Schvalování evropské verze DMCA odloženo

Evropský parlament se v důsledku výrazné kritiky předlohy nového zákona na ochranu autorských práv v prostředí internetu rozhodl odložit hlasování o jeho schválení. Zákon tak proběhne diskusí až čtvrtého listopadu, k hlasování přitom mělo dojít už tento čtvrtek.

Kritici zákona se obávají, že v současné podobě by zákon postihoval i neškodné aktivity a mohl by poškodit konkurenční prostředí v EU. Podle některých odpůrců zákona se zákon zabývající porušováním autorských práv v elektronickém prostředí může obrátit i proti lobbyistům, kteří jej podporují, protože otevře nové možnosti k soudním sporům zaměřené na velké společnosti jako je Microsoft nebo eBay.

Současný návrh ale nevyvolává nadšení ani u zájmových skupin jako je IFPI, obdoba americké asociace nahrávacího průmyslu RIAA. Podle IFPI je navrhovaný zákon příliš slabý, aby dokázal zabránit epidemickému šíření nelegálních materiálů. Nedosahuje podle IFPI ani tvrdosti některých již platných zákonu členských zemí Evropské unie. A zdaleka se nevyrovná americkému Digital Millennium Copyright Act známému pod zkratkou DMCA.

Zdroj: ZDNet

Diskuze (8) Další článek: Canon Digital IXUS i

Témata článku: Microsoft, DMCA, Nadšení, Soudní ochrana, Evropský parlament, Copyright, Konkurenční spor, Evropské právo, Schvalování, IFPI, Verze

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost