Purpurový kód a jazyk Fortran

Z významných kalendárií tohoto týdne si lze připomenout například slavného švýcarského matematika Leonharda Eulera, na poli šifer a kódů zase W. F. Friedmana. Kromě toho přichází výročí narození Michaela Faradaye, programátoři zase mohou oslavit jazyk Fortran.

Matematika v podání Leonharda Eulera

Nejvýznamnějším matematikem, který se dostává do tohoto pokračování pravidelného kalendária, je Švýcar Leonhard Euler. Vzhledem k datu jeho narození 15. dubna 1707 není těžké uhodnout, že nezbytné pojítko tvoří den úmrtí – Leonhard Euler totiž zemřel 18. září roku 1783.

Euler se již výše odkazovaného data narodil v Basileji a první kontakt s matematikou mu zprostředkoval otec, sám příznivec této královny mezi vědami. Pozdější nejplodnější matematické období pro Eulera nastalo během pobytu v německém Berlíně, kde kromě převratných myšlenek zápolil také s výraznými zdravotními problémy, které jej provázely takřka po celý život.

Leonhard Euler (zdroj: Fermat`s Last Theorem @ Blogspot.com)

Jak je možné se dočíst na celé řadě internetových stránek, z níže odkazovaných například na webu české Wikipedie, Euler je mnohými považován za zakladatele teorie grafů a byl po něm například pojmenován takzvaný eulerovský graf. Ve svém publikovaném díle z roku 1770 poprvé použil termín imaginární číslo, a to ve spojitosti s popisem druhé odmocniny ze dvou.

Další informace:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Leonhard_Euler
http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/Biographies/Euler.html

Kryptoanalytik W. F. Friedman

V dřívějším pokračování kalendária, jenž neslo název Kalendárium: fotografie, kryptoanalýza i fyzici minulosti, byly zmíněny takzvané Rosettské desky a jejich luštění. Skutečnou kryptografii v modernějším hávu je možné si tento týden připomenout díky výročí slavného kryptografa Williama Fredericka Friedmana, jenž se narodil 24. září v roce 1891.

Rodištěm se mu poněkud exoticky vzhledem k dalšímu působení stal moldavský Kišiněv, nicméně později se Friedman přesunul do Spojených států amerických, kde se naplno zabýval světem kryptografie i kryptoanalýzy. Na základě úspěšných počátků se s příchodem první světové války stal součástí vládního vojenského kryptoanalytického týmu a pracoval na lámání šifer německých vojsk. Jako šéf pak vydal několik děl na téma odpovídajících postupů a své vědomosti předával ostatním pracovníkům.

W. F. Friedman (zdroj: Answers.com)

S nadcházející druhou světovou válkou se Friedman velkou měrou podílel na rozluštění takzvaného purpurového kódu, který  byl používán japonskými vojsky. Díky tomu měli Američané možnost číst japonské plány po část období války a uzpůsobit tomu svou taktiku. Nakonec Friedman pracoval pro pozdější NSA a zemřel 12. listopadu v roce 1969.

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/William_F._Friedman
http://cryptome.org/wff-patents.htm

Bleskově: Faradayovy zákony a Fortran

Slavný anglický fyzik Michael Faraday, jehož jméno je spojeno s několika vzorci, by se v tomto týdnu dočkal pomyslných narozenin – narodil se totiž dne 22. září roku 1791. První kontakt s čistou vědou nepřišel nikterak záhy a přímočaře, jelikož se Faraday nejprve věnoval knihtisku a teprve poté přešel postupně na chemii a jí příbuzné obory. Z jeho výsledků získalo inspiraci hned několik jeho následníků, za všechny nejznámější poznatky lze zmínit například dobře známé Faradayovy zákony elektrolýzy.

Z matematiků si pozornost pro tento týden zasluhuje Maďar Paul Erdös, který se výrazně zasloužil o rozvoj oblastí kombinatoriky, teorií grafů, čísel i pravděpodobnosti. Ke dnům tohoto týdnu se váže jeho úmrtí, které přišlo 20. září v roce 1996. Blíže jste se o Paulu Erdösovi mohli dočíst v jednom z archivních článků na Živě, a to pod názvem Život zpoza čísel I. - Má mysl je otevřená.

Ke dvacátému dni zářijového měsíce se váže také programátorské výročí, jelikož právě 20. září roku 1954 byl spuštěn první program vytvořený v jazyce Fortran (Formula Translator). Prvotní kompilátor byl pro společnost IBM vytvořen týmem, který vedl J.W. Bacus. Jak již původní nezkrácený název napovídá, byl jazyk Fortran určen zejména pro náročné technické výpočty. Postupem času se jazyk Fortran dočkal velkého množství různých verzí, z českých stránek se mu věnují například ty na adrese www.infojet.cz/program/fortran.html.

Další informace:
http://www.quido.cz/osobnosti/faraday.htm
http://inventors.about.com/library/weekly/aa072198.htm
/h/Specialy/AR.asp?ARI=113154

Diskuze (14) Další článek: Vláda vydláždila cestu e-governmentu

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,