Před 40 lety se začal propojovat internet

Před čtyřiceti lety vznikl operační systém Unix, ve stejné době se ale začaly rodit i počátky dnešního internetu – americká síť ARPANET. Ta byla první skutečně funkční sítí založenou na komunikaci pomocí relativně nezávislých paketů – bloků dat, které mají za úkol dostat se z bodu A do bodu B, kde se opět poskládají do spojitého toku dat. Jednou linkou proletí za sekundu obrovské množství nejrůznějších paketů, síť proto může paralelně využívat obrovské množství spojení. Paketové sítě byly ve své době naprostou revolucí a odpovědí na klasické telefonní spojení, kde se během hovoru využila celá linka a uvolnila se až po jeho skončení.

Teoretické a technologické základy pro budoucí síť ARPANET sice sahají až do padesátých let minulého století, první datové pakety ale skrze metalickou síť protekly až v září a říjnu roku 1969 – přesně před čtyřiceti lety.

K první generální zkoušce došlo na Kalifornské univerzitě v Los Angeles 2. září 1969. Dva navzájem propojené počítače spolu komunikovaly na vzdálenost okolo pěti metrů, o měsíc později se ale už vzdálenost zvýšila na stovky kilometrů. Do sítě se zapojil výzkumný ústav na Stanfordu a do konce roku ještě Kalifornská univerzita v Santa Barbaře a Utažská univerzita.

arpanet 1969.png  arpanet 1971.png  arpanet 1980.png
ARPANET na konci roku 1969, v roce 1973 a v roce 1980, kdy již byla americká síť propojená s Evropou

V 70. letech navrhl Vinton Cerf společně s Robertem Kahnem balík internetových protokolů TCP/IP, do ARPANETu se začalo připojovat stále více institucí a na začátku 80. let se z něj oddělila vojenská část. Postupně vznikaly nové a nové sítě v Evropě, Japonsku a dalších regionech. Sítě se začaly propojovat a začal do nich pronikat byznys. Technologie a přípojné body financované vládními agenturami postupně přebíral soukromý sektor a definitivní liberalizace internetu dosáhla Amerika a potažmo svět teprve před patnácti lety.

internetova hustota.png
Současná vizualizace hustoty internetových přípojek

Dnes je internet nejen sítí, ale také fenoménem a ekosystémem, který v mnohém proměnil způsob života více, než jakákoliv předcházející technologie.

Diskuze (2) Další článek: Za včerejší výpadek Gmailu mohou přetížené servery

Témata článku: , , , , , , , , , , ,