Rozbil se vám displej a necháváte si vyměnit dotykovou obrazovku? Může být hacknutá

Rozbil se vám displej a necháváte si vyměnit dotykovou obrazovku? Může být hacknutá | https://www.youtube.com/watch?v=rRvsFiCJwDA

Možných způsobů jak hacknout zařízení neustále přibývá. Izraelská Ben-Gurionova univerzita Negev ve své nedávné studii varuje, že i pomocí lehce upravené dotykové obrazovky lze ovládnout například chytrý mobil. Stačí, když vám ji někdo namontuje, například v rámci opravy.

Univerzita věc demonstrovala na dvou zařízeních – Huawei Nexus 6P a LG G Pad 7.0. Výzkumníkům se podařilo oba telefony hacknout pomocí skrytého čipu, který namontovali do dotykové obrazovky třetí strany.

Obrazovka vybavená takovým čipem dokáže zkopírovat vaše fotografie a data z aplikací nebo rovnou uživatele odkáže na škodlivou stránku, pomocí které útočník získá kompletní kontrolu nad zařízením.

Problémem podobného útoku je, že antiviry jej nedokážou odhalit, a hardware přežije pravidelné softwarové aktualizace a tovární nastavení. Motivovaný útočník by mohl být schopný takto sledovat cílené zařízení. Aplikace je ale celkem jednoduchá a čip levný, lze si proto představit nasazení i v masovějším měřítku. „Systémoví návrháři by se měli zamyslet nad designem celého zařízení a zavést adekvátní ochranu“ píší výzkumníci ve studii.

Univerzita uvádí, že až polovina majitelů chytrého telefonu si někdy v minulosti poškodila nebo rozbila obrazovku a byla nucena si jí nechat vyměnit. Hrozba podobného útoku je tak reálná.

Zůstává ale otázkou, proč by se někdo v běžném servisu něčeho podobného dopouštěl. Pravděpodobnost, že vám někdo ve vaší absenci podobným způsobem hackne mobil, zůstává mnohem menší než u softwarového útoku.

Diskuze (6) Další článek: Neuvěřitelné: Američané včera vypnuli Netflix a šli sledovat zatmění

Témata článku: Hardware, Bezpečnost, Mobilní telefon, Hacking, Zajímavosti, Únik dat, Huawei, Výzkumník, Obrazovka, Masové měřítko, Zařízení, NEC, Možný způsob, Nedávná studie, Čip, Displej, Chytrý telefon, Tovární nastavení, Chytrý mobil, Softwarový útok, Třetí strana, Podobný způsob, Kompletní kontrola, Dotyková obrazovka


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku