Testy | Nositelnosti | IoT

Sense Peanut: chytré čidlo pro první kroky s internetem věcí

Zatím existuje chytrý teploměr, který doplní další čidla a podpora termostatů Nest nebo služby IFTTT.

Na Živě jsme už recenzovali Sense Mother, základnovou stanici připomínající matrjošku s univerzálními snímači měřícími teplotu a pohyb. Mother ale není pro každého a konfigurace pro jednotlivá nasazení vyžaduje úsilí.

Proto nyní Sense přichází s čidly Sense Peanut. Vypadají jako čidla pro Mother, ale nepotřebují základnovou stanici. Komunikují s mobilním telefonem přes Bluetooth. A stojí necelých 800 Kč (29 €), tedy ne tisíce jako Mother.

Sense Peanut je ale jednoúčelové čidlo. Aktuálně je dostupný thermopeanut, který měří teplotu. Chystá se Sleeppeanut pro měření spánku a buzení ve vhodný okamžik, Peanutbutton pro spuštění naplánovaných akcí stiskem tlačítka a Medpeanut, který ohlídá, zda berete prášky včas a v požadovaných intervalech.

IMG_9589.JPGIMG_9585.JPGIMG_9586.JPG
Základní puclík dostanete i s příslušenstvím na upevnění
IMG_9587.JPGIMG_9588.JPG
Uvnitř je klasická baterie a malinké tlačítko

Thermopeanut tvoří červené čidlo připomínající piškot a kromě teploměru obsahuje také tlačítko a piezoreproduktor. V příslušenství najdete poutko pro upevnění na opasek, kroužek na klíčenku a nálepky pro přilepení na stěnu nebo rovnou plochu. Čidlo napájí klasická snadno vyměnitelná plochá baterie CR2032 s udávanou životností přes půl roku.

519956130 903430978 805365537
Vzrostla teplota? Dostanete upozornění třeba na hodinky. Grafy naměřených hodnot můžete případně exportovat v CSV. Připravuje se podpora pro Nest a IFTTT

Na mobilním telefonu připojíte čidlo v aplikaci Sense Peanut a můžete jej nastavit. Zvolit horní a dolní mez teplot, při jejichž překročení pošle Peanut upozornění na mobil, zadat název nebo nastavit interval snímání. Naměřené teploty se zanášejí do grafu s přehledem za uplynulých 24 hodin i za delší období. Samotný peanut má vnitřní paměť. Pokud tedy dáte čidlo třeba do ledničky a přijdete večer domů, sesynchronizují se všechny hodnoty z celého dne. Čidlo můžete spárovat s více telefony, takže teplotu nemusí měřit jen vybraný člen domácnosti.

Po stisku tlačítka zahraje reproduktor na čidlu tři vzestupné tóny, pokud je teplota nad limitem, tři stejné tóny v limitu a tři sestupné pro teplotu pod limitem. Z mobilní aplikace můžete také reproduktor rozpípat, to když budete chtít Peanut najít.

Pokud vás hrátky s IoT zaujaly, podívejte se na náš seriál:

Sense připravuje pro Peanut podporu IFTTT a termostatů Nest. Časem tak tento teploměr využijete i v rámci dalších zařízení. Omezením je podpora Bluetooth low energy. Čidlo tedy potřebuje telefon, aby o sobě dávalo vědět a mohlo přijímat pokyny. To by se ale dalo v budoucnu vyřešit využitím nějakého staršího telefonu jako pevné centrály pro správu domácích čidel.

Zatím je Thermopeanut roztomilá hračka. Nenápadně dokáže měřit teplotu a trpělivě čekat, až půjdete kolem s telefonem, aby do něj poslal naměřené hodnoty. V budoucnu by ale mohly být Peanuty součástí propojených domácích čidel. Teplota je první, ale chystaný měřič pohybu bude mít větší využití.

Pokud nechcete investovat do kompletního balíku Sense Mother, může být Sense Peanut dobrou startovací hračkou pro mírné zvednutí inteligence vaší domácnosti.

Diskuze (8) Další článek: Google podporuje startupy některých bývalých zaměstnanců speciálním „tajným“ fondem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,