Scarab Darkroom: Vyvolávání z RAWu zdarma

Hledáte zajímavou alternativu k drahým a náročným programům pro práci se surovými daty z digitálních foťáků různých značek? Zkuste Scarab Darkroom.

Ne každý má finanční prostředky, znalosti či schopnosti na to, aby pracoval se skutečně pokročilými nástroji pro vyvolávání RAWů typu Adobe Lightroom. Řada výrobců ke svým fotoaparátům sice dodává jednoduchý a bezplatný software pro práci se surovými daty, jenže tyto programy zpravidla nebývají příliš kvalitní.

Také v případě, že používáte více přístrojů různých značek, z nichž každý vytváří jiný formát RAWu, může být nepohodlné přepínat z programu do programu. Scarab Darkroom se svou širokou podporou formátů, jednoduchým ovládáním, dobrými výsledky a bezplatnou licencí tak může být velice zajímavou volbou.

Snad z každého foťáku...

Na úvod si představíme, jaké formáty od jakých výrobců fotoaparátů vlastně program podporuje, protože pro rozhodnutí, zda jej vůbec vyzkoušet, je to to klíčové. S aplikací můžete vyvolávat RAWy z fotoaparátů značky Canon, Fujifilm, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax, Samsung a Sony.

sshot-7.png
Deklarovaná podpora, najdete zde svůj foťák?

Jak vidno, nacházejí se zde všichni hlavní výrobci digitálních foťáků, takže Scarab Darkroom je skutečně univerzální nástroj. Na stránkách programu pak naleznete kompletní seznam podporovaných typů přístrojů (je jich více než 100), který je pravidelně v nových verzích doplňován a vylepšován.

Malý, nenáročný, rychlý

Hlavní výhodou programu kromě jeho bezplatnosti a široké podpory je také rychlost, s jakou se v něm dá pohybovat. Instalační balík zabírá pouhých 13 MB a při běhu aplikace dochází k záběru cca 20 MB operační paměti. Což oproti takovému Lightroomu, který zabírá více než desetkrát tolik, není špatný výkon.

sshot-1.png
Nepříliš sofistikované, ale zato přehledné okno programu.

Díky tomu je načítání fotek z adresáře svižné, stejně jako jejich procházení a prohlížení. Program se skládá prakticky pouze z jednoho okna postavenému na OpenGL, jemuž dominuje náhled na vybranou fotku, panel s ovládacími prvky a funkcemi rozdělený do tří záložek a pás s malými fotkami, které se naspodu zrcadlí, což ovšem nepůsobí ani hezky, ani přehledně.

Kromě nástrojové lišty je možné pracovat s vybraným snímkem i přímo pomocí myši a několika malých tlačítek pod zobrazenou fotkou. Skrolovacím kolečkem můžete zoomovat, přetahováním obrazu se po něm při přiblížení pohybovat, samozřejmostí je zde rotace, tvorba výřezu a také funkce pro zobrazování přepalů na fotografiích.

sshot-2.png sshot-3.png
Možné úpravy snímku oproti původnímu originálu.

Panelu nástrojů pak na prvním místě dominuje očekávatelná úprava expozice. Nastavíte zde pomocí jezdců úroveň jasu, kontrastu a ostrosti, můžete vytáhnout a zvýraznit černou barvu nebo snímek prosvětlit.

Dostačující základ pro ladění

K základní práci s RAWem kromě úpravy expozice patří především nastavování teploty snímku. Také tu lze nastavit pomocí jezdce, přičemž jako pomocníka zde máte teplotní stupnici. Užitečná je funkce kapátka, s níž můžete zvolit neutrální šedou barvu, která se používá např. ve formách tabulky pro přesné nastavení teploty snímku.

Nastavit v této části také jde barevný odstín, typicky od zelené až po studeně fialovou, nebo se dá ještě zajímavěji pohrát se zabarvením fotografie. Najdete tu také nastavení saturace snímku a určení sytosti barev.

sshot-4.png
Barvy, ostrost a stíny.

Pro dokonalé vyvážení světla a stínu nabízí program tónovou křivku, kterou ale bohužel nelze pohybovat přímo a přesně v bodech, které si uživatel určí, ale pouze prostřednictvím tří vybraných škál – světlá místa, střední tón a stíny. Samozřejmě tím lze po chvilce hraní docílit stejného výsledku, jako při chytnutí křivky přímo myší, ovšem někomu to může připadat nepohodlné.

Program pochopitelně nabízí také informace, které se mu podařilo získat z tzv. metadat. Záleží vždy na konkrétním formátu RAWu a jeho podpoře programem, protože ten u různých fotoaparátů dokáže získat různé množství dat, které by měl teoreticky obohatit o údaje z EXIFu. Bohužel se nejedná o vyčerpávající výčet údajů, pouze o základní přehled.

sshot-5.png
Ze Sony Alpha program dokázal vytáhnout jen základní informace.

Ostatně ani nastavení aplikace není vzhledem k její miniaturnosti příliš detailní a rozsáhlé. Lze si v něm pohrát s pojmenováním výstupu, dále s velikostí nastavitelnou procentuálně vůči originálu nebo pixelovou šířkou či výškou a kvalitou JPEG souboru. Snímek se dá také uložit ve formátu TIFF.

sshot-6.png
Nepříliš bohaté nastavení aplikace.

Bude verze Pro?

Nastavení vás rovněž upozorní na to, že zde existují funkce, které nejsou uživateli nativně dostupné. Jedná se spíše o reklamu pro zakoupení placené verze Pro, která ale ještě doposud nespatřila světlo světa. Autoři slibují, že bude brzy dostupná a bude obsahovat nemálo zajímavých funkcí a vylepšení.

Hlavním tahákem má být možnost ukládat snímky do 16bitového TIFFu, protože Scarab Darkroom v bezplatné verzi umožňuje pouze 8bitovou hloubku v tomto formátu. Dále zde mají přibýt funkce pro redukci šumu, širší úpravy barev, hrátky s černobílými fotografiemi, resp. nastavením šedé a vylepšení kvality výstupu.

Uvidíme tedy, s čím autoři přijdou a jak si takového produktu budou cenit. Pro méně náročného a zkušeného uživatele tady je i tak k dispozici bezplatná a plně funkční verze, která nemá aspiraci konkurovat profesionálním nástrojům, ale má být spíše lepší alternativou vůči softwaru dodávaného přímo výrobcem fotoaparátů.

Diskuze (22) Další článek: Prohlédněte si největší archiv počasí u nás, údaje sahají až do roku 1775

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,