Proč platit tam, kde lze ušetřit? 4.

Náš krátký seriál zakončíme nástroji pro přehrávání multimediálních souborů, tedy videa, obrázků nebo některých speciálních typů animací. Podíváme se i na přehrávání zvuku. V této oblasti je na tom freewarový trh velmi dobře, neboť spousta takto zaměřených programů vzniká jako studentský projekt, šířený samozřejmě zdarma.

Zobrazování obrázků

Nemohu začít jinak než prohlížečem obrázků a nyní již i přehrávačem videa a zvukových souborů Irfanem. Tento familiérní název je používán pro IrfanView. Nedávno se objevila nová verze 3.9. Zřejmě nejvýznamnějším rysem Irfanu je jeho rychlost. Tento program je nenáročný na výkon počítače, obsahuje jednoduché editační funkce pro obrázky, nástroje pro dávkovou konverzi, kopírování obrázků ze skenerů přímo na tiskárny nebo slideshow. Mnozí možná ani nevíte, že s pomocí patřičného zásuvného modulu dovede vytvářet také slideshow v podobě datových CD nebo Video CD. K programu je k dispozici čeština i množství zásuvných modulů, které dále rozšiřují jeho schopnosti.

Podobným programem je freeware Vallen JPegger. Program je možné opatřit českým překladem. Podporuje opět velké množství grafických souborů, nabízí jednoduché grafické operace nebo dávkovou konverzi. Protože mám raději domácí tvorbu, byl jsem rád, když jsem nalezl program Imager. Je dílem slovenského autora Romana Šišky. Rozšiřovat jej můžete pomocí zásuvných modulů.

Zmínit musím také zajímavá XnView, který byl po jistou dobu konkurencí Irfanu. Především díky jeho přítomnosti ve více operačních systémech. Podporuje více jak 400 (!) typů souborů pro zobrazení, fotky můžete konvertovat a uložit do zhruba padesátky z nich. Samozřejmostí je dávkové zpracování, podpora TWAIN rozhraní pro skenery a digitální fotoaparáty nebo také vytvoření screenshotů. Pro domácí použití můžete tento program používat naprosto zdarma.

Tvorba fotoalb

Předpokládám, že jakmile se vám na disku nahromadí větší množství fotografií, budete si je chtít zálohovat na CD nebo DVD. V tom případě vyzkoušejte některý z programů na vytvoření tzv. elektronických fotoalb. Opět zavítáme na Slovensko, kde vznikl jednoduchý prográmek Photo Alb nebo HTML Album Creator. Oba programy jsou velice jednoduché, v základě však splňují základní požadavek – vytvoření fotoalba. Najdete je zde. Pro opravdu nádherná fotoalba zřejmě budete muset sáhnout do peněženky. Český Zoner Media Explorer umí navíc komunikovat s digitálními fotolaby, Flip Album zase vytváří velmi krásná, prostorová alba. Oba programy mají k dispozici zkušební verzi.

Přehrávání videa

V oblasti přehrávačů videa je freewarový trh také velmi rozvinutý. Přímo ve Windows existuje Windows Media Player, mnoho uživatelů s ním vystačí, mnoho jiných naopak chce vyzkoušet jiné alternativy. Doporučit mohu například MV2Player, který pochází z české dílny. Je malý a jednoduchý, osobně jsem si jej oblíbil zejména kvůli spolupráci s titulky. Vzhled programu můžete měnit pomocí skinů.

Zajímavý je také program RadLight, který přehrává i Video CD. Opět je možné měnit jeho vzhled. Jeho nevýhodou je, že volně dostupná verze obsahuje reklamu. Naproti tomu BSPlayer přehrává i bez reklam. Je zcela zdarma a obsahuje množství skinů. Specialitou je například automatické přidání vícedílných souborů do playlistu.

Pro přehrávání souborů typu QuickTime budete potřebovat program firmy Apple. QuickTime Player naleznete zdarma zde. Zejména při on-line sledování různých záznamů budete potřebovat nástroj pro přehrání .rm nebo .ra souborů. Zde naleznete Real Player.

Pro přehrávání většiny komprimovaných video souborů a podporu titulků budete potřebovat tzv. kodeky. Nejznámější, DivX, naleznete v různých verzích na jeho domovských stránkách. Základní verze je zcela zdarma, ty vyšší jsou placené nebo podporované reklamou. Doporučuji spíše instalovat některou ze sady kodeků, které jsou aktualizovány a obsahují mnohem více než samotný DivX. Příkladem budiž CodecPack s automatickou aktualizací při instalaci nebo Kodek CZ obsahující další pomocné nástroje.

Úpravy titulků

Pokud byste se rozhodli doplnit váš oblíbený film titulky, které jste na internetu nenašli, můžete použít některý ze specializovaných nástrojů. Někdy je stačí pouze upravit, například změnit časování, pro tento účel vyzkoušejte programy Subtitles Wizard nebo LH Subtitle Editor. Pro vytvoření nových titulků můžete použít také Subtitle Processor. Všechny tři zmíněné programy jsou šířeny pro domácí použití zdarma.

Přehrávače hudebních souborů

Univerzálním přehrávačem hudebních souborů je bezesporu WinAmp. Nějakou dobu sice byl jeho vývoj rozpačitý, zejména kvůli nepříliš povedené trojkové řadě, autoři se však poučili a současná řada 5.x opět dobývá počítače uživatelů. Program již dávno nepřehrává pouze zvukové soubory, poradí si i s videem, a pokud máte na PC patřičné soubory, zobrazuje také titulky. Legendární je jeho podpora skinových souborů, zásuvné moduly pro vizualizaci nebo vytváření playlistů. V placené verzi navíc umožňuje vypalování CD a obráceně, vytváření mp3 souborů.

Nesmím zapomenout ani na jetAudio. Ten kdysi zaujal vzhledem ve tvaru hifi věže a ripováním hudebních CD do mp3 souborů. Velmi populární čtverková řada je stále k dispozici na internetu. Současná verze 6 umožňuje například vypalování CD, přehrávání videa i zvuku, včetně formátů QuickTime nebo Real Media. Podporuje také skiny, internetový přenos nebo ripování CD.Základní verze s těmito funkcemi je k dispozici zdarma.

Náš malý seriál je u konce. Pokud vám některá kategorie programů chyběla a rádi byste se dozvěděli o některých volně dostupných programech pro ni určených, dejte vědět například do diskuze pod článkem nebo na e-mail. V případě zájmu čtenářů nebude problém vytvořit další pokračování.

Diskuze (15) Další článek: Časopis DIGI spouští svoji webovou stránku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,