První praktické zkušenosti uživatelů s ADSL

První uživatelé se již mohou radovat z ADSL. Alespoň teoreticky. Pojďme se podívat k jednomu ze šťastlivců, který již má ADSL nainstalováno a podělil se s námi o své první zkušenosti. Jak to chodí, jak to šlape a jsou případně nějaké problémy?

Uživatel z HK kraje (Police nad Metují, 4000 obyvatel) se nám svěřil: „První věc, která mě zaskočila a na kterou jsem nebyl připraven je to, že je potřeba síťová karta (lidé znalí to asi vědí, ale já jako pouhý uživatel jsem to netušil).

ADSL modem připojili pár kablíkama k té kartě a dokonce mě (jakožto 1. zákazníkovi v kraji HK) udělali i nastavení počítače (jinak to prý pouze předvedou na svém notebooku a zákazník si počítač musí nastavit sám).

Je potřeba vytvořit nové telefonické připojení (stará mohou zůstat a v případě výpadku ADSL je možno se připojit přes ISDN) a jako už. jméno i heslo zadáváte své telefonní číslo. Já to mám od IOL a tak se nejdříve připojím na určitou stránku http://, kde teprve zadám své uživatelské jméno a heslo. Od té chvíle jsem připojen k internetu.

Rychlost stahování je cca 20 kB/s. Podle http://rychlost.zacatek.cz/ mně to ukazuje rychlost 140-155 kb/s.

Pingy na české servery jsou v průměru takovéto: www.seznam.cz 74 ms, www.yahoo.com 181 ms, www.lupa.cz 65 ms, www.zive.cz 84 ms.

Všechny programy, které běžně používám fungují krom hlasové konverzace ve Windows Messengeru (KaZaA taky šlape). Psát zprávy lze, mluvit ale ne. Z IOL mně k tomu napsali toto: ‚Jedná se o nastavení vašeho programu, který bohužel neznáme. Zkuste kontaktovat výrobce program. Pokud by se jednalo o převod IPSec na TCP, pak musíte doinstalovat nějaký software, který je schopen takovýto převod provést.‘

Možná ještě jedna zajímavost pro ostatní zájemce: Výměna ADSL modemu pro ISDN za ADSL modem pro běžnou HTS je zdarma (dle ceníku by se mohlo zdát, že chtějí 1600 Kč). Zaplatíte tedy pouze 190 Kč za změnu linky.

Včera ráno jsem měl asi hodinový výpadek, ale jinak OK.“

Diskuze (86) Další článek: Seznamy agentů StB nejsou úplné

Témata článku: Software, Windows, První karta, Pingu, Běžný obyvatel, Zkušenost, Běžný převod, První jméno, Ping, Ostatní zájemce

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost