První potenciální virus pro Windows Vista?

Asi málokdo čeká, že by byl chystaný operační systém Windows Vista 100% bezpečný (to snad ani nelze). Již nyní se však objevila první potenciální hrozba pro tento a další systémy. Nesouvisí přímo se systémem jako takovým, ale problém je v připravované nové verzi "příkazového řádku".

Microsoft chystá do nových Windows vylepšený příkazový řádek pod kódovým jménem Monad (či MSH). Zatím sice není obsažen ani v uvolněné první betaverzi Vista, ale tento nový shell by měl obsahovat oproti současnému jednoduchému příkazovému řádku řadu vylepšení a pokročilých funkcí známých z unixových systémů.

Právě pro tento chystaný shell (který je dostupný vývojářům v betaverzi) již zveřejnil jeden z tvůrců virů nebezpečný kód. Uvedla to antivirová firma F-secure. Zatím se sice nejedná o nic ničivého, nicméně vylepšením shellu dává Microsoft nejen šikovný nástroj administrátorům, ale i potenciální zbraň právě tvůrcům škodlivých kódů.

Monad by měl být podporován systémy Windows Server 2003, Windows XP a Windows Vista. Zatím to však vypadá, že do nové verze Windows (a potažmo i do těch starších) se Monad dostane pravděpodobně později, ne hned po jejich uvolnění.

Jako řešení pro omezení potenciálního nebezpečí se nabízí například to, že tento nástroj bude v systému implicitně deaktivován (pro běžné uživatele), zatímco zájemci z řad zkušených uživatelů či administrátorů si jej povolí sami.

Zdroj: News.com

Diskuze (31) Další článek: Anonymní varianta P2P - Free Network Project

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Potenciál, Risk, Win + V, Potenciální hrozba, Window, První zájemce, Pot, Windows +, Win +, Shell


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně