Průměrná pokuta pro firmu za nelegální software: 240 000 Kč

Diskuze čtenářů k článku

21. 02. 2009 10:36

Nevím jak vy ale zajímal jsem se trochu o to jak to chodí. Aby vám mohli vstoupit do firmy a zkontrolovat PC potřebují soudní povolení, nikdo jen tak vám nemůže kontrolovat PC. Aby mohl být podán Soudní příkaz musí být minimálně podezření z trestného činu. Myslíte že někde sedí soudce a dává jen tak nějaké organizaci vstupenku do firem a počítačů a nazákladě neověřeného udání zlobivého zaměstnance.

Takže pokud vás někdo udá že máte nelegální software dá to BSA policii aby to prošetřila, ta může sledovat aktivitu na síti, a proto na to dojeli ti co používali sdílené sítě. Potom pokud policie zjistí že dochází k používání nelegálního software zažádá o soudní příkaz, a musí předložit důkazy soudci a ten rozhodne.

Jak zjistit nelegální software? Přes internet pokud firma používá kvalitní firewall, nebo se nepřipojuje počítač narvaný nelegálním softwarem na internet nikdy nikdo nic nezjistí.

Dále čeká žaloba ale jen od firem které mají s BSA smlouvu o zastupování, Takže dojedete třeba na autocad, ale za cracklej winamp, nebo třeba Burning studio se vám nic nestane protože BSA tyto firmy nezastupuje.

A jak to probíhá v praxi? Nainstaluji ve firmě 3DS Max jelikož odesílá informace přes net. Firma autodesk zaregistruje nelegální instalaci. Předá BSA informace IP adresa a podobně ve spolupráci z policií zjistí lokaci, soudce vydá povolení a přijdou do firmy. Na základě anonymního udání ovšem ne.

A nakonec kolik znáte firem kde proběhla kontrola, já za dlouhou dobu nikde, všichni se bojí ale nikdo je neviděl.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 10:41

Nikdy nepřijdou do firmy kde je jen legální software. Musí mít důkaz a pokud máte legální software nikdy, nikdy ho nezískají. Udání není důkaz.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 10:53

Ještě bych chtěl dodat že pokud si student stáhne třeba Slidworks doma na počítač aby se systém mohl naučit ovládat a pracovat na něm, celkem to schvaluji i když existují studentské verze, ale cena bývá také velká, a neobsahuje všechny funce originál programu, a učte se na něčem co nefunguje na 100 procent.

Navíc jsem se naučil Solidworks doma na PC měl jsem ho cracklej. Nakonec jsem ale ve firmě prosadil aby jej koupila takže, nemyslím že bych firmě udělal nějakou škodu spíše naopak. (cena programu Solidworks cca 250 tisíc)

Pokud jej používá firma která už na takovém programu svoji prací profituje, je to poze zlodějina, a je to stejné jako by kradla materiál na výrobky, nebo neplatila zaměstnance.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 14:59

takováto diskuse v zemi,kde polovina obyvatel vydělává jen na jídlo+bydlení.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 02. 2015 11:12

a druhá půlka vytváří hodnoty

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
21. 02. 2009 09:05

Mě by spíš zajímalo, kdo zaplatí škodu firmě která byla neprávem obviněna z používání nelegálního sf. Nikde jsem se totiž nedočetl co v případě že firma je obviněna neoprávněně, kdo v takovém případě nese odpovědnost? Možná by to mohl být další námět námět pro pana redaktora Davida Polesného, než jen propagace BSA.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 09:11

Vznik škody jakého druhu máte na mysli?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
21. 02. 2009 09:25

Asi všeobecně, podívejte se pokud vše probíhá tak jak jak má na svých videích BSA, zákonitě musí ke škodě dojít. Ať už je to zdržení zakázek vinou zadržení pc, k prověření legálnosti sf, či už jen v úvozovkách jen poškození dobrého jména firmy tímto obviněním. Možná by jsme nemuseli chodit daleko, ale stačilo by se zaměřit na kauzu Mironet a zeptat se zástupců jejich firmy nakolik jich to poškodilo. http://www.cdr.cz/a/4562...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
21. 02. 2009 09:29

Závěry:

1. Z celého případu je patrné, že se nejednalo o kauzu právní, ale ekonomickou. Trestní oznámení souviselo dle mínění společnosti MIRONET s tím, že společnost MIRONET jako první velká společnost na trhu začala nabízet řešení na platformě LINUX a odmítla spolupráci na projektu "nahé PC".

2. Od samého začátku (od roku 2000) bylo ze strany právního zástupce MIRONETu navrhováno zastavení řízení pro jeho bezdůvodnost. Daný stav byl potvrzen státním zastupitelstvím až v roce 2003 (v jednom bodě trestný čin nespáchal obviněný, v dalších třech bodech se vůbec nejednalo o trestné činy)

3. Kauza zatížila policii na dobu více jak tří let, bylo provedeno velké množství úkonů, vyslechnuta řada svědků, vypracován a postupně doplňován znalecký posudek o značném kvantitativním objemu a celkové náklady pro stát byly obrovské.

4. Kauza po dobu svého trvání výrazně zatěžovala společnost MIRONET jak finančně, tak personálně.

5. Kauza poškozovala dobré jméno společnosti MIRONET opakovaným mediálním připomínáním toho, že společnost je podezřívána z porušování autorských práv.

Společnost MIRONET tímto děkuje advokátu Doc.JUDr. Martinu Vlčkovi, CSc. za jeho právní zastupování v tomto případu.

To je asi zhruba shrnutí celé kauzy, nicméně je patrné že ke škodám v takových případech dojít musí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 09:40

Mno on sám o sobě průchod práva nedává nárok na náhradu škody. Když Vás podezírají z vraždy a vezmou Vás do vazby, také Vás nikdo neodškodní. Jedinou výjimkou je situace, kdy to někdo udělal úmyslně anebo nějakým hrubým zanedbáním.

Co se týče firmy Mironet a jejího majtele p. Novotného, podívejte se po netu, co se kolem něho všechno točí a pobavte se s pár lidmi, co ho znají. Možná se Vám rozplyne draze zakoupený mediální obraz firmy, která je v roli poškozeného. (Nám se např. p. Novotný pokusil zneužít neprávem vylněnou zajišťovací směnku, nám a asi dalším 40 lidem). Nebo se podívejte, kolik vlastních firem už položil na lopatky a co udělal s frančízanty, kteří Mironetu vybudovali jméno. Ale uznávám, to už jsme mimo rovinu práva, spíš v rovině morálky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
21. 02. 2009 09:50

Jistě chápu, ono totiž určitě nic není jen černé nebo bílé. Myslím že největším problémem a nejen pro výrobce či uživatele sf. budou zákony této země potažmo její zákonodárci. Dokud totiž místo sociálního kapitalismu bude tvrdě budován kapitalismus socialistický, tak stím marastem nikdo nehne, ale to už je téma na jinou diskuzi

Přeji krásný den.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 10:01

Myslím že v tom to netkví. Uvědomte si, že vždy bude skupina lidí, která bude kritizovat stát za to, že proti "zločincům" (rozuměj: podezřelým) se zasahuje moc benevolentně.

A pak zase druhá skupina, která bude křičet za to, že je tu moc lidí nepřiměřeně perzekvováno kvůli podezření.

Obávám se, že o moc lepší systém než vyšetřovatel-státní zástupce-soud zavést nelze. A systém musí být nastavený tak, aby většina zločinů prošla přes toto síto až před soud. S tím se ale nutně spojuje to, že se vyskytnou případy, kdy bude napácháno menší příkoří.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
21. 02. 2009 10:30

Ale s tím přece naprosto souhlasím, systém vyšetřovatel-státní zástupce-soud není špatný, ale přece nemůžem žít jako za totality a prosazovat bezohledně majoritu nad minoritou. Ať už se jedná vyvlastňování majetku ve prospěch státu, nebo neoprávněné obvinění a trestného činu a s tím potažmo spojené poškození a finanční újma. Jsem li tedy dle vašeho příkladu ve vazbě a obviněn z vraždy, měl bych pokud se prokáže moje nevina, dostat patřičné finanční odškodnění, jako je náhrada ušlého zisku a samozřejmě i odškodnění co se týká poškození mého jména. Pokud to tak nefunguje, tak je asi v zákonech chyba. Ono je si totiž třeba uvědomit že tyto kauzy se táhnou roky (což mimochodem taky nechápu proč) během níž dle mého názoru firma zákonitě musí utrpět a to nejen finančně. Je li potom osvobozena, měl by někdo alespoň finanční ztrátu uhradit a pokud se tak neděje nezlobte se je to špatně. Samozřejmě potom by měl být někdo hnán k zodpovědnosti za neoprávněné obvinění. Není přece možné, znelíbím li se konkurenci aby na mne poslala kontrolu a ta, ačkoliv jsem nevinný byla pro mne téměř likvidační.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 10:48

S tím nesouhlasím. Vyšetřovatel i prokurátor musejí mít rozvázané ruce, aby se nebáli předkládat případy spravedlnosti. Mají vědět, že za prokázanou chybu ponesou odpovědnost, ale zase se nesmí bát problémů v případě omylu, kterému nemohli předejít. Myslím, že těch případů, že by byl ve vazbě anebo jinak výrazně poškozený nevinný člověk, těch není zas tak moc na to, abychom tím spravedlnost omezovali.

Kontrola Vám nepřijde jen na udání. Musí být důvodné podezření. Např. výpověď bývalého zaměstnance, který byl na pozici, ze které to mohl vědět. Ale v tu chvíli je odpovědný ten, kdo křivě obvinil. Jinak bez silných indicií anebo důkazů neexistuje podezření a bez podezření Vám nikdo firmu nezabaví.

Další věc je, že je silně kladený důraz na zajištění důkazů a rychlé navrácení majetku, aby právě škody byly co nejmenší.

Myslím, že je to nastavené přiměřeně.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 11:33

Já bych nahodil zcela jiný případ. Kauza DIGISYS.

http://www.digisys.cz/bsa.htm...

BSA očernila. BSA prohrála soud. BSA měla a dosud má zaplatit firmě DIGISYS odškodné?

Myslíte si že zaplatila? Po kauze Digisys se BSA založená firmami jako Microsoft či Adobe sama poslala do konkurzu a nezaplatila nai korunu.

A založila se BSA2, která přece samozřejmě nemá s BSA1 nic společného a pro jistotu nemá ani v ČR pobočku.

Takhle si představuju že se chová MAFIE (jejímiž členy jsou nepochybně Microsoft, Adobe a další). Založí si bílého koně. Ten za ně dělá špinavou práci a když to přežene, bílého koně zruší místo aby zaplatili napáchené škody, a pořídí si jiného blého koně.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 11:41

Ano, je to sice právní ale nemravné. Ten, kdo se snaží vystupovat v roli práva, neměl by využívat kličky. Souhlasím s Vámi. Na druhou stranu, v tu chvíli už tu BSA jakožto český subjekt existovala - a prostě když firma nemá na placení závazků, tak jde do konkurzu. Asi jediným správným řešením by bylo snažit se dohledat a prokázat osobní odpovědnost lidí v BSA.

Naštěstí příští podobný průser pošle do kolen celoevropskou BSA, protože působí v česku právě ona. Další českou firmu už nezaložili. Myslím, že tím to splnilo svůj účel, právo se prosazuje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 11:47

Jenže o BSA tady přece vůbec nejde. Ta tu neexistuje samovolně. Jedná se prakticky o dceřinou společnost jistých firem a ty - především ty - by měly být hnány k odpovědnosti.

Když za vámi budu platit ukrajince a posílat je za vámi, aby jste mi zaplatil výpalné, co by jste o mě řekl? Že jsem mafián. Stejně tak společnosti, které založily BSA aby si veřejně neušpinily ruce jsou mafiánské a měly b být hnány k odovědnosti za vše co BSA provede. A najednou bude po problémech.

Poslat Evropvskou BSA do konkurzu nic neřeší, založí se BSA číslo 185 a pojede se dál, bez náhrad škod.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 12:00

Antibuntu, není to dceřiná společnost ani "něco jako" dceřiná společnost. Je to sdružení jehož členy jsou firmy.

Příklad:

Čistě teoreticky si prosím představte situaci, že třeba já založím sdružení podporující opuštěná zvířátka. Vy, jako firma, se zapojíte, poskytnete součinnost, dáte mi k dispozici halu za Prahou, kterou aktuálně nevyužíváte. Další firmy také přispějí.

Pak se ukáže, že já s těmi zvířaty obchoduju. Že vzácná prodávám na chov a ostatní na maso.

A pak přijde nějaký blb Antitvor, a začne vykřikovat, že byste měl, jako člen sdružení nést odpovědnost a že to byla dceřiná společnost.

Líbilo by se Vám to? Protože to přesně hlásáte. Vaše chápání práva v jeho všech souvislostech je mizerně nízké. Holt se smiřte s tím, že firma, která krade software nezaplatí pokuty a odškodné a raději se pošle do konkurzu, tak ze strany BSA může dojít k tomu samému. V tom není rozdíl a obojí je cesta a obojí je morálně svinstvo.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 13:21

Pomíjíte jeden významný fakt. V tomto vašem případě bylo združení z obchodu se zvířátky usvědčeno a místo zaplacení pokuty rozpuštěno. Náslědně jste místo zaplacení pokuty založil sdružení zvířátka2. A teď klíčová otázka:

Stanu se já po druhé členem "nového" sdružení zvířátka2? Jestliže se opět stanu členem, pak jedině v případě, že mi nelegální prodej zvířátek vyhovoval.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 13:42

Jste vedle. Ano, určitě se stanete členem sdružení Zvířátka2, protože budete předsvědčený, že tu samou chybu už nové vedení toho nového sdružení neudělá.

Nemůžete zakazovat lidem ani firmám zaklád další firmy a sdružení. A kdo by to rozhodoval, kdo smí co znovu nebo neznovu založit? Jiné, ještě chytřejší sdružení? Anebo to, jak se zrovna Vy vyspíte? Popište mi, jak by to mělo fungovat po právu, tj. za jakých okolností a jak by měla být přenesená ta odpovědnost.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 14:20

>>...tu samou chybu už nové vedení toho nového sdružení neudělá.

Kterou myslíte? Tu že bude sdružení právně odpovědné? ANO. máte pravdu. Tuto chybu už nikdy neudělá. Na to se vychcaně pojistili tím, že v ČR existují/neexistují. BSA v ČR sice neexistuje (čti nelze právně napadnout) ale přesto zde "nějak" funguje. Takže až příště BSA obviní nějakou firmu (například nasvých stránkách) jako příklad uživatele pirátského SW, po kom budete požadovat omluvu, odškodné ze poškození dobrého jména? "Neexistující" BSA nelze žalovat. Tuto chybu už skutečně nikdy neudělají jen co je pravda.

V analogii s vaším příkladem jste si založil sdružení zvířátka2. Ale "problém" jste vyřešil jinak. Místo aby jste přestal nelegálně obchodovat se zvířátky, raději jste přesunul sídlo společnosti na Seychely a v ČR máte jen právní zastoupení.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 16:14

Antibuntu, neuražte se, ale tipuji Vám něco mezi 16 a 19 roky, podle naivity, se kterou vnímáte svět.

K tématu snad jen toto: i zahraniční anebo česká firma je úplně jedno. Domáhat se škody můžete v obou případech. A myslím, že je úplně jedno, jestli BSA, Pepa Zdepa anebo já podáme udání a důkazy o používání nelegálního softwaru. Zásah do firmy může provést akorát (česká) policie a se souhlasem (českého) soudce.

Myslím, že si nejdříve Vy sám musíte porovnat myšlenky. Myslím, že další diskuse nemá smysl, pokud aspoň neřeknete, co je tedy na současném stavu špatně a jak to mělo být vyřešeno jinak.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 16:14

Antibuntu, neuražte se, ale tipuji Vám něco mezi 16 a 19 roky, podle naivity, se kterou vnímáte svět.

K tématu snad jen toto: i zahraniční anebo česká firma je úplně jedno. Domáhat se škody můžete v obou případech. A myslím, že je úplně jedno, jestli BSA, Pepa Zdepa anebo já podáme udání a důkazy o používání nelegálního softwaru. Zásah do firmy může provést akorát (česká) policie a se souhlasem (českého) soudce.

Myslím, že si nejdříve Vy sám musíte porovnat myšlenky. Myslím, že další diskuse nemá smysl, pokud aspoň neřeknete, co je tedy na současném stavu špatně a jak to mělo být vyřešeno jinak.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 18:04

To že jej dokáži vnímat i v morální rovině, ze mě nedělá pubescenta. Zatím co na ČEZ dokáže nadávat každý, a je to v česku normální, na stejný ČEZ v odání Microsoft/BSA podle vás nadává jen pubescent. Co víc dodat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 18:12

Co víc dodat. Oba jsme na začátku začali diskusi s tím, že je to nemravné. Já jsem ale navíc dodal to, že pro svobodu je potřeba, aby to bylo takto.

Já přiznávám možnost, že v případě CZ BSA nemusel být zlý úmysl a ani záměr vyhnout se odpovědnosti, Cy jste přesvědčený o spiknutí. (Což trochu pokulhává, protože tu nemáme BSA2 ale pouze ČR převzala globální BSA). Budiž, oba máme na svět trochu jiný pohled. Až tu bude BSA3, BSA4 atd. a v ní stejní lidé, co zavinili pád těch předchozích, pak přehodnotím názor.

Vy si raději stoupnete do fronty těch, kteří zbytečně nadávají na ČEZ (a přesto elektriku zaplatíte tak, jak si ČEZ řekne a NIC s tím nenaděláte), já raději pochopím současný stav věcí a změním to, co změnit dokážu. (mimochodem, měl byste jít stíhat všechny i malé akcionáře ČEZu, ti za to mohou přeci taky).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 19:00

V problematice ČEZ a Microsoft jedno lze změnit jen stěží, to druhé lze změnit raz dva a to velmi důrazně. tohoto pohledu jsem udělal maximum a nelituji

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 19:08

To je právě ta naivita, kterou jsem předtím komentoval (a kterou jste překroutil na to, že Vám nadávám do puberťáků).

Já linux používám na cca 20 serverech a neměnil bych. Používám ho nepřetržitě od 1996. Ale na desktop mi nesmí, na to nejsem dost bohatý, abych si takový konfort mohl dovolit :). Ale přeju Vám, že Vám to funguje ke spokojenosti. Já bych se ve svojí firmě s kolegy např. bez Exchange a Outlooku neobešel.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
22. 02. 2009 11:49

Ano. To je právě ta naivita která mění běh dějin, ta naivita která jednou řekne dost. Díky téhle naivitě jsme dnes tam kde jsme, díky téhle naivitě již nemáme stb a jednou snad pohne i s soudcovskou mafií. Pokud totiž může u nás beztrestně existovat takoví soudní systém umožňující beztrestně existenci takových soudců typu Berka a jiným podobným, nemůžeme se divit podobným praktikám firmy BSA a jiným podobným.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 02. 2009 20:37

to jsem ve zprávě BSE nenašel. Takže mohla být klidně jedna co zaplatika 240 papouchů a BSE si honí triko. Jejda sorry mluvím o BSA

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
20. 02. 2009 17:40

...pohádky ovčí babičky z spravedlivého světa virtuální organizace BSA

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 02. 2009 17:30

Tak u nás ve firmě taky byla kontrola... Máme sice jen 3 PC, ale prý někdo podal udání. Tak jsem orgánovi ochotně vydal všechny HDD, co jsme měli a že až si je prozkoumají, tak mi je můžou vrátit - byly to celkem 4 HDD, každý ještě starší jenom 250 GB.

Pak jsem šel, koupil nové 4 HDD, nainstaloval zase systém a začal tahat data z FTP serveru v Moskvě, kam si ukládáme zálohy...

Po půl roce mi z policie přišlo, že si mám vyzvednout HDD, že už udělali expertizu a protože data byla nečitelná, tak pro nedostatek důkazů je vyšetřování skončeno

Samozřejmě legálně na těch discích nebyl ani solitaire DDDD Ale chce to používat mozek a firemní data ŠIFROVAT!!!

Já měl šifru AES-Twofish-Serpent a skvělý software TRUECRYPT!

--

Pokud jsou data na HDD šifrována, tak jste v suchu a nikdo na Vás nemůže, protože povolení k prohlídce policie může získat, ale ke sdělení hesla nebo dešifrování HDD Vás v ČR nikdo nikdy nutit nemůže

Takže kdo platí pokutu za nelegální software ji platí za BLBOST, že nechává data na disku jen tak naservírovaná komukoli, kdo se k nim bude chtít dostat

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 02. 2009 19:05

no ja len teraz rozmyslam, ci ta pochvalit alebo lutovat...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 02. 2009 23:10

jsi boží

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 08:32

Zábavná vymyšlená historka. Kdybys ovšem nebyl takový blbeček, a zajistil si, jak to probíhá. Žádné HDD si nevymontuješ. zaměstnanci dostanou příkaz k odstoupení od počítače. Šifrování nešifrování, s běžícím systémem zjistíš soupis programů jednoduše.

Když už chceš lhát, dělej to aspoň inteligentně.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
igo
21. 02. 2009 10:57

tak ho rychlo dam vypnut alebo locken :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 11:26

O to nejde. Nemluvě o tom, že těžko můžeme chtít po sekretářce nějaké urychlené zablokování počítače. Vě většině případů to prostě nefunguje. Nemluvě o tom, že vždycky se najde nějaký zaměstnanec, který své heslo ještě rád prozradí.

jinak mi šlo spíše o to, že můj předřečník očividně vymýšlí pohádky, protože nikdo vás nebude žádát o HDD. Provede kontrolu ve firmě, a pokud se mu něco nebude zdát vymontuje si je sám.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
22. 02. 2009 10:51

A proč by sekretářka měla vědět heslo?? A proč by měla nějak "blokovat" PC?! Je evidentně vidět, že někdo neví jak funguje šifrování...

Aby, PC bylo zapezpečené - stačí ho vypnout a to jakkoli - třeba že přívodní kabel přesekneš sekerou DD Nebo ho vytáhneš ze zásuvky nebo prostě normálně na PC stiskneš tlačítko POWER nebo ho vypneš normálně standardním způsobem...

Jestli Tě zajímá jak jsem to měl vyřešené já, tak přímo na proti vstupním dveřím do firmy jsme měli komoru, tu jsem vyklidil a udělal tam serverovnu (no prostě místnost, kde je server ), pak jsou ve firmě další 3 PC a ty ani HDD nemají, protože pomocí BOOT FROM LAN bootují přímo ze serveru...

Na dveřích do serverovny mám nápis VSTUP ZAKAZAN a mají tam zakázaný přístup i zaměstnanci, můžu tam jenom já... A to z toho důvodu, že na dveřích je obyčejný spínací relé napojený na ATX spínač desky serveru, comprende amigo??!

Přijde policie, zloděj, konkurenční špion , otevře dveře a tím vypne server a ten při vypínání vypne pomocí příkazu zbytek celé sítě...

Takže při příchodu policie bylo všechno vypnuté ještě pár sekund před tím než se potkali s prvním zaměstnancem - protože přece vstup zakazan znamená "okamžitě otevřít" DD

---

Pokud někdo ty dveře otevře náhodou nebo já, protože tam budu chtít třeba přidat další HDD (z jiných důvodů nemám proč k serveru fyzicky chodit), tak se prostě jen vypne server + celá síť... Pak stačí jen jít k serveru, zadat passphrase a rychle vypadnout ze serverovny a zavřít dveře Samozřejmě ne normálně, ale tak, že si tam nechám škvírku, kterou dvěma prsty sundám magnet ze spínacího relé a nechám na něj působit jen ten na dveřích...

Postavit takovou síť stojí opravdu "pár korun", protože jediné, co je k tomu potřeba je to spínací relátko a dál mozek už jenom mozek DDD

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
21. 02. 2009 14:58

jsme rádi že jsi to právě sám přiznal, a protože je při odeslání příspěvku zaznamenána IP tak všechny jistě potěší až ji redakce předá správním orgánům...

Warez v domácnosti nemám rád, ale chápu to. warez v podnikání přímo nesnáším a nechápu. Jedná se v podstatě o profitování na krádeži.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
22. 02. 2009 15:57

Ano, ať redakce předá adresu anonymního proxy serveru správním orgánům ) Jinak já nemám důvod cokoli skrývat, klidně si s nimi pokecám... a přiznal jsem to, že "legálně tam nebyl ani solitaire" DD Což víš na co stačí?! Ani na prd!

Takže jsem přiznal, že jsem tam NEMĚL LEGALNE NAINSTALOVANY SOLITAIRE - což ale neznamená, že jsem tam solitaire vůbec nainstalovaný měl jakkoli jinak D

Protože co doopravdy na discích je, vědí pouze dvě bytosti - já a bůh a ani jeden se o tyto vědomosti s nikým dělit nehodláme DD Ty správní orgáne

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
22. 02. 2009 17:58

cituji: "Samozřejmě legálně na těch discích nebyl ani solitaire" -> jasně z toho vyplývá že cokoliv tam bylo, tak to bylo nelegální. legální by to bylo pouze v případě že tam nic není.

- při odeslání příspěvku jste byl připojen přes proxy? chytré

- při registraci přezdívky na zive.cz jste byl připojen přes proxy? velmi chytré.

- při registraci vašeho emailu na gmailu jste byl taky připojen přes proxy? asi jste genius...

- při kazdem pristupu k gmailu, pri kazdem odeslani zpravy zde na zive z vaseho uctu jste pouzil proxy? wow chlape... vy jste snad mistr zlocinu

a nejsou to jedine veci ktere umozni vas vystopovat.. stejne nechapu jak je mozne krast, chlubit se tim, a jeste navic diky tomu podnikat asi jsem zaspal dobu..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
22. 02. 2009 18:13

omlouvám se že jsem to rozdělil do dvou příspěvků... čekal jsem od vás větší inteligenci, a ne že jen vyhledám na googlu váš mail, a vyskočí mi snad všechny údaje o vás Honzo.. a nezlobte se když neuvěřím že 23-letý puberťák vlastní firmu...

pokud chcete můžu opravdu zkusit z legrace poslat tyto údaje na czechreportpiracy@bsa.org ....

takové telefonní číslo, adresa, fotka i icq ve výsledku určitě nějakou stopu udělají... hm?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
20. 02. 2009 15:53

Jen do nich. A tvrdě. Nelegální užívání SW už se řeší dost dlouho na to, aby se každý vzpamatoval a koupil si ho. Obzvláště, když ho používá pro podnikání. Ještě by měl někdo došlápnout na ty statisíce domácích pařmenů a "fotošopistů", kteří nemají legální SW. To by byl přísun daní do státní pokladny.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
d  |  20. 02. 2009 16:06

Od domacich fotosopistu nic nevyberete. Kdyby neexistovala cesta jak ho uzivat nelegalne, tak by se proste nepouzival. To samozrejme neplati pro podnikani.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
20. 02. 2009 19:17

No jo, já myslel ty pokuty To by se domácím fotošopistům protočily panenky

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 02. 2009 19:34

keby len panenky :)) zaujimalo by ma, ako by taky clovek reagoval, no money, a lot of warez, ....

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
20. 02. 2009 20:17

Jak by reagoval? No přece: "A proč zrovna já??? Vždyť kradou všichni "

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
09. 02. 2015 19:13

Máte dost omezený Svět a rozhled. Kdyby neexistoval tzv. warez, tak by řada lidí ani daný produkt následně nezakoupila do firmy a domů. Jenom pro představu CEO Microsoftu celkem nedávno neformálně přiznal, že i Windows má svojí free verzi. Proč myslíte? Kdyby se vytratila gramotnost o daném produktu, protože by byl zamezen crack, tak by i divize ztrácela zisky. Avšak znají-li všichni produkt, tak pak je vyšší pravděpodobnost, že jej osoba využije i k tvorbě zisku. Tedy bude si program muset koupit. Černé ovce jsou vždy, ale Vy jste vůči tomuto asi slepý.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 02. 2009 16:08

nejspis nebyl.

domaci "fotosopista" si zpravidla svuj oblibeny CS3 (nebo 4 nebo jaka verze ted zrovna leti) nekoupi. presune se k alternative, bude na ni nadavat, ale 20k je 20k.

spis ty statisice domacich parmenu - tam bych potencial videl. ale nejaky dramaticky priliv penez do statni kasy z toho taky nebude. misto, aby dotycny hral 4 nove hry tydne, koupil by si za kapesne jednu mesicne. v idealnim pripade.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 02. 2009 16:30

kdyz se najdou poctivi lide co se trestne ciny se neboji nahlasit tak dojde i na soukrome osoby

24. února 2005 - Žena používala nelegálně software

Okresní soud v Mostě vynesl trestní příkaz proti 32leté ženě. Za neoprávněné užívání počítačových programů byla odsouzena k trestu odnětí svobody v délce trvání 6 měsíců s podmíněným odkladem výkonu trestu na 1 rok. Soud navíc nařídil propadnutí osobního počítače, na kterém byly nelegální programy nainstalovány. Vzniklá škoda, kterou je podle trestního příkazu žena povinna uhradit poškozeným společnostem, činí 35 620 Kč u společnosti Microsoft a 1 200 Kč u společnosti Symantec. Trestní příkaz není pravomocný.

24. února 2005 - Podmínka a zabavení počítače pro koncového uživatele nelegálního softwaru

Okresní soud v Mostě vynesl trestní příkaz proti 38letému muži za neoprávněné užívání počítačových programů. Obžalovaný byl odsouzen k tretu odnětí svobody v délce trvání 6 měsíců s podmíněným odkladem výkonu trestu na 1 rok. Soud nařídil propadnutí osobního počítače s příslušenstvím z majetku obžalovaného. Muž je navíc povinen uhradit poškozené společnosti Microsoft způsobenou škodu ve výši 28 080 Kč. Trestní příkaz není pravomocný.

28. ledna 2005 - Další podmínečný trest pro nelegálního uživatele softwaru

Za neoprávněné užívání počítačových programů vynesl Okresní soud v Mostě trestní příkaz proti 39letému muži. Jeho počínání soud ocenil trestem odnětí svobody v délce trvání 5 měsíců s podmíněným odkladem výkonu trestu na 1 rok. Obžalovaný je navíc povinen nahradit poškozené společnosti Microsoft vzniklou škodu. Trestní příkaz není pravomocný.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 02. 2009 17:22

no - slusne - rok podminku za office. Toto Rozhodnuti ovsem nebylo pravomocne - a - neni nikde zdroj zpravy....

Aj tak. Osm let mam jenom legalni software a pritom jsem nebyl za sw nucen nikomu zaplatit ani 30 000 ani 15 000 a vlastne ani korunu. Ale pritom klidne a rad zaplatim za neco, co bych potreboval k zivnosti a co ma svoji hodnotu....

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 02. 2009 17:26

jj pěkný příklad jak BSA ani moc nebojuje proti piractví jako že spíš vydělává microsoftu peníze, nedovedu si představit, jak by normalni človek mohl používat software od microsoftu za 35 tisic

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 02. 2009 18:47

Mno třeba já mám Visual Studio 2008 Professional legálně a zadarmo díky Dreamspark. Microsoft mi poskytl licenci zdarma na moji žádost. Prostě to berte tak, že normální člověk nemůže mít nacvakaný počítač jen alternativami, to by se z toho pak počítačový svět mohl zbláznit, nehledě na to, že výrobci navyšují ceny tak, aby i ta trocha těch co nakupuje legálně nahradila škody...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 02. 2009 19:35

proč by se počítačový svět zbláznil? Právě kvůli tomu, že alternativi využije malokro trpí, koupíš si office 07 a nebo ho ukradneš, jinak si proste můj docx dokument neotevřeš.. a to neni jen u office..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
20. 02. 2009 21:41

docx otevre v OpenOfficu...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 02. 2009 22:35

Skusil sem se tedy zeptat par uživatelů ms-office zda nechcou OpenOffice, či kompletně přejít na OpenSource, a tyto slova slyšeli poprvé... tak nfm

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 02. 2009 20:44

šiš VS 2008 no potěš pánbu

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 02. 2009 21:58

Můžeš uvést zdroj těch zpráv?

Já jen že jsem tyto "pravdivé případy" našel je nna webu BSA a na webu firmy E-software. Je to v podstatě jen taková reklama na softwarový audit:

http://www.e-software.cz/clanky/softwarovy-audit-p... ...

Jako zdroj těchto zpráv je uvedena samotná BSA:

http://www.bsa.cz/pripady.asp...

BSA zdroj zpráv neuvádí. Zajímavé...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
20. 02. 2009 18:09

pro studenty je PS velice levný, myslím že míň jak 2000.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
20. 02. 2009 17:48

Nemáš pravdu. Kdyby nebyla možnost pořídit si nelegální soft tak každý používá open source nebo free. No ale když sehnat tu nejlepší softwarovou výbavu netrvá na internetu ani jedno odpoledne...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
20. 02. 2009 19:22

Jestli narážíš na ten přísun daní, měl jsem na mysli ten jednorázový - oni totiž musejí dané firmě zaplatit cenu programu (a to až dvojnásobek) - a z těchto peněz by předpokládám ta firma musela odvést daně - a to jim ta licence poté ani nenáleží. Pokud ji chtějí, musejí ji zaplatit ještě jednou (a tohle už by většina uživatelů asi neudělala).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 02. 2009 08:27

Statni pokladna je asi tak posledni misto, ktere by zaslouzilo zvyseny prisun financnich prostredku.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
21. 02. 2009 11:08

Problém je, že státní pokladna si své zdroje najde vždy. A pokud neumí vytřískat peníze ze zdrojů, které by ji měly živit, vytříská je z nás - daně, zvýšené poplatky za všechno možné, vyšší nájmy atd.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor