Skotská policie se vrací k MS Office, open-source ale nezavrhuje

To, že některé firmy přecházejí na platformu Linux a nebo používají kancelářský balík StarOffice je již zcela běžné. Důvodem jsou obvykle nižší pořizovací náklady. Podobně na tom byla i policie ve Skotsku. Jeden z jejích okrsků se v roce 2000 rozhodl přejít na balík StarOffice od firmy Sun. Na stolních počítačích dále zůstaly Windows, aplikace StarOffice byly provozovány z centrálního unixového serveru a dalších 30 linuxových serverů bylo nainstalováno v pobočkách úřadu. Důvodem byly dočasné finanční těžkosti a úřad tak ušetřil v počáteční investici asi 245 tisíc liber.

Počátkem tohoto roku však musel úřad provést revizi své IT infrastruktury v souvislosti se skotským "Freedom of Information Act" a také prohloubit spolupráci s ostatními složkami policie a dalšími institucemi. Po provedení této revize došel úřad k názoru, že bude efektivnější vrátit se zpět k produktům Microsoftu.

K tomuto rozhodnutí je vedlo několik důvodů. Prvním bylo to, že řada nových "policejních aplikací" musela být vždy upravována na míru kvůli spolupráci s ostatními open-source systémy a aplikacemi. To pochopitelně přinášelo dodatečné náklady. Obtížnější byla i konfigurace systémů pro přístup k datům z libovolné policejní stanice. A zřejmě nejdůležitějším důvodem pak byla právě nutnost bezproblémové spolupráce s ostatními složkami a úřady, kde jsou všude provozovány produkty Microsoftu. Tvořit pouze 5% menšinu s open-source systémy se zkrátka ukázalo jako problém. Proto bylo rozhodnuto přejít zpět na Microsoft Office, Windows XP a Windows Server 2003 a byla nakoupena multilicence pro 500 uživatelů.

I když až dosud zní tento příspěvek jako propaganda od Microsoftu, není tomu tak a je nutno zdůraznit, že podle vedoucích pracovníků se skotské úřady neodvracejí od open-source. Nadále používají linuxové firewally, servery a databázové aplikace. I ostatní policejní úřady pak experimentují s open-source software. Podle slov vedoucího IT oddělení pro policii ve středním Skotsku Davida Stirlinga je všechno jen otázka efektivity a nákladů. V některých případech se určitě vyplatí na alternativní platformu přejít, jindy tomu brání řada důvodů a zůstat u produktů Microsoftu je levnější a snazší. Vše je pouze otázka peněz a ne žádných sympatií či antipatií a podobná rozhodnutí se musí posuzovat případ od případu.

Přechod na open-source tedy nemusí být vždy tak snadný a tento případ je jedním z příkladů. Byl bych rád, kdyby jste v diskusi vyjádřili vaše zkušenosti s přechodem na alternativní produkty a raději opravdu praktické zkušenosti z firem, ne jen názory.

Zdroj: Infoworld

Diskuze (74) Další článek: Microsoft obhajuje své přejmenování RSS

Témata článku: Open source, Policie, Skot, Ostatní složka, Nejdůležitější otázka, Řada důvodů, Freedom, Linuxová aplikace, Propaganda, Vedoucí IT, Office, Policejní stanice, Úřad, SKO


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 101

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky