Wi-Fi | Qualcomm

Qualcomm začíná dodávat čipy pro 802.11ax

Současný „domácí“ standard Wi-Fi 802.1ac nabízí v rámci frekvence 5 GHz propustnost teoreticky až 1,3 Gb/s. Už několik let se ale chystá mnohem efektivnější nástupce 802.11ax, který bude přibližně desetkrát rychlejší.

Pro Wi-Fi na standardu ax je charakteristická vyšší rychlost v prostředí s mnoha zařízeními. Zatímco dnešní ac podporuje 2×2 MIMO, standard ax využije až 8×8 MIMO a k tomu využije rozdělení pásma OFDMA, které se používá v LTE pro rychlé připojení mnoha uživatelů.

Nyní jsme o krok blíže nasazení ax do skutečných produktů. Qualcomm ohlásil dva nové čipy. IPQ8074 nabídne plnou sílu pro podniková nasazení, tedy 8×8 MIMO na 5 GHz a 4×4 na 2,4 GHz. Součástí čipu je čtyřjádrový procesor Cortex A53 na 2 GHz. Pro koncová zařízení pro spotřebitele bude určený čipset QCA6290, který nabídne jen 2×2 MIMO se souběžným provozem na dvou pásmech.

IPQ8074 je tedy určený do nejlepších routerů, přičemž první kusy s podporou 802.11ax by se na trhu mohly objevit ještě letos. Nastane ale stejná situace jako při uvádění standardu ac, první koncová zařízení podporující ax se totiž objeví později, až v příštím roce.

Zdroj: Qualcomm

Diskuze (7) Další článek: Apple Music překonala další důležitý milník v počtu předplatitelů, Apple ale spokojený není

Témata článku: Technologie, Čipy, Wi-Fi, Qualcomm, OFDMA, OFDM, Čtyřjádrový čipset, Mimo, CIE, Skutečný produkt, Copy, Stejná situace, Čip

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk