Samsung a Apple se dohodly na zrušení soudních sporů mimo USA

Apple a Samsung dnes patří mezi největší výrobce a prodejce chytrých telefonů a tabletů a s tím souvisí i jejich spory. Vše začalo několik dní před uvedením prvního iPhonu v roce 2007, který ukázal směr, jak budou chytré telefony budoucnosti vypadat a jak se budou ovládat. Apple si podal patenty na design zařízení i grafického rozhraní – známý jednoduchý systém velkých zaoblených ikonek, jediné tlačítko Home a podobně.

Apple_color_design_patent_filing_on_iPhone_GUI.jpg
Jeden z prvních patentů Applu na design rozhraní obsahoval 193 obrazovek (Zdroj: Wikipedia)

Apple podal na Samsung žalobu kvůli patentům poprvé v roce 2011. Už v roce 2011 probíhalo celkem 19 sporů v rámci deseti zemí po celém světě. V roce 2012 už se jednalo o 50 soudních sporů v celkové hodnotě několika miliard dolarů (Austrálie, Německo, Francie, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Nizozemsko a další).

Zatímco Apple vyhrával spory především v USA, Samsungu se zase dařilo vyhrávat v Jižní Koreji, Japonsku nebo Velké Británii. Samsung v roce 2013 dokonce vyhrál jeden ze sporů v USA, který měl zakázat prodej některých produktů od Applu, protože využívaly patenty Samsungu. Ale zákaz byl nakonec zrušen. Applu se například podařilo uspět v Německu a donutil Samsung redesignovat tablet řady Galaxy.

V rámci jednoho z největších sporů na území USA vyhrál Apple a Samsung musel zaplatit přibližně miliardu dolarů, po odvolání už ale byla tato částka snížená na přibližně desetinu.

Samsung se ale s Applem nyní dohodli na ukončení všech soudních sporů mimo Spojené státy, což dává poměrně smysl – nejhodnotnější spory jsou právě v USA a v ostatních zemích jde o menší částky a vést tolik dlouhých a složitých sporů stojí obě společnosti velké peníze. Každopádně oba soupeři nezahazují své patentové požadavky, ale budou nadále spolupracovat na bázi licencí.

Diskuze (3) Další článek: Ze světa: test hybridního čtyřjádra AMD A10-7800

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,