Senzory na tělo: miniaturní počítače, které nás budou hlídat

Sálovými počítači to začalo a nakonec to skončí uvnitř našeho těla. Nejdříve nás ale čeká éra počítačů přímo na těle.
Kapitoly článku

Pomalu se blíží další nová počítačová éra, která opět změní naše životy mnohem více, než jsme si dokázali v minulosti představit. Čipy jsou stále menší a efektivnější, což umožňuje jejich nasazení do míst, která dříve nepřipadala v úvahu. Co se na nás chystá a co to bude znamenat do budoucna?

Od sálových počítačů k náramku

Pokud vezmeme v potaz moderní počítačovou éru, vše začalo obřími mechanickými výpočetními stroji, které se postupně změnily na elektrické a revoluci v rychlosti vývoje způsobil objev tranzistoru. Od té doby se spustila poměrně pravidelná rychlost vývoje čipů, která postupuje dle Moorova zákona a platí i na další počítačové komponenty.

Po sálových počítačích, ve kterých kralovalo IBM, přišla první vlna miniaturizace a velmi úspěšná éra desktopových počítačů, která dala vzniknout velikánům jako Apple nebo Microsoft a během několika desítek let došlo k rozšíření počítačů po celém světě. Takovým mezikrokem byly notebooky, které jsou opět o něco menší, než desktopy.

Skutečný skok a novou éru ale tvoří až chytrá mobilní zařízení, která v novodobém stylu odstartovala iPhonem od Applu, který se podobně jako v desktopové éře svezl na prvotním úspěchu.

 2013-08-29 v 5.58.04.png

Cena za tyto počítače je oproti minulosti nesrovnatelně menší a tento trend dále postupuje. Máme stále pokročilejší počítače za stále menší cenu. A výrobní technologie jsou každým rokem lepší a tranzistory menší.

A další revolucí, která nás ve vývoji počítačů zasáhne možná již tento rok, budou počítačová zařízení na tělo. Ale ne tak ledajaká, ale založená na levných a pokročilých senzorech.

Pokročilé smysly pro počítače

Je velmi zajímavé sledovat, jak se dříve poměrně tupé výpočetní stroje postupně přeměňují na něco, co začíná mít vlastnosti podobné člověku.

input_devices_automatic.gif input_devices_manual.gif
Ukázkový přehled vstupních zařízení (Zdroj: Gandhijkt)

Pokud se totiž zaměříme na vstup, moderní vývoj ukazuje na extrémně rychlý rozvoj, který se v nejbližších letech rozjede na plné obrátky. Na začátku vývoje počítačů byla s trochou štěstí jako vstupní zařízení klávesnice, která dávala poměrně jasné příkazy a dodatečně k tomu přibyla i analogová myš pro grafické rozhraní.

360507255.png
Kinect 2.0 z Xboxu One a jeho sledování člověka na dálku - zjistí i tep, zatížení svalů, náladu a další vlastnosti

Postupně se ale objevovaly další vstupní zařízení, s menším či větším úspěchem a pro specializované použití. Tak trochu revolucí, která na první pohled tak nevypadá, byla webkamera s mikrofonem, kterou lze i v základním režimu použít pro sledování uživatele a přizpůsobení chování počítače a programů.

ST-LYPR540AH-MEMS-gyroscope-under-a-microscope-002-590x442.jpg
Struktura miniaturního gyroskopu v mobilních zařízení (Zdroj: Chipworks)

Důležitým skokem v této oblasti ale byly až další formy senzorů. Kromě snímání obrazu se stále vyšším rozlišením se objevily senzory pro detekci hloubky v trojrozměrné realitě (Kinect), a mobilní zařízení přinesla rozvoj polohových senzorů – zrychlení (akcelerometr), pozice a úhel (kompas, gyroskop). V lidském těle tato data poskytuje vnitřní ucho a lze si jen těžko představit fungování v trojrozměrném prostoru bez těchto „technologií“.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,