První veřejná verze Google Chrome OS ještě letos, detaily tento týden

Diskuze čtenářů k článku

avatar
18. 11. 2009 19:31

Nedávno jsem četl o distribuci Linuxu, která je integrována ve flashkách/SSD přímo v notebooku, nastartuje během několika málo sekund a je ihned připravena k přístupu na internet. Lidé ho spouštěli častěji než Windows, protože často potřebovali jen na internet a ne pouštět nějaké složité programy.

Pokud Google zaintegruje ten systém u svých OEM partnerů, tak myslím, že o rozšíření má postaráno.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 20:27

už jenom ta představa, že nebudu muset platit za systém, který nepoužívám :) Googlu fandim

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 18:13

>> "Chrome OS má dobé předpoklady pro úspěch"

Pouze upozorňuji na překlep "dobré"

Na chrome OS se těším, já teda tak úplně ne, ale spíš se těším jak ho nasadím rodičům. Prohlížeč jim bohatě stačí a teď když i skoro vše budou mít v prohlížeči, tak budou potěšeni.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 21:31

co teda v tom pripade brani nasadit jim nejakou gnu/linux distribuci ted?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 21:38

Vubec nic, pul roku jim tam bezela Fedora s jednou obří ikonkou firefoxu na ploše a dneska tam krásně šlape ubuntu s google chrome (chromnium), takže věřím že přechod bude příjemná pohoda :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 21:53

a to je to co rikam vzdy: kazde zbozi ma sveho kupce.

gratuluju ke spravne volbe v tomto pripade (windows nenakazeni seniori jsou nejlepsi dukazem toho ze to neni spatne GUI).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 22:01

Linux spravne patri na základní školy aby se s ním nejmladší generace sžila. Stát by na tom ušetřil penízky, administrátoři by měli lehčí život a školáci by si alespoň vyzkoušeli jiný OS než mají doma. Poté až si na střední škole budou kupovat počítač, tak se sami budou moci rozhodnout, který systém jim vyhovuje více a nabízí volnost a kreativitu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 23:28

Souhlasím s tím, že není tak úplně košer, když se lidi už od základky učí pracovat s windows. Ale kdo dal sakra linuxu pravomoc prohlašovat, že jedině on je ten správnej a všechno ostatní je dílo satanovo? Proč linux? Proč ne třeba BSD nebo Solaris nebo PepaVopršálekOperejšnSystem? Na linuxu se mi líbí některý jeho koncepty a pochopitelně i cena. Ale co mě vytáčí do běla, je fanatická ideologie některých jeho uživatelů a tvůrců.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 18:13

No jistě že ten systém bude open source a že programátoři budou moct přispívat do jeho jádra,pokud ne tak by to bylo v rozporu s licencí Linuxu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 18:03

Já myslím, že hlavní novinka v Chrome OS bude nové rozhraní žádný gnome nebo KDE. To je totiž pro běžného uživatele 90% možná i 100% operačního systému. A pro vývojáře to už není takovej problém protože po vývojáře to je asi jen 30% aplikace. Takže věřím tomu, že google uspěje. Stačí jen podpora aplikací. A věřím tomu, že Google dotlačí např Adobe možná i Microsoft(Office) k rozšíření podpory. Google je asi jedinej kdo to dokáže. A jestli bude mít nároky jako Ubuntu možná menší tak na netbook super systém. Ale bude trvat minimálně dva roky než ostatní výrobci software začnou vyvíjet i pro Chrome OS.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 18:09

castecne ano: toto by mel byt nejvetsi prinos gOS - dotlacit vyrobce HW a SW aby linux neignorovali. jestli je to kde nebo gnome nebo xfce nebo cokoliv jineho neni podstatne. jak gnome tak kde jsou naprosto pouzitelne, porad jsou to nejakym zpusobem udelamy obdelniky(okna) tam neni moc co vymyslet. ten deficit je uplne jinde a s tim neco muze udelat pouze takovy gigant jako je prave google.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 18:54

Mohu souhlasit pouze částečně.

Od začátku týdne testuji na netbooku Ubuntu Netbook Remix a musím říct, že se mi to líbí. Strčím kartu od foťáku do NTB, nabootuju (naběhnutí do OS je podle mě pomalejší než u XP, ale zase nemusím čekat než se donačítají všechny aplikace jako u XP. Tento problém už sice vyřešili W7, ale prozatím budu porovnávat XP vs. UNR) a ono to jede. Menu je krásně rozděleno na Aplikace, Hry, Hudbu atp., a na druhé straně jsou přímo složky s hudbou atd. Ty bohužel nejsou tak namakané jako knihovny ve W7, ale dá se to.

Ikonky ke všemu jsou obrovské, takže nemusím brejlit, co kde je, nastavení vzhledu OS a podobně je triviální. Jenže v úterý jsem šel ke kámošce jí zpravit NTB s Win XP, který totálně zaplácala balsty jako origoš ICQ a jiné a prakicky jí to nenaběhlo. Tak jsem jí strčil flashku do NTB, nabootoval UNR a zeptal se jestli to pro ní nebude lepší. No možná by to pro ni bylo lepší, ale to prostředí hleděla na to jak marťan a vehementně se dožadovala XP, které jsem poté musel více jak dvě hodiny čistit. Zkrátka to prostředí se podobalo tak málo klasickému OS, na který byla zvyklá, že to nedokázala překousnout. Dokonce ani klasické Gnome se jí nelíbilo. Neviděla tlačítko start, místo toho to měla rozčleněné a už byla v kaši.

Co se týče Gnome, tak to se mi zdá jako celkem stabilní a možná by se v něm dalo pracovat, kdyby mi ovšem vyhovovalo. Jednou se mi dokonce ztratil při přepínání módu horní panel a já ho zaboha nedokázal obnovit. Takže práce zde není pro mě moc efektivní a tudíž to je na nic.

Co se mi ovšem líbilo bylo Kubuntu. KDE mi je o dost sympatičtější než Gnome (sice méně než prostředí W7 (Visty jsem moc nezkoušel na práci, jelikož mi od počátku nějak nesedly)), ale problém byl se zabugovaností. Když jsem s Kubuntu 9.04 pracoval na desktopu, tak to byla chyba za chybou, pád za pádem a práci to prakticky znemožňovalo.

Tím jsem chtěl zkráceně říci, že Linux jako takový není v této chvíli vhodným pracovním nástrojem (tedy ne pro mě) a Chrome OS to nejspíše nezmění, jelikož bude určený primárně na NTB a nebude koncipovaný na efektivitu práce. Jako není to špatně. Fakt jsem si UNR oblíbil. Nic nemusím istalovat, jen strčím Flashku do NTB a jedu. Mám tam defaultně Firefox (respektive si tam dávám poté Chromium), když se chci odreagovat pustím si nějakou kostičkovanou hru, co tam nají a kdyby se náhodou stalo, že bych potřeboval něco napsat do školy, tak (něco jednoduchého), tak OO jsou dostačujícím nástrojem. MSO 2007 nebo 2010 mi sice, tak sedí lépe než OO, ale to se dá na chvíli přežít.

Zkrátka nějaké to naťukání pár písmenek, kecání na IM a procházení webu je, to co tam nyní je zcela dostačující a zadarmo a proto není důvod, aby se na NTB dávaly PS, 3DS MAX nebo MSO. Lidé kteří to potřebují kvůli profi činnosti, nebo zvýšení efektivity práce zůstanou na Woknech, jelikož jim to tam jde od ruky a v pohodě. Ani se nebudou snažit přecházet na alternativy, když jim to neusnadní ve většině případech práci a náklady a firmy jako Adobe a Autodesk budou dělat SW pořád jen na Win, jelikož je to jedno procento potenciálních zákazníků neláká z hlediska výnosu a uživatel, požívající zaběhnuté aplikace na Win nebude přecházet na Linux a řešit spoustu problémů s kompatibilitou HW a už vůbec nebude otevírat přízovou řádku a hodiny hledat po forech, kvůli tomu, že mu něco nejde.

Je pravda, že Linux udělal za posledních několik let velký pokrok, ale stéle to není ono a není důvod přejít. Rozhodně ne u těch, kteří potřebují pracovat a tento stav se ještě ještě pěkných pár let nezmění a vezmu-li v potaz, že Chrome OS cílí především na NTB, tak se možná zvýší počet uživatelů Linuxu, ale ne počet lidí pracujících na Linuxu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 19:35

Já myslím, že právě rostoucí počet uživatel (BFU) může právě donutit firmy jako ADOBE jelikož všichni jsme jednou byli BFU. A když jako BFU budu dělat v Chrome OS nerad budu přecházet. Koukněte se na to co dokázal Apple. Má 5% a to jen v USA jinde to tak slavný není a software už začalo hromada firem přispůsobovat. Třeba je ta magická hranice 5% (ne pro každej software) a dočkáme se podpory ze strany vývojářů. Myslím, že si firmy uvědomují že poslední co by se jim hodilo je. Jít proti Googlu. Co když bude nějakej software chybět tak dlouho, že ho začne google vyvíjet sám. Myslím, že za posledních pár let vidíme, že Google je všehoschopnej.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 19:49

Google je sice velice schopná společnost a mnohokrát to dokázala, ale rozdíl mezi Apple a Linux je v tom, že Jablíčko si kupují lidé na práci nebo aby zamachrovali. V takovémto případě se samozřejmě oplatí vyvíjet kvalitní komerční SW. Lidé, co si koupí Apple na práci tak ten SW potřebují na práci (na Mac OS není moc free softu) a klidně za něj zaplatí, jelikož se jim investice vrátí a lidí co se chtějí blejsknout si ten SW taky většinou koupí, jelikož přeci nebudou pracovat s něčím, co je zadara, když už vrazili tolik peněz do (přiznejme, celkem předraženého) železa.

Navíc Apple je známý tím, že dotahuje i sebemenší detaily k praktické dokonalosti a tím se stává velice efektivní, sic to jsou z části také omalovánky (zde to ani tak nevadí).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 21:07

opak je pravdou, na Mac OS X je MNOZSTVO free softu, neraz vyrazne vyssej kvality nez na Windows a bez malware, s vybornym GUI a funkciami. Plus mnozstvo opensource a portov z BSD ci Linuxu.

www.macupdate.com, hladat vo free softe. Zdaju sa vam desiatky tisic free aplikacii malo?!

Predrazene zelezo? Ale no tak. Apple skratka nerobi low end za nizku cenu, robi vyssiu triedu. To neznamena, ze robia predrazene veci. Drahe ano, predrazene? Urcite nie.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 21:50

nevim co je a neni v UNR ale v klasickem ubuntu udelat panely windows-like je otazka 10minut i pro zacatecnika klikanim pravym tlacitrkem v ruznych mistech tech panelu hned zjistite co a jak(proste ten horni hodim dolu a pretahnu par polozek). priznam ze mi naoak KDE vubec nesedlo(jsem hodne tradicionalista) ale zase z nej pouzivam aplikace ktery mi prijdou lepsi(propracovanejsi, vice konfigurovatelne) nez gnome oponenti(treba digikam, krusader, quanta+)

"na doma" tam mam vse potrebne nainstalovane, na praci kdo nedela ve 3DS,adobe a autodesk tak si taky najde(kdo dela smerem do it tak tam jsou nastroje vymakane, ostatnim staci ooo, mail, web.). vyzkouset nekolik aplikaci nez si vyberu kterou budu pouzivat je pro me zvyk v kazdem os. (ne)kompatibilita neni tak jak se rika, vzdy mi to vsechen HW naslo a nemusel jsem narozdil od win resit nejaky CD s ovladacema(ktery si tam vzdycky pridaji nejaky ten zbytecny balast). spojeni "klasicky OS" je taky hodne mimo misu. moja mela vetsi problemy xp ->7 nez xp->ubuntu. navic moji chodi tuny pi...vin od kamaradek a jsem teda mnohem klidnejsi kdyz to otvira u linuxu nez win.

na zaver: to ze nekomu neco lepe sedi neznamena ze je to lepsi. je to otazka tydne pouzivani si zvyknout na cokoliv a druha vec je s cim prijde clovek do kontaktu jako prvni. to je velky deficit naseho skolstvi, prumerne vzdelany maturant by mel byt na platforme/programu nezavisly, vyucovat principy, ne konkretni SW (draze zaplacene win z nasich dani)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 21:58

jo a kdo se smeje prikazove radce v linuxu, vezte ze neni nic lepsiho.

pise vam nekdo ze ma nejky problem:

linux - zkopiruj do terminlu tenhle prikaz... posli mi co to vypise a tak dokola a vyreseno rychle a jasne.

win - klikni na ikonku hned vedle hodin pravym tlacitkem, pak dej moznosti, pak vlastnosti toho pripojeni... kde ja zadny pripojeni nemam.. jo aha, tobe se ta ikona schovala, tak jinak jdem pres start.. ja tady start nemam, no tak to logo vlevo dole, ovladaci panely... tohle tady nemam.. musis zmackout prepnmout do klasickyho zobrazeni...

co je efektivnejsi? no a v normalnim provozu se s tim stejne nepotka. kompilace je jenom strasidlo na dospele stejne jako se strasi deti certama!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 22:45

Je lepší když BFU naučíš "Klikni na ten vykřičník a když se nezobrazí, tak se pokus najít" než když mu řekneš ať něco zkopčí do příkazové řádky, on tomu nerozumí a za dva dny se tě znovu zeptá, co s tím.

btw: Zkoušel jsi někdy ve Win vzdálenou pomoc? Jednoduché, rychlé, efektivní...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 11. 2009 08:51

BFU se to stejne nenauci a bude volat tak jako tak. vlastni zkusenost. vzdalenou pomoc jsem se snazil zkouset ale nikdy jsem ji nedokazal v xp navazat. proste to nedokazalo prolezt (co si budem povidat, kdo ma dneska primo vnejsi ip pro svuj pc...) takze jsem to vzdy resil pres teamviewer.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 11. 2009 15:40

Neviem, naco robit Bubuntu Windows like ... Dokonca aj dcera hned pochopila, ze Task bar je hore a nie dole. A to je asi jediny podstatny rozdiel pre bezneho uzivatela. Proti gustu ziadny disputat, kto chce Win, nech ich ma, mame doma desktop + notebook a na oboch su XP aj Ubuntu 9.10. Pre dceru by XP ani nemuseli existovat, akurat syn prska, lebo za ICQ mu ziadna nahrada nevyhovovala ( a samozrejme mu pod linuxom nejdu jeho strielacky). Zena to ma trochu tazsie: k pocitacu sa dostane tak raz za mesiac, vo firme maju Win, ale kupodivu v poslednom case uz tiez Bubuntuje odusu. Takze ono je to pre bezneho uzivatela skor o zvyku...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 11. 2009 00:31

"a už vůbec nebude otevírat přízovou řádku a hodiny hledat po forech, kvůli tomu, že mu něco nejde." - Win7, svetelne cidlo neso deaktivovat ani na nej neni zadny soft. Podpora zadna, mohl jsem litat po forech a nic. Monitor sem zhasinal, jas uz se neobnovil a ve tme mi to uplne pohaslo takze jsem nic nevidel. Ted mam Linux, Ubuntu ... stacila chvilka na foru, polozit otazku se specifikaci problemu, zadat par prikazu do terminalu a bylo to. Cidlo je deaktivovane a rucni nastaveni jasu funguje. Neni to tak slozite. Momentalne mi HW funguje stoprocentne, a to nemam zadnou starou sunku ;)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 15:43

takže jestli článek chápu správně, bude to vlastně pogůůglený Linux, tudíž open-source ??

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 16:04

Open Source to má být od vydání finální verze.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 14:35

Dnes ve Slashdotu popisuji distribuci Androidu pomoci "Less Then Free Economy". Pointa je v tom ze vyrobce mobilu dostane cast zisku z klikacich reklam pokud jako OS pouziva Android. Takze nejen ze je Android free, je to dokonce pro vyrobce telefonu ziskovy! Proti takovemu modelu se tezce bojuje. Ted to same uplatni i na netbookovem trhu. Pro vyrobce bude netbook s Chrome OS levnejsi na vyrobu (kdyz se zapocte "dotace" Google) nez stejny system bez OS! Cele to povede k dalsim tlakum na zlevneni netbooku, podobne co Android uz udelal pro smartphouny a brzi i pro navigace. Model MS byl takovy ze HW bude zlevnovat a uzivatel zaplati hlavne za SW. Model Google je jeste vic zajimavy - HW za babku a SW zadarmo.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  18. 11. 2009 13:56

Já se na Google OS docela těšil, ale naině jsem doufal, že by to mohlo být kompatibilní s Win. Teď zjišťuju, že to je odvozené od Linuxu. Takže se to podlě mě hodí tak na počítač, který bude plnit funkci klikátka na net, nějaký open office, film atd. Nevidím v tom zatím plnohodnotný a široce podporovaný OS, jako jsou Win, který by se hodil na pracovní stranici třeba pro grafika. To ostatně asi i vyplývá z orientate Google OS na cloud-computing. Nicméně 80% uživatelů to bude vyhovat, tak proč ne. Bude to (snad) zadara a třeba tahle "distribuce linuxu" bude obestřena menším tajemstvím a větší osvětou, než klasický Linux. Osobně se těším až ho na svém netbooku vyzkouším. Pokud si někdy takový přístroj koupím..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 14:24

proc by neco melo byt spatne z principu jenom protoze to nebude kompatibilni s win?

takovy os nikdy nebude, protoze win neni opensource.

mimochodem proc by linux nemel byt plnohodnotny OS? co KONKRETNE tam nechodi aby to neslo pouzit jako pracovni stanice nebo pro grafika? co je to klasicky Linux? mel jsi nekdy treba aspon na vikend nainstalovany treba ubuntu? nemel, proto tady poustis nesmysly. ani nevis co to linux vlastne je.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 15:35

Pro grafika? Co treba Photoshop nebo Indesign?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

GIMP a Scribus... Pomíjím, že NETBOOK s OS Chrome za účelem grafických a DTP prací si může koupit jen...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 17:22

Vy jste asi grafika nikdy nedelal co? To jsem presne cekal, GIMP a podobne.

Napsal jsem dve KONKRETNI aplikace, KTERE JSOU PRO GRAFIKA NEZBYTNE.. Jinak receno, zadne alternativy neprichazeji v uvahu (zvlastne, kdyz je pouzivaji jine slozky firmy.).

Nevhodnost netbooku a chromeOS jinak neresim.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 22:28

Ono je to tak, že v GIMPu i Scribusu se dá dělat profi grafika. Jen to vyžaduje větší IT background uživateú v konkrétním workflow a Scribus pokročilé scriptováni - LaTex a Python. Třeba moje žena mě poslala se Scribusem do řiti, neb to není klikací InDesign. Já mám převážnou část 3d a SFX pipeliney na Fedoře, ale kvůli CADu nám tu ještě dlouho asi budou strašit Widle. I ten Google SketchUp na Linuxu není .... tak že si neděláme s ChromesOS moc naděje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 11. 2009 08:54

sketchup ale na win je! i sedmicka(ale jen angl.)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 16:53

neni to sice idealni ale: http://appdb.winehq.org/objectManager.php... http://appdb.winehq.org/objectManager.php... krom toho pokud je grafik dobry tak mu je jedno jestli dela v adobe nebo gimpu. to je jen nastroj jak dosahnout jeho tvurcich myslenek, pokud ty myslenky nema tak muze mit treba vsechny verze vsech adobe a corel programu a bude mu to prd platne.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 17:23

Dobre grafik udela praci a preda ji firme ve forme zdrojovych souboru GIMPu.

Ale to nikoho nezajima, je vyzadovano PSD...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

V GIMPu lze ukládat i ve formátu PSD...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 18:01

To umí samozřejmě i spousta jiných programů.

Ovšem viděl jsi, co se poté stane s tímto souborem, když ho otevřeš v PS?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 22:30

viděl ... co máš na mysli ??

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 22:41

Pokud ukládáš do vrstev informace (efekty, filtry atp.) specifické pro daný soft, tak je jedno jestli to uložíš jako *.PSD nebo *.prasopes, ty informace se nepřenesou do druhého softu. Jasně některé ano. Třeba Corel to většinou nějak zvládne přežvýkat z PSD a naopak, ale ne vše a když pracuješ na něčem, do čeho jsi vložil prachy a čas (čas jsou peníze, takže to jsou peníze na druhou), tak se většinou nespoléháš na to, SNAD se to otevře relativně správně. Upřímně musím říci, že už je lepší hodit každou vrstvu zvlášť do .TIFF, TGA nebo PNG plus alfa kanál a udělat to tak ať se to dá poté složit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 18:05

ja ale odkazoval na photoshop, nikoliv na gimp. krom toho resit jednoho zamestnance v kontextu cele firmy je nesmysl, je snad normalni mit IT infrastrukturu konsolidovanou na jednu platformu, maximalne OS1-servery a OS2-desktopy... pokud to je jednotne tak je jedno v jakem formatu se to predeva.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
19. 11. 2009 08:43

Nevim nevim, dělám grafiku už nějakých 12 roků a nikdy jsem nikomu nedal orig PSD ani CDR ani nic podobnýho a světe div se nikdo to po mě ani nechtěl. Jedinej výstup je mrtvý PDF či TIF bez vrstev. Nikomu bych nikdy nedal originál. Takže PSD nikoho nezajímá a používat efekty na vrstvy může jen prase.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 11. 2009 08:57

jestli se nepletu(z komentaru pod jinym clankem) jste grafik/fotograg na volne noze. to je myslim diametralne odlisne nez "ve firme" - tam je opravdu potreba si navzajem predavat zdrojaky. zakaznik pak samozrejme dostane uz jen vysledek.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 11. 2009 00:26

Presne tak ... Gimp a ten druhej .. jo v gimpu se taky vyradis, pokud chces. Ale neni to PS. Adobe suite je vlastně jediná věc proc jeste uchovavam Winy na hadru. Stejne kvalitni a profesionalni nahradu za Adobe produkty proste nesezenes. (kdyz nepocitam treba starej Freehand), na grafiku se linuxy necapou, ale to zalezi jen na case. Myslim ze Adobe udela i linuxovou verzi. Asi placenou, jak jinak. ale bude. Jednou O

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
19. 11. 2009 12:53

photoshop by měl jít přes wine popřípadě bordeaux a na netboku je to stejně blobost i když to bude netbook s widlemi to můžete stejně tak zkusit sázet knihy v iPhone

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

>> ... na Linuxu a ten, jak známo, svůj podíl mezi běžnými uživateli příliš nenavyšuje. Rozdíl je v tom, že Google má peníze jednak na interní vývoj a odladění pro různý druh hardwaru, ale hlavně pro smlouvy s OEM ...

1. Při OEM prodeji netbooků nemusí odlaďovat pro různý hardware. Stačí odladit pro hardware s nímž bude OS prodáván. Navíc vývoj podpory nestandardního hardwaru není až tak otázkou peněz (ale dostupnosti technické specifikace).

2. Podle některých informací v cílovém segmentu (netbooky) Linux zvýšil počet svých uživatelů na více jak 20%.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 11:36

I když jsem pravověrný Microsofťák souhlasím s tebou. Na netbooku si Linux umím představit a myslím, že netbooky jsou to pro Linux velká šance, jak se prosadit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  18. 11. 2009 11:55

No otazka je, aby ta netbook bublina nesplaskla. Znam spoustu lidi, co si koupili netbook a zjistili, ze to neni ono. Paac to kupuji lidi jako svuj jediny stroj, nikoliv jako mobilni alternativu. Sam jsme zvedav, kam se to vyvine.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 12:14

Já si myslím, že veskrze pozitivně. Na rozdíl od Vás mám zkušenost právě opačnou, všem lidem kterým jsem doporučil netbook jsou spokojeni. Velký problém vidím mezi zákazníky v "letákových" prodejnách. Většinou jsou to lidé neznalí, dost často již důchodového věku, kteří jdou koupit ten "nojbuk" pro vnučku, která jde na gymnázium či vysokou školu. Pokud se jedná o první variantu, tedy gymnázium, bude vnučka spokojená minimálně do třetího ročníku. Vnučka jdoucí na VŠ už nejspíš tolik nadšená nebude, ale jakmile zjistí, že není problém k tomu připojit ext. monitor (když měl dědeček štěstí), klávesnici a že jí to vydrží běžet všechny přednášky a ještě hodinku u kávičky po škole. Netbooky jako PC pro studenty ne-IT oborů by mohli být správnou volbou a jestli GoS přinese User friendly ovládání a pěkné Feel&Look tak proč ne ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 13:17

Myslím, že "netbook bublina" nesplaskne. Věřím, že si lidi uvědomí, že netbook není pro většinu lidí vhodný jako jediný počítač, ale že je to jen mobilní doplněk desktopu. A s těma dědečkama kupujícíma nojbuk pro vnučku bych to neviděl tak černě. Moje zkušenost je taková, že když nějaký BFU chce počítač většinou si řekne někomu (kamarád, syn ...), kdo tomu trochu rozumí a ten mu ho vybere. Myslím, že větší amatérismus vládne ve výběru SW. Spousta BFU je ochotna platit za věci jako antivir, MS office atd. Přestože je mnoho možností, jak se tomu vyhnout. A nemyslím warez

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 13:32

podla mna tato bublina splaskne. Ako doplnok k notebooku/desktopu sa hodi skorej smart phone. Mam v nom 3G spojenie (a neskor bude rychlejsie), kvalitny browser (iPhone/Android), obstojny mail klient, bezproblemovy chatovaci klient a furu aplikacii, ktore sa SYNCHRONIZUJU s ich stolnymi verziami. Toto netbook neponukne.

Dalej, ak chcem daco na netbooku pisat, musim si sadnut a najst WiFi konektivitu. Hlavne nemoznost pisania niekde pocas statia a konektivita, synchronizacia dat je to, co hovori PROTI netbookom. Ani na smart phone, ani na netbooku sa nedaju pisat dlhsie texty.

Bateria v smart phone vydrzi vyrazne dlhsie. Notebook ma prakticky kazdy, desktop uz upada. Takze to vidim v buducnosti na kombinaciu notebook (riadny, plnohodnotny) a smart phone pre „mobile warriors“. Vsetko bezne zvladneme zo smart phonov, pre riadnejsiu pracu vybalime notebook, nie nieco nepouzitelne s malym displejom a klavesnicou.

Netbooky su len prechodna hracka, pochybujem, ze tento trend prezije viac ako 5 rokov. Cim viac sa budu dostavat medzi ludi KVALITNE dotykove smart phony s velkymi, kvalitnymi displejmi, tym viac netbooky budu miznut.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 14:30

když se to podá takhle, tak spíš vidím budoucnost v tabletPC a kovertibilních tabletech. Pro mě je třeba Touch HD příliž velká cihla, jsem spokojen se svým Polarisem, ale uvítal bych (raději než netBook) nějaký "tabNet." Úhlopříčka 10 - 12'' nízká hmotnost, aby se to dalo pohodlně držet v ruce rozlišení Nx700+, Wi-Fi, USB a cenu pod 10K a především vhodný OS a aplikace, Moblin sice vypadá zajímavě, ale je stále nedotažený, o vhodnosti Windows - Gui pro tablety, byť u W7 s podporou Multi-Touch raději pomlčím. Myslím, že pro tyto "tabNety" by bylo vhodné ovládání ve stylu touchFlo, nebo spíše PalmTre.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 14:36

"ak chcem daco na netbooku pisat, musim si sadnut a najst WiFi konektivitu. "

skoro mi připadá, že o netbookách jste jenom slyšel...já ho používám především na internet, ale když někde trčím a čekám, tak v pohodě v Open office si tam připravuji a píši věci a pak ho jen zaklapnu jdu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 16:08

ale ja viem, ze sucasne netbooky maju, PONIEKTORE aj 3G konektivitu. Ale volat z nich? Musite srandovat. Vybavovat maily bez toho, aby som hladal miesto, kde si sadnem a polozim to na nohy? Takisto velmi vtipne.

Robit v tom nieco? Asi ste masochista, ja si nejaku serioznu pracu na tak prtavej obrazovke a klavesnici predstavit neviem. Mozno nic ine nepouzivate ale verte mi, ak skusite pracu na 2 HD displejoch, tak ocenite prave smart phone, kde je cele rozhranie upravene pre velkost obrazovky.

Nie netbook, ktory pouziva plny OS na zmensenom zeleze, kde sa treba krcit a zmurit ocami na pidi zatvaraci krizik X a triafat don touchpadom o velkosti kluca od auta

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 11. 2009 02:57

1. ne každý musí být nutně 24 hodin denně on-line

2. píšete, že netbook má neergonomickou klávesnici. IPhone ji má lepší?

3. píšete, že si nedokážete na tak prťavém displayi seriózní práci představit, na Iphonu je to lepší?

4. mrňavé křížky má možná WinXP. V linuxu si můžete nainstalovat třeba Moblin DE. A to má tyhle věci pořešené.

Nechtěl jsem netbook srovnávat s PDA, protože to je úplně jiná kategorie. Spíš notebook s netbookem. A můj závěr je, že pro některé lidi má netbook prostě určité výhody. Třeba hmotnost, která je ani ne poloviční oproti 15,4" NTB.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 14:46

netbooky sa predávajú aj s 3G modulom

v budcom roku sa objavia ešte lahšie a tenšie netbooky(v podstate už smartbooky) skoro vo veľkosti "zošitu" nehovoriac o výdrží...atom už nebude jediným riešiením, do smarbookov sa planujú ARM procáky prípadne tegra(samozrejme visty alebo w7 na tom nebudú to pravé orechové, ale nejaká linux distribúcia ako moblin bude stačiť na to čo od toho ľudia očakavajú)...o pohodlnešiej práci na tom oproti nejakému pdačku sa netreba baviť

netbokk určite prežije

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 15:26

uplne ale uplne nesuhlasim, zeby smartphony mali vytlacit netbooky - pises ze smartphone ti vydrzi ovela dlhsie... t.j. kolko ? 20h ??? a co potom... ja chcem telefon, ktory budem nabijat raz za 7-10dni, aby sa mi nestalo, ze sa vybije a zmeskam dolezity hovor. a nie telefon na jeden den, lebo som prave chatoval cez wifi alebo cez 3G siet a stahoval nejake videa z youtubu...

Mal som NetBook Asus 901 - zbavil som sa ho, pretoze ako jeden z prvych netbookov mal brutalne male tlacidla, sucasne 11" netbooky maju uz teraz vynikajuce vlastnosti - dostatocny vykon, velku vydrz, pohodlnu klavesnicu,... a ked pridu SOC (system-on-chip) tak to bude uuuplna balada

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 14:17

Klíčová je věta :"Spousta BFU je ochotna platit za věci jako antivir, MS office atd.". Ano je to tak. Můžeme nesouhlasit, můžeme protestovat, ale to je asi tak všechno co s tím můžeme dělat. Vždy to skončí stejně : "Je to sice dobrý (myšleno alternativa)", ale bych stejně raději originál (MS Office, IE, ICQ, ...)."

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 14:27

moju jsem postavil pred hotovou vec: neni to kyticka(miranda - icq orig jsem ji nikdy do kompu nedovolil dat) ale ptacek(pidgin). jinak se to ovlada stejne. kdyz nahodou prijde nekde kde je ie tak je nastvana ze tam nemuze pohybem mysi zpatky jako v opere apod.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 14:28

jo a /mnt/private/foto resp treba /mnt/private/filmy namisto d:/foto ji nedela problemy protoze nejaky cecko decko ji nic nerikalo ani ve win.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 11. 2009 03:18

To je přesný Tátovi sem dal na počítač Mandrivu. Za 3 dny práce nepoznal, že to není Windows.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor