Internet je fenomén, který změnil naše chování po mnoha stránkách, ale také způsobil velké změny na trhu práce. Americký úřad pro statistiku zaměstnanosti zveřejnil čísla z oblasti, která se týká zaměstnanců zaměřených na tvorbu obsahu pro různé druhy vydavatelství. Zatímco dříve šlo především o noviny, časopisy a další papírové formáty, dnes je hlavním trendem internet samotný.
Jak lze vidět na grafu, zatímco v roce 1990 se v USA podílelo na vydávání klasických novin 458 tisíc lidí, tento rok už je to pouze 183 tisíc. Naopak v případě internetové tvorby obsahu byla křivka mnohem strmější a to opačným směrem.
Porovnání zaměstnanosti v jednotlivých segmentech v USA mezi lety 1990 až 2016. Internet poprvé překonal papír (Zdroj: BLS)
V roce 1990 se totiž počet lidí pracující v oblasti internetového vydavatelství pohyboval kolem pouhých 30 tisíc a v tomto roce se už jedná téměř o 200 tisíc lidí - poprvé více než u novin. Čísla by měla reprezentovat zaměstnance, takže s velkou pravděpodobností ani nereflektují obrovské množství blogerů, youtuberů a dalších, kteří se dnes podílí na velkém množství nové tvorby jak v psané, tak i třeba videoformě.
Obrázek ale ukazuje i statistiky počtu zaměstnaných ve stejném období u videoprodukce, která pomalu roste. Jak je vidět, zaměstnanosti v oblasti časopisů se daří držet pomalejší sestup a nejpomalejší pokles je zaznamenán u knih. Knihy jako formát si tak stále relativně dobře drží popularitu, pouze se inovoval prostředek, pomocí kterých je čteme – elektronické čtečky, tablety ale třeba i chytré telefony.