Softwarové patenty v EU: Rozhodnutí je na Evropské komisi

Odpůrci softwarových patentů zaznamenali významný úspěch, protože Evropský parlament požaduje, aby veškerá jednání o patentové směrnici začala znovu. Nyní je ovšem na Evropské komisi (tedy nevolené instituci), aby rozhodla, jestli se zařídí podle přání Parlamentu. Pokud se na směrnici začne pracovat od základů, zpozdí se její přijetí nejméně o několik měsíců a její výsledná podoba se pravděpodobně bude od současné podoby dost lišit. Úvodních jednání o směrnici se totiž neúčastnila desítka nově přijatých států, které se proti směrnici často staví kriticky. Navíc i spousta dalších států pod tlakem veřejnosti změnila své původní postoje.

Celá situace již začíná být poněkud nepřehledná, proto je možná na místě si zopakovat, co se vlastně děje. V současné době je v EU registrováno zhruba 30 000 softwarových patentů, od závažných věcí po triviality typu progress bar. Na základě Evropské patentové konvence z roku 1973 však není tyto patenty možné vymáhat. Situaci se snaží změnit např. lobbyistické sdružení EICTA založené v roce 1999, v kterém působí velké firmy držící tisíce patentů, jako je Microsoft nebo Siemens, které by z takto upravené legislativy profitovaly. Na orgány EU se snaží zapůsobit tvrzením, že softwarové patenty podporují inovaci a jsou nezbytně nutné pro ochranu výzkumu a vývoje. Před nějakým časem se "proslavilo," když se vytasilo s výsledky průzkumu, podle kterého 97 procent softwarových firem požaduje zavedení softwarových patentů. Časem se ovšem ukázalo, že opak je pravdou.

Zavedení softwarových patentů by efektivně znemožnilo fungovat drobným firmám vyvíjejícím software, protože ty si nemohou dovolit ani platit právníkům za zjišťování, zda jejich software neporušuje patenty, ani za drahé soudní spory v případě jejich porušení. V neposlední řadě by to způsobilo velký problém i svobodnému software. Je dost pravděpodobné, že přijetí patentové směrnice v současném znění, tedy tak, že softwarové patenty umožňuje, by zlikvidovalo podstatnou část malých a středních firem zabývajících se vývojem. Nechme se tedy překvapit, jestli Evropská komise rozhodne ve prospěch svých občanů anebo ve prospěch nadnárodních korporací. Konflikt EK a Microsoftu přitom stále dává odpůrcům patentů naději.

Zdroj: FFII.org

Diskuze (18) Další článek: Je nová chyba v ASP.NET opravdu nebezpečná?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,