Proč vybouchl Note 7: nezávislá analýza kritizuje agresivní design

Proč vybouchl Note 7: nezávislá analýza kritizuje agresivní design

Samsung stále zkoumá, co bylo důvodem katastrofálních selhání telefonu Galaxy Note 7. Výsledky by měly být k dispozici ke konci letošního roku.

Mezitím se ale na Note 7 podívali ve firmě Instrumental.ai. Ta se specializuje na analýzu a optimalizaci výroby, má tedy nástroje na přesné měření a odhalení slabých míst vyrobených produktů.

Jejich závěry přitom popisují příběh inženýrů pod tlakem, kteří museli stáhnout tolerance pod nezbytné minimum. Uvnitř Note 7 leží akumulátor ve vyfrézovaném hliníkovém lůžku s mírnými kraji, aby se ostré desky s tištěnými spoji a součástkami nedotýkaly akumulátoru. To ale nestačí.

Klepněte pro větší obrázek
Minimální tolerance do všech stran nedávají akumulátoru
prostor pro přirozenou změnu objemu

Akumulátory mají při výrobě o něco vyšší toleranci rozměrů, protože se současně počítá s jejich proměnnou velikostí. Při nabíjení a zahřívání se roztahují, stejně tak se časem nafukují. Uvnitř Note 7 ale neskrýval prostor pro akumulátor téměř žádnou toleranci pro pohyb.

Uvnitř rozebraného, jen pár měsíců starého kusu bylo na výšku pro akumulátor k dispozici 5,2 mm. Samotný akumulátor přitom měřil na výšku 5,2 mm. Běžně se doporučuje vůle alespoň 10 procent na přirozené roztahování akumulátoru. Tady neměl akumulátor kam jít. Minimální tolerance byly i pro podélný směr.

Zřejmě i uvnitř akumulátoru byly ztenčené izolační vrstvy, které brání přímému kontaktu elektrod, který by způsobil prudký nárůst proudu, tepla a následné explozivní chemické reakce. Citlivý akumulátor v těsném prostoru neměl potřebné tolerance. Akumulátor odpovídající přidělenému prostoru by zase neměl požadovanou kapacitu.

Pokud by Note 7 nevybuchnul, časem by se začal akumulátor přirozeně nafukovat a kvůli nulovým tolerancím by odtlačil displej od zbytku telefonu.

Podobné problémy má odhalit dlouhodobé testování akumulátorů. Urychlený vývoj Note 7 s požadavkem na nový kapacitnější akumulátor (dříve a s vyšší výdrží než iPhone 7 plus) tak nestihl projít tradičním testovacím cyklem.

Zdroj: Instrumental

Diskuze (10) Další článek: Micron uvádí nové modely serverových SSD řady 5100, lze na ně zapsat i petabajty dat

Témata článku: Technologie, Hardware, Samsung, Mobilní telefon, Akumulátory, Note 3, Battery, Přesné měření, Tradiční test, Note 4, Agresivní design, iPhone 6 Plus, Součástka, Galaxy, Životní prostředí, Samsung Galaxy Note, Nezávislá analýza, Galaxy Note, Galaxy Note 4, ZTE, Vyrobený produkt, DESI, Zahřívání, Galaxy Note 3, Prudký nárůst, X iphone na Mall.cz