SIW: Detailní informace nejen o Windows

Pokud chcete opravdu do hloubky poznat svůj počítač, abyste s těmito informacemi mohli dále pracovat, je vhodné sáhnout po programu, který do nejmenších podrobností nalezená data předloží i vyhodnotí.

Program SIW (název je zkratkou slov System Information for Windows) je drobnou utilitkou s velice přesvědčivými výsledky. SIW vám na jednom místě nabídne detailní přehled vlastností a nastavení operačního systému, softwaru, hardwaru i sítě. K tomu přidává několik bonusových a monitorovacích funkcí. To vše je zabaleno do prostého a přehledného obalu. Pokud aplikaci nepoužíváte k výdělečné činnosti, můžete s ní pracovat zcela zdarma.

Operační systém, ovladače, aplikace

Spuštěním programu se vám otevře jednoduché okno, v němž kromě několika tlačítek pro různé funkce a ovládání naleznete především dlouhý seznam jednotlivých kategorií, které lze podrobit bližšímu zkoumání. Základní rozdělení kategorií je na software, hardware a síť. U každé najdete velké množství položek, z nichž některé lze ještě dále rozkliknout na konkrétnější úseky.

sshot-1.png 
Operační systém.

Jen v první kategorii je v základu na necelých 30 položek. To může občas způsobovat problémy s nalezením konkrétní požadované informace. Alespoň zezačátku, než si na rozdělení zvyknete. Doba hledání se ještě prodlužuje tím, že při kliknutí na nějaké odvětví program analyzuje vybraný obsah počítače. Přestože je program obecně svižný, u určitých položek mu práce poněkud trvá. V kombinaci s absencí možnosti stornovat vyhledávací požadavek se prohledávání stává časově náročným.

sshot-2.png sshot-3.png
Při prohlížení ovladačů na vás vyskočí okénko o usilovné práci programu. Neuděláte nic.

Hardware a síť

Druhé dvě kategorie jsou o poznání menší a především přehlednější. Hardware je rozdělen podle očekávatelných kategorií, kde už ani navzdory místy delšímu vyhledávání není problém hledané údaje najít. Hardwarové informace jsou velice přehledně rozprostřeny. Jejich soupis si samozřejmě můžete nechat vytisknout, či exportovat do formátů CSV, HTML, XML a TXT.

sshot-4.png 
Informace o zobrazování.

Informace o síti jsou užitečným doplňkem schopností programu, přestože zde nečekejte naprosto vyčerpávající reporty o síťové aktivitě a rozpisu všech možných připojení. Na to je třeba specializovaných programů. Přesto zde získáte údaje o sousedech v síti, firewallu, otevřených portech, sdílení, nastavení adaptéru apod.

sshot-5.png 
Souhrn aplikací usilujících o připojení.

Je libo jinou MAC?

K síti se váže ještě jeden doplňující nástroj – její monitoring. Kromě toho lze sledovat i vytížení paměti a procesoru. Jako škodu uživatel obecně vnímá fakt, že v rámci SIWu nelze měnit zobrazované údaje. Dojde tak na instalaci nejrůznějších tweakovacích utilit apod. Jednu věc ovšem aplikace zvládá nastavit. MAC adresu síťové karty. Tuto funkci jistě ocení nejeden uživatel. Ostatně jako celý program SIW, který můžete bezplatně užívat. Nic tak nedáte za jeho vyzkoušení.

sshot-6.png sshot-7.png
Změna MAC adresy a monitorování vytíženosti procesoru a paměti.

stáhnout program SIW 2010 build 0714 Licence: freeware (pro nekomerční použití), 2,7 MB
Autor: Gabriel Topala
Web programu: www.gtopala.com


fsc.jpg

Diskuze (23) Další článek: Nová kniha: OOP Naučte se myslet a programovat objektově

Témata článku: , , , , , , , , ,