Rok 2004 bude nebezpečnější

Příští rok bude podle studie společnosti TruSecure z hlediska bezpečnosti počítačových systémů ještě problematičtější než končící rok 2003. Zvýšenou hrozbu mají představovat viry útočící prostřednictvím výměnných sítí a všudypřítomný spyware. Už letošek byl přitom ve znamení úspěšného tažení internetových červů jako MS Blaster nebo SQL Slammer, které dokázaly vyřadit z provozu tisíce serverů. Počet virů tohoto typu vzrostl v průběhu roku 2003 o 200 %.

Firmy jsou dnes už poměrně spolehlivě chráněny proti klasickým emailovým virům jako je SoBig. Ty proto budou v příštím roce obtěžovat zejména domácí uživatele. Studie však předpokládá opakování podobného scénáře, který přinesl červ MS Blaster. Očekává se, že škody způsobené podobným virem dosáhnou výše nejméně jedné miliardy dolarů. Podle bezpečnostních analytiků také vzroste počet útoků využívajících slabin v systémech ještě před tím, než budou tyto slabiny známé natož opravené.

Velkým problémem v příštím roce mají být výměnné systémy jako Kazaa. Analýza několika set souborů sdílených v této síti ukázala, že 45% z nich obsahuje viry v podobě spyware nebo trojských koní.

Zdroj: Information Week

Diskuze (18) Další článek: Vánoce on-line: rekordní tržby

Témata článku: Week, Podobný vir, Příští rok, Podobný systém, Nebe


Určitě si přečtěte

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači