Qwiki.com startuje. Google, Wikipedia a Nový hledač jsou pasé

Ambiciózní projekt Qwiki jsme vám na videu předvedli už koncem října loňského roku. Tehdy byl ale dostupný pouze přes pozvánky a od dnešního dne si ho mohou vyzkoušet všichni zájemci. Prozatím se stále jedná o hodně rannou alfa verzi, která byla světu zpřístupněna pouze z toho důvodu, aby tvůrcům umožnila ohlasy a připomínky ze strany široké veřejnosti.

Qwiki je novou encyklopedií a formou toho, jak je možné přijímat různé informace. Do textového pole tedy zadáte libovolný termín a systém na pozadí Qwiki posbírá informace z mnoha zdrojů a výsledkem je pak audiovizuální export, který vám robotickým hlasem sdělí základní informace a doplní je o sled obrázků. S výsledky hledání je pak možné dále pracovat, třeba výsledek sdílet. Nebo autorům můžete přes speciální formulář poslat doplňující data, která pak mohou být využita ke zlepšení.

Projekt samozřejmě v této fázi není úplně dokonalý a občas předkládá obrázky, které příliš neodpovídají skutečnosti nebo tomu, co by si uživatel představoval.

Screen shot 2011-01-25 at 3.21.10 PM.png
Informace zahrnuté ve výsledcích prozatím občas zazlobí, jinak ale Qwiki funguje velice pěkně. Aktuálně jsou podporovány zhruba 2 miliony hesel.

Zatím ve Flashi, Qwiki ale chce být všude

Qwiki v současné době funguje pouze ve Flashi pro desktopové prohlížeče, v budoucnu by se ale podle slov autorů měl dostat na všechna možná zařízení. V přípravě jsou například aplikace pro iPad a iPhone. Podle šéfa Qwiki Douga Imbruceho by projekt měl být dostupný na co největším počtu zařízení a měl by využívat tzv. augmented reality, tedy rozšířenou realitu.

Okamžitě s prvními informace o projektu se vyrojila také řada skeptiků, kteří sice oceňují technologickou vyspělost, za kterou autoři Qwiki získali už několik cen, ale zároveň jim vrtá hlavou, jak si tato služba na sebe hodlá v budoucnu vydělat. Argumentují tím, že uživatelé prostě nic takového nepotřebují a bohatě jim postačí například kombinace Googlu a Wikipedie.

Tvůrci Qwiki se však odvolávají na studii společnosti Cisco, která říká, že v roce 2015 bude 90 % veškerého přenesených dat na internetu v režii tzv. rich media. To je dynamický multimediální obsah, který nabízí právě Qwiki nebo oceněná aplikace pro iPad Flipboard, která sbírá obsah ze sociálních sítí a vytváří z něj elektronický magazín.

Tvůrci proto chtějí v budoucnu vydělávat na propojení s augmented reality. Prozatím se ale o finance příliš nestarají. Minulý týden například vyšlo najevo, že do firmy inestoval 8 milionů dolarů spoluzakladatel Facebooku Eduardo Saverin.

 

Diskuze (42) Další článek: Intel uvede 10jádrové procesory Westmere-EX

Témata článku: , , , , , , , , , ,