Připravované zrychlení ADSL - po překročení limitu zpomalení na 64 kbps! (doplněno)

19. června 2003
Computer 12/03 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT

Český Telecom upřesnil informace o připravovaném zrychlení ADSL. V našem úterním článku jsme informovali, že ČTc v červenci opravdu zrychlí základní variantu ADSL z 192/64 kbps na 512/128 kbps, ale zároveň zavede 10GB měsíční limit na přenos dat.

Po překročení tohoto limitu se rychlost ADSL měla opět snížit na hodnotu 192/64 kbps. Podle nových informací však rychlost klesne ještě o něco níže. Konkrétně na 64 kbps. V případě 320/128 se rychlost zvýší na 1 MBit, aby následně klesla zřejmě na 128 kbps.

Uvažuje se také o tom, že by si uživatel při vyčerpání limitu mohl dokoupit další datový objem s rychlejším připojením.

Další novou informací je, že toto navýšení a následné zpomalení by mělo být součástí nového tarifu, který v nabídce nahradí současný 192/64 a 320/128 za stejnou cenu. Noví uživatelé tak budou dostávat jen tyto nové tarify, uživatelé těch starých si budou moci vybrat, zda přejdou na nový model, nebo zůstanou na současném stavu. Přechod bude ale možný jen jedním směrem. Kdo přejde na nový rychlý limitovaný tarif, nebude moci jít zpět. S úpravou cen směrem dolů se přitom zatím nepočítá.

K dobrým zprávám patří plánované zrušení Dashboardu (přihlašování ka ADSL) a NATu (budou tedy veřejné IP adresy).

Je těžké spekulovat, zda je tato připravovaná změna přínosná nebo ne. Vyšší rychlost ADSL jistě všichni ocení a 10 GB dat měsíčně pro běžnou práci s internetem také stačí, ale vytrácí se vlastní smysl zrychlení. Když pominu stahovače warezu, tak rychlý internet je brán především jako vstupní brána k využívání vysokorychlostních služeb na internetu - streamové služby, homeworking, elearning a podobné. Nejsem si jistý, zda limit 10 GB dat bude dostačující i v těchto oblastech.

Je nicméně třeba brát tuto nabídku Telecomu jen jako vážně míněný návrh, spolu s řadou dalších navrhovaných úprav v oblasti dial-upu se proti tomu zvedla vlna kritiky a bude to ještě součástí řady ostrých jednání. Stejně tak ČTÚ potvrdil svůj zájem regulovat ADSL a tak můžeme čekat aktivitu i z jeho strany.

O dalším vývoji vás budeme pochopitelně informovat. Více informací najdete také na již známé adrese www.internetprovsechny.cz.

Diskuze (73) Další článek: Computer 12/03

Témata článku: Internet, Běžná součást, Jistý směr, Dashboard, Zpomalení, Brána, Limit, Připravovaná změna, Limitovaná nabídka, Nové přihlašování, Kbps, Zrychlení


Určitě si přečtěte

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 33

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 85

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání