První elektronická čtečka knih s barevným a dotykovým displejem

Diskuze čtenářů k článku

10. 11. 2010 13:21

tak napr. ja keby som ministrom skolstva tak pretlacim aby vsetky ucebnice boli v elektronickej podobe a ziaci a studenti nosili iba taketo farebne e-citacky do skoly. Je neunosne aby mali skolaci nosili take neuveritelne kila na svojich pleciach kazdy den.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
10. 11. 2010 15:35

a aby sa zabranilo nekalym tendrom na ministerstve tak by ich nekupovalo priamo ministerstvo ale samotni rodicia. Dostali by jednoducho na zaciatku studia svojich deti poukazku na nakup v urcitej hodnote a mohli by ju pouzit na e-citacky urcitych parametrov. napr.: velkost 10palcov, farebny e-ink, podpora potrebnych formatov. Podla mna by sa tak usetrilo velmi vela penazi a aj detskych chrbtic ;)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
11. 11. 2010 09:30

Přesně, a učebnice (alespoň pro základní školu) by mělo ministerstvo školství v elektronické podobě vydávat "zdarma". Pak by mělo alespoň nějaký smysl.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
09. 11. 2010 22:07

Ja nevim, proste mi knizka porad pripada takova lepsi. S ni je to opravdu relax.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
10. 11. 2010 07:50

To ti nikdo nebere. Ostatne, i dnes obcas nekdo jezdi na koni, aby se dostal z bodu A do bodu B

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 11. 2010 18:17

Myslím, že barevný eInk se příliš neujme (tedy pokud jeho cena nebude stejná jako čb a barevné podání a čitelnost bude stejná jako u papíru). Troufnul bych si zavětit, že do budoucna eInk nahradí beletrii a podobné knihy a na časopisy, encyklopedie a další obsah se více prosadí tablety či podobná zařízení s displejem schopným rychlých změn (přehrávání videa, animace).

Půjde hlavně o to, že se mnohem více rozliší čistě textový obsah od ostatního, kde se bude využívat právě ta aktivní forma s možnostmi pohybu. Časopisy budou využívat možnosti přidak k článku celou galerii obrázků (+ další interaktivní obsah, nemluvě o možnostech reklamy, ať už se nám to líbí či nikoli), encyklopedie také nezůstanou u statického textu atd.

Barevný eInk v tomto ohledu nepřináší takový bonus jako přinesl na začátku eInk jako takový. Bohužel nelze v tomto případě srovnávat s papírem, kde možnost barevného a hlavně levného barevného tisku přinesla malou revoluci v tiskovinách. V případě elektronických médií tady ta "levná" barevná alternativa je v podobě tabletu a navíc má velmi podstatný bonus v podobě možnosti rychlých změn. A nevýhody v podobě horší čitelnosti na slunci, slabší výdrže apod. jsou třeba v případě encyklopedie či časopisu méně podstatné.

Spíše bych očekával, že se ve větším objeví hybdridní zařízení s barevným LCD + ČB eInk v jedné krabičce.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 11. 2010 20:44

Myslím, že se mýlíte. Barevné čtečky knih s e-inkoustem čeká skvělá budoucnost. Přeci máme nejen černobílé knihy. Například, odborná literatura je v jedině barevné podobě. Navíc jsou tu ještě noviny a časopisy. Veškerý papírový obsah by mohl být v brzké době dostupný do čteček knih.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 11. 2010 21:10

...hmmm, četl jste vůbec, co jsem psal, nebo jste se vrhnul na odpověď hned po první větě?

Barevný eInk nemá takový přínos jako barevný tisk na běžném papíře. Pokud bude barevný eInk nějak citelně dražší a náročnější na výrobu, nemá moc naději na úspěch. Větší efekt přinese interektivita LCD i přes nevýhody výdrže, čitelnosti na slunci apod.

Problematika časopisů a eInku, resp. čteček obecně je pak na mnohem delší povídání. Shrnuto: nejde o to, že je možnost to na čtečku dostat, musí být také ochota vydavatele to udělat, ergo musí z toho vydavatel něco mít. Oproti knihám je toho kolem toho potřeba trochu víc a ještě to chvíli potrvá. A co sleduji vývoj, tak cesta směřuje právě spíše k interaktivitě, animacím apod. Rozvíjí se celkem zajímavé nástroje, řada vydavatelů pracuje na nějakém použitelném backgroundu, jak dostat časopis ke čtenářům atd. U nás, v českém rybníčku je zatím voda velmi stojatá, ale novinky ze Států vypadají docela zajímavě.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
10. 11. 2010 07:50

A vy jste se nedival, jak je ten barevny EINK vyroben?

"Pokud bude barevný eInk nějak citelně dražší a náročnější na výrobu, nemá moc naději na úspěch."

Spocita to pouze v "pridani barevneho filtru". A cena neni draha, porovnejte s Kindle DX.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
10. 11. 2010 10:29

No, jsem vždy dost opatrný k prohlášením typu "cena by neměla překročit", když to zařízení ještě není v prodeji, tím spíše když se jedná o čínské výrobce (já vím, že to je trochu klišé, ale vlastní vývoj v Číně zatím nidy nebyl nijak zázračný - jiná věc je výroba věcí, které byly technologicky vyvinuty jinde). Navíc ta technologie má nemalá omezení - mimo jiné nižší rozlišení zařízení, které ani teď není nijak zázračné - 167 ppi a to je ještě zobrazení dost neostré.

Srovnejte s laserovým tiskem, který má 300-600 ppi, případně s ofsetem, který má 2400 ppi a více - to je prostě úplně jiná liga, ovšem pro dobrou čitelnost je ppi zcela zásadní. Na výjezdu z laseru bez problémů přečtu pětibodové písmo, což je výška písmene A zhruba 1,3 mm. U 300 ppi je to znak vykreslený v matici cca 30x20 bodů, v případě 167 ppi je to už pouze 8x5 bodů - v tu chvíli se ztratí většina detailů a písmo není jasně čitelné.

Ač mám eInk rád, realita je taková, že v čtečce potřebuji kvůli slušné čitelnosti textu alespoň dvanáctibodové písmo. Co jsem měl půjčenou čtečku, tak majitel tam měl písmo ještě větší. Při takové zkušenosti bych si radši s nadšením z barevného e Inku počkal na to, až se takové zařízení dostane někam do testu a někdo zkušený provede přímé srovnání.

Také bych si počkal na realitu barev - v tom videu tvrdí, že tam jsou filtry RGB. Vzhledem k tomu, že se pracuje s odraženým světlem, očekával bych spíše CMY, protože míchání barev u odrazu od podkladu funguje jinak. To video mi nepřijde důvěryhodné.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
10. 11. 2010 16:21

Muj monitor ma momentalne rozliseni 95 dpi ci kolik a nejak si nestezuji, ze by to bylo neostra.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
10. 11. 2010 07:56

Když to bude za stejné peníze, tak proč nemít čtečku barevnou? Samozřejmě že je to bonus navíc, proč by nebyl? A srovnávat to s tabletem je bezpředmětné, jak už bylo tisíckrát řečeno.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
10. 11. 2010 10:02

Ach jo. Srovnání s tabletem bezpředmětné není a nikdy nebude. Fakt nejde jen o srovnání technologií, ale také o to, co takové zařízení umožňuje jako celek.

Na statické texty a sem tam nějaký statický obrázek je eInk jednoznačně lepší, o tom není sporu. Sám plánuji nákup Kindlu právě k tomuto účelu, protože takové čtení je skutečně srovnatelné s knihou. Knihy čtu hodně a na tabletu mne čtení knih neláká.

Nicméně ve chvíli, kdy dojde na dynamický obsah, je eInk v koncích. A v budoucnu bude vznikat hodně dynamického obsahu - ta realita tady už je, časopisům, encyklopediím a dalším "tiskovinám" to dává obrovské možnosti. Představte si technická skripta o termodynamice, kde máte jevy nejen popsané a nakreslené, ale také animované. A čaopisy? Podívejte se na stránku http://www.adobe.com/digitalpublishing/... a pusťte si tam video. Pokud neumíte anglicky, stačí se jen dívat na ukázky, které se tam prolínají.

Srovnání čtečky s tabletem je zcela na místě. Obě zařízení mají svou budoucnost, ale jejich možnosti jsou jiné. A znovu opakuji - barevný eInk čtečkám přináší jen minimální bonus. V podstatě jediný bonus je marketingový - hele, i eInk je barevný. Nicméně když se podíváte na to odkazované video, je asi jasné, o co bude větší zájem - jednoúčelové zařízení na čtení statických textů nebo interaktivní tablet? V tuto chvíli sám za sebe říkám, že kupovat si letos budu pouze čtečku, tablet určitě ne. Zatím. Do budoucna vidím možnosti tabletu opravdu veliké a určitě si časem pořídím i ten. Těžko říct, kdy to bude, protože v ČR je vývoj vždy trochu pomalejší kvůli velikosti trhu a tedy i finančním možnostem vydavatelů, ale myslím, že do pěti let bude běžný obsah specializovaný pro tablety i u nás (a nemám tím na mysli jen předělané flashové hry či brouzdání po webu).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
11. 11. 2010 07:31

Ano, čtečka skutečně NENÍ URČENA K PROHLÍŽENÍ DYNAMICKÉHO OBSAHU. A proto je srovnání běžného tabletu a čtečky nesmyslné - každé zařízení je určeno pro něco zcela jiného! Že vy si to nemyslíte na věci nic nemění.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 11. 2010 11:57

"První elektronická čtečka knih s barevným a dotykovým displejem"

Ak sa nemylim, tak toto prvenstvo patri iPadu :P

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 11. 2010 12:15

Zase hrušky s jablky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
09. 11. 2010 16:57

A ještě k tomu s nakousnutými jablky...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
09. 11. 2010 12:23

Bohužel se mýlite. Řeč byla o čtečkách elektronických knih na bázi elektronického inkoustu a iPad je tablet A přístroje typu tablet nejsou, ale opravdu nejsou vynález Applu.

Nechci vyvolávat flame, ale nechápu proč všichni hned dávají všechna prvenství Applu (jen tak na okraj základ GUI vynalezl Xerox, ne Apple). Možná se tím někteří jedinci jen snaží opodstatnit svou vlastní koupi předraženého kusu hardwaru. Nic ve zlém. Jenden má rád holky, jiný zase vdolky....

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 11. 2010 12:57

ked hovoris o ipade ako o prvej elektronickej citacke knih, farebnej ... tak by podla tvojich pochodov mohla byt prva citacka elektronickych knih prvy farebny notebook .... alebo vlastne prvy farebny monitor pripojeny ku obycajnemu kompiku ... ja si zase mozem mysliet ze prva ELEKTRONICKA CITACKA FAREBNA KNIH JE OBYCAJNY FAREBNY TELEVIZOR ....

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 11. 2010 13:33

Hovorim nielen o farebnej, ale S DOTYKOVYM DISPLEJOM.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
09. 11. 2010 13:49

I tak ses seknul, třeba já používal jako čtečku palma m515. Byl barevný, četlo se na něm dobře a měl dotykový displej.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 11. 2010 13:54

To by, podle tebe, prvni barevna ctecka byl prvni dotykovy mobil nebo tablet a ty tu byly davno pred iPhonem i iPadem. Co je ale hlavni, tady se mluvy o elekronickem inkoustu a ne o LCD, takze motat do toho iPad...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 11. 2010 14:12

Právě třeba tím displejem, nechme stranou zda dotykovým a berevným , se liší iPad od jakékoliv elektronické čtečky. Jen pro porovnání pár příkladů iPad VS Kindle DX:

iPad / Kindle DX:

Zobrazení - IPS podsvícený LED / e-Ink

Váha - 730g / 530g

Výdrž - cca 10 hodin / cca 1 měsíc

Primární využití - tablet / čtečka

Cena - od 16000,- / od 7000,- (od 3000,- Kindle 7")

http://www.zive.cz/clanky/apple-ipad-64-gb-c... ...

To první je ale nejpodstatnější. Zkuste si sednout s iPadem ven za slunného dne, jak je patrné z videa. Nemám nic proti iPadu, ale uvědomte si že srovnáváte rozdílná zařízení která mají primární určení úplně jinde. Pokud ale trváte na tom že primární funkce iPadu je čtečka, tak pardon. U PC mám připojený LCD Wacom Cintiq 12WX a ten tu byl taky dřív než iPad. Je barevný a dotykový, ale čtečkou ho nenazývám, dokonce ani monitorem.

P.S.: Výhoda Kindle oproti Kindle DX je, že se vejde do kapsy.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 11. 2010 14:41

Co beres za matros, ze mas problem s pochopenim rozdilu mezi EINK a LCD?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 11. 2010 14:56

Reagoval som na nadpis- tam sa tento rozdiel nespomina.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
09. 11. 2010 15:04

Tak to se stejně pleteš, protože tablety/MIDy tu byly dávno před iPadem, ten akorát nastartoval menší revoluci ;)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 11. 2010 15:05

Proc ze sebe delas cim dal tim vetsiho b*ba?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 11. 2010 15:35

V nadpise je uvedena "Elektronicka ctecka knih".

A to iPAD - tj. tablet - opravdu neni.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 11. 2010 15:36

Preco by nebol? Ma to vlastny book store, cita sa na tom relativne dobre. Nie nie som vlastnikom.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 11. 2010 16:18

jezisi.

Proste uz pochopte, ze "elektronickou cteckou knih" se chape zarizeni s E-INKEM.

TECKA.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 11. 2010 14:40

Jako blabol dobre

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
09. 11. 2010 17:21

"Ak sa nemylim, tak toto prvenstvo patri iPadu :P"

To se moc neliší od tvrzení, že internet založil Bill Gates - respektive je to stejně obludná pí.ovina.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
09. 11. 2010 11:44

10", barevný e-ink, ještě tu cenu pod 5tis. Kč (a já myslím, že to časem přijde) a bude to použitelné zařízení pro mne .

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor