Soud potrestal nelegální užívání softwaru zabavením 22 počítačů pražské firmě

Praha, 24. června 2003: Pravomocným rozsudkem odsoudil soud dva majitele pražské počítačové herny k peněžitému trestu a konfiskaci 22 z celkového počtu 24 počítačů z vybavení herny. P. a J. z Prahy (24 a 27 let) se dopustili trestného činu porušování autorských práv k softwaru, když v herně, kterou provozovali, neoprávněně kopírovali a užívali počítačové programy různých výrobců. Jedná se o doposud největší množství počítačů zabavených soudem uživatelům, kteří užívali počítačové programy způsobem odporujícím licenčním podmínkám.

Tento rozsudek potvrzuje, že soudy se při rozhodování o trestné činnosti porušování autorských práv k softwaru zaměřují nejen na tresty odnětí svobody a penalizace, ale mohou také postihnout firmy zásahem do ekonomické základny, která byla použita při páchání trestného činu. Výše uvedeným rozsudkem došlo kromě osobního postihu pachatele za nelegální užívání softwaru také k citelnému zásahu do činnosti společnosti pachatele, což by mělo být dostatečnou výstrahou pro podnikatele, kteří podceňují závažnost této problematiky.

V dalším z mnoha případů nelegálního užívání či distribuce počítačových programů sledovaných či iniciovaných BSA v České republice byl soudem nařízen vedle konfiskace více než 500 ks CD-ROMů a osobního počítače také trest odnětí svobody na 1 rok s podmínečným odkladem výkonu trestu na 3 roky. Obžalovaný 34-letý muž z Prahy 4 neoprávněně užíval na svém osobním počítači programy výrobců Adobe a Microsoft, čímž těmto společnostem způsobil škodu dosahující téměř 40 tisíc korun. Kromě nelegálního užívání programů také vytvářel a prodával nelegální kopie audiovizuálních děl. Tento rozsudek ještě nenabyl právní moci.

Boj se softwarovým pirátstvím (porušováním autorských práv k softwaru) v České republice zůstává i nadále intenzivně řešenou problematikou a především orgány činné v trestním řízení k ní ve srovnání s uplynulými roky přistupují razantněji a striktněji. Úspěšné zajišťování a prosazování ochrany autorských práv je jedním z kritérií pro připravované členství České republiky v EU.

Software je podle českého právního řádu chráněn autorským zákonem a jeho nelegální užívání či distribuce jsou považovány za trestný čin porušování autorských práv, dle ustanovení § 152 zákona č. 140/1961 Sb., trestního zákona. Nelegální užívání softwaru může být trestáno odnětím svobody až na dobu 5 let a peněžitým trestem až do výše 5 milionů korun. Zároveň může soud uložit trest propadnutí věci, obvykle počítače, příslušenství počítače apod. V rámci kompenzace způsobených škod mohou držitelé autorských práv požadovat vydání bezdůvodného obohacení ve výši dvojnásobku licenčních poplatků.

Business Software Alliance (BSA) je přední mezinárodní organizací, která se zabývá zejména prosazováním bezpečného a legálního „online“ prostředí. BSA je mluvčím světového softwarového a Internetového průmyslu pro komunikaci s vládními organizacemi auživateli na mezinárodních trzích. Členské společnosti BSA jsou součástí nejrychleji se rozvíjejícího průmyslového odvětví ve světě. Primárním cílem BSA je vzdělávání uživatelů softwaru v oblasti ochrany autorských práv a upozorňování na různá hospodářská, právní a společenská rizika spojená s nelegálním užíváním počítačových programů. BSA poskytuje „pomocnou ruku“ při správě softwarového majetku firem aj. Prosazuje veřejnou politiku v zájmu vývoje nových technologií a rozšiřování obchodních příležitostí, a bojuje proti softwarovému pirátství. Mezi členy BSA v České republice patří společnosti Adobe, Apple Computers, Autodesk, Avid, Bentley Systems, Macromedia, Microsoft a Symantec.

Pro další informace kontaktujte:
Markétu Zemanovou, tiskovou mluvčí BSA v ČR

Webové stránky BSA:
www.bsa.org, www.nopiracy.com, www.bsa.cz

BSA HOTLINE: 224 811 748

Diskuze (109) Další článek: TinySoftware uvádí nový komplexní Tiny Firewall 5.0

Témata článku: Microsoft, Soudy, Dostatečný zájem, Bentley, Užívání, Soud, Penalizace, Žába, Pot


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

ELONOVINKY: Druhá strana popularity – servisy Tesly jsou přeplněné a nestíhají

ELONOVINKY: Druhá strana popularity – servisy Tesly jsou přeplněné a nestíhají

** Automobilka Tesla neustále zvyšuje prodeje svých vozů ** S kvapně rostoucím počtem nových majitelů Tesel ale stoupá i počet zákazníků servisů ** Servisy Tesly nestíhají, firma proto řeší další akutní problém

Petr Melechin, Karel Dlabač | 73

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku