Technologie | Software | Bezpečnost | Biometrie

Přihlašování obličejem není bezpečné. Systémy lze ošálit 3D obrázky vytvořenými z facebookových fotek

Bezpečnostní systémy založené na rozpoznávání lidské tváře jsou v dnešní době nápomocné, ne však dokonalé. Potvrzuje to i nejnovější studie skupiny výzkumníků z Univerzity v Jižní Karolíně. Výsledky dokazují, že bezpečnostní systémy založené na skenu obličeje mohou být snadno podvedeny 3D modely tváře vytvořené počítačem na základě fotografii. Výsledky své práce prezentoval vědecký tým na bezpečnostní konferenci Usenix, informoval Engadget.

Vědci sesbírali od dvaceti dobrovolníků fotografie, které byly dostupné například na sociálních sítích. Zvolili tak stejný postup, jaký používají zloději digitální identity. Na základě získaných fotografií vytvořili softwarové 3D modely obličejů jednotlivých lidí a následně je v animované podobě zobrazili před přihlašovacími kamerami.

878373695
Biometrie není bezchybná bezpečnostní spása. Lidé jsou sice chodícími unikáty, ale snímací technologie mají své mezery. Takto vědci z fotek poskládali 3D model tváře a následně s ním odemknuli telefon. Přihlašovací systém se běžnou fotkou zmást nedá, ale animovaným 3D obrázkem ano.

Univerzitní pracovníci věnovali detailům tváří velkou pozornost. Oči upravili tak, aby vypadaly, že se modely dívají přímo do kamery. Doplnili chybějící části obličeje a vytvořili textury či stíny.

Právě díky tomu, že modely měly reálné animované rysy, dokázali podle autorů studie oklamat čtyři z pěti testovaných bezpečnostních systémů. Patřily mezi ně bezpečnostní aplikace KeyLemon, Mobius, TrueKey, BioID, a 1D, které se využívají k zabezpečení mobilních telefonů.

Jeden z členů vědeckého týmu potvrdil, že někteří autoři už na nedostatcích svých bezpečnostních systémů pracují. Řešením by mohla být kombinace sledování s infračervenou kamerou, která by brala v úvahu i teplotu tváře.

Diskuze (12) Další článek: Čína hází Applu klacky pod nohy, ten se přesto snaží zavděčit. Postaví nové vývojové centrum

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,