Šéf zbrojovky BAE: 40 zemí vyvíjí terminátora

V srdci švýcarských Alp se v těchto dnech koná další setkání World Economic Forum. Tématem jedné z panelových diskuzí tentokrát byli i autonomní roboti s povolením zabíjet, přičemž se o nich bavili ti nejpovolanější – třeba šéf představenstva britské zbrojovky BAE Roger Carr nebo profesor počítačových věd z Berkeley Stuart Russell, který loni společně s ostatními vědci podepsal otevřený dopis, ve kterém varovali před roboty, kteří by nedodržovali dnes již slavné zákony robotiky, jež zakazují autonomním strojům ublížit člověku.

 

Autonomní roboty s povolením zabíjet vyvíjí 40 zemí světa. Vědci chtějí mezinárodní pravidla. Má je zatím jen Amerika.

 

Mohlo by se zdát, že od vize ozbrojených terminátorů jsme ještě daleko, ale realita je poněkud složitější. Jistě, loňské robotické finále uspořádané americkou obrannou agenturou DARPA v plné nahotě ukázalo, že dvounozí humanoidi nás ještě nějaký rok dozajisté ohrožovat nebudou, protože mají zatím problém zdolat i těch pár schodů, jinak je tomu ale třeba v případě dronů, jejichž letové schopnosti už prověřil čas i reálné bojové nasazení.

Král dronů MQ-9

255493732

Americké bezpilotní letouny od General Atomics se staly již před lety synonymem vojenského dronu nejvyšší třídy. Letoun unese 1 700 kg nákladu a s doletem bezmála 2 000 kilometrů při rychlostech až 482 km/h může operovat nad poměrně rozsáhlým územím. O let se starají dva operátoři/piloti, nicméně stroj je po technické stránce schopen prakticky i zcela autonomního provozu.

Vojenské drony sice zatím ovládá operátor, nicméně ty nejvyspělejší – zejména americké Reapery od General Atomics, které křižují oblohu bojišť na Středním východě již dlouhé roky, by to s dodáním patřičného softwaru zvládly i bez nich.

Ve skutečnosti totiž praktickému nasazení autonomních zbraní brání rozhodnutí Pentagonu z roku 2012, na jehož základě nesmějí americké ozbrojené síly používat plně samostatné zbraňové systémy po dobu příštích deseti let. Pak se uvidí.

Ačkoliv je tedy Amerika často kritizovaná za masivní zbrojení, zároveň je první zemí na světě, která zavedla alespoň nějaké memorandum. Stále více specialistů na umělou inteligenci přitom volá po utvoření globálního právního rámce, který by zakázal smrtící autonomní stroje stejně jako dříve třeba chemické a biologické zbraně. Na půdě OSN se o podobném mezinárodním memorandu sice diskutuje už dva roky, zatím však bez praktického výsledku.

326682371 777227615 114503041 37534159
Americká obranná agentura DARPA, která organizačně patří pod Pentagon, v posledních letech hledala toho nejschopnějšího humanoidního robota v rámci soutěže Robotcis Challenge. Zatím to má být pouze záchranář, ale výhledově i voják.

V příštích desetiletích by to již mohl být docela ožehavý problém, protože podle Rogera Carra z BAE v tuto chvíli vyvíjí autonomní smrtící roboty více než čtyřicet zemí – v podstatě tedy všichni velcí zbrojní výrobci s dostatečnými prostředky pro R&D.

Diskuze (30) Další článek: Pozvánka: přijeďte do Brna na DevConf.cz

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,