve srovnání s uplynulými roky přistupují razantněji a striktněji. Úspěšné zajišťování a prosazování ochrany autorských práv je jedním z kritérií pro připravované členství České republiky v EU.

Software je podle českého právního řádu chráněn autorským zákonem a jeho nelegální užívání či distribuce jsou považovány za trestný čin porušování autorských práv, dle ustanovení § 152 zákona č. 140/1961 Sb., trestního zákona. Nelegální užívání softwaru může být trestáno odnětím svobody až na dobu 5 let a peněžitým trestem až do výše 5 milionů korun. Zároveň může soud uložit trest propadnutí věci, obvykle počítače, příslušenství počítače apod. V rámci kompenzace způsobených škod mohou držitelé autorských práv požadovat vydání bezdůvodného obohacení ve výši dvojnásobku licenčních poplatků.

Business Software Alliance (BSA) je přední mezinárodní organizací, která se zabývá zejména prosazováním bezpečného a legálního „online“ prostředí. BSA je mluvčím světového softwarového a Internetového průmyslu pro komunikaci s vládními organizacemi auživateli na mezinárodních trzích. Členské společnosti BSA jsou součástí nejrychleji se rozvíjejícího průmyslového odvětví ve světě. Primárním cílem BSA je vzdělávání uživatelů softwaru v oblasti ochrany autorských práv a upozorňování na různá hospodářská, právní a společenská rizika spojená s nelegálním užíváním počítačových programů. BSA poskytuje „pomocnou ruku“ při správě softwarového majetku firem aj. Prosazuje veřejnou politiku v zájmu vývoje nových technologií a rozšiřování obchodních příležitostí, a bojuje proti softwarovému pirátství. Mezi členy BSA v České republice patří společnosti Adobe, Apple Computers, Autodesk, Avid, Bentley Systems, Macromedia, Microsoft a Symantec.

Pro další informace kontaktujte:
Markétu Zemanovou, tiskovou mluvčí BSA v ČR

Webové stránky BSA:
www.bsa.org, www.nopiracy.com, www.bsa.cz

BSA HOTLINE: 224 811 748

Diskuze (109) Další článek: TinySoftware uvádí nový komplexní Tiny Firewall 5.0

Témata článku: Microsoft, Soudy, Bentley, Penalizace, Soud, Dostatečný zájem, Pot


Určitě si přečtěte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji