Skotská policie se vrací k MS Office, open-source ale nezavrhuje

To, že některé firmy přecházejí na platformu Linux a nebo používají kancelářský balík StarOffice je již zcela běžné. Důvodem jsou obvykle nižší pořizovací náklady. Podobně na tom byla i policie ve Skotsku. Jeden z jejích okrsků se v roce 2000 rozhodl přejít na balík StarOffice od firmy Sun. Na stolních počítačích dále zůstaly Windows, aplikace StarOffice byly provozovány z centrálního unixového serveru a dalších 30 linuxových serverů bylo nainstalováno v pobočkách úřadu. Důvodem byly dočasné finanční těžkosti a úřad tak ušetřil v počáteční investici asi 245 tisíc liber.

Počátkem tohoto roku však musel úřad provést revizi své IT infrastruktury v souvislosti se skotským "Freedom of Information Act" a také prohloubit spolupráci s ostatními složkami policie a dalšími institucemi. Po provedení této revize došel úřad k názoru, že bude efektivnější vrátit se zpět k produktům Microsoftu.

K tomuto rozhodnutí je vedlo několik důvodů. Prvním bylo to, že řada nových "policejních aplikací" musela být vždy upravována na míru kvůli spolupráci s ostatními open-source systémy a aplikacemi. To pochopitelně přinášelo dodatečné náklady. Obtížnější byla i konfigurace systémů pro přístup k datům z libovolné policejní stanice. A zřejmě nejdůležitějším důvodem pak byla právě nutnost bezproblémové spolupráce s ostatními složkami a úřady, kde jsou všude provozovány produkty Microsoftu. Tvořit pouze 5% menšinu s open-source systémy se zkrátka ukázalo jako problém. Proto bylo rozhodnuto přejít zpět na Microsoft Office, Windows XP a Windows Server 2003 a byla nakoupena multilicence pro 500 uživatelů.

I když až dosud zní tento příspěvek jako propaganda od Microsoftu, není tomu tak a je nutno zdůraznit, že podle vedoucích pracovníků se skotské úřady neodvracejí od open-source. Nadále používají linuxové firewally, servery a databázové aplikace. I ostatní policejní úřady pak experimentují s open-source software. Podle slov vedoucího IT oddělení pro policii ve středním Skotsku Davida Stirlinga je všechno jen otázka efektivity a nákladů. V některých případech se určitě vyplatí na alternativní platformu přejít, jindy tomu brání řada důvodů a zůstat u produktů Microsoftu je levnější a snazší. Vše je pouze otázka peněz a ne žádných sympatií či antipatií a podobná rozhodnutí se musí posuzovat případ od případu.

Přechod na open-source tedy nemusí být vždy tak snadný a tento případ je jedním z příkladů. Byl bych rád, kdyby jste v diskusi vyjádřili vaše zkušenosti s přechodem na alternativní produkty a raději opravdu praktické zkušenosti z firem, ne jen názory.

Zdroj: Infoworld

Diskuze (74) Další článek: Microsoft obhajuje své přejmenování RSS

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,