Odborná veřejnost psala otevřené dopisy poslancům, tuzemští Piráti demonstrovali, nicméně to bylo k ničemu. Poslanecká sněmovna dnes dopoledne na své 44. schůzi ve třetím čtení schválila návrh zákona o hazardních hrách (sněmovní tisk 578), který obsahuje dva kontroverzní paragrafy § 82 a § 84.
Zatímco ten první přikazuje operátorům blokovat přístup na zakázané stránky z centrálně spravovaného blacklistu, ten druhý stanovuje, že tento seznam bude spravovat Ministerstvo financí ČR a o zápisu na blacklist tedy rozhodne úředník a nikoliv nezávislý soud.
§ 82 Blokace nepovolených internetových her
(1) Poskytovatelé připojení k internetu na území České republiky jsou povinni zamezit v přístupu k internetovým stránkám uvedeným na seznamu internetových stránek s nepovolenými internetovými hrami (dále jen „seznam nepovolených internetových her“).
(2) Na seznam nepovolených internetových her se zapíše internetová stránka, na níž je provozovaná internetová hra v rozporu s § 7 odst. 2 písm. b).
(3) Povinnost podle odstavce 1 jsou poskytovatelé připojení k internetu splnit ve lhůtě 15 dní ode dne zveřejnění internetové stránky v seznamu nepovolených internetových her.
§ 84 Seznam nepovolených internetových her
(1) Seznam nepovolených internetových her vede a o zápisu do něj rozhoduje z moci úřední ministerstvo.
(2) Seznam nepovolených internetových her obsahuje
a) adresu internetové stránky, na níž je provozovaná internetová hra v rozporu s § 7 odst. 2 písm. b),
b) jedinečný identifikátor platebního účtu, který je využíván k provozování internetové hry v rozporu s § 7 odst. 2 písm. b),
c) den zápisu a výmazu údajů uvedených v písmenech a) a b).
(3) Ministerstvo provede neprodleně výmaz internetových stránek nebo platebního účtu ze seznamu nepovolených internetových her, pominou-li důvody pro jejich zápis do tohoto seznamu.
(4) Ministerstvo zveřejňuje na svých internetových stránkách ze seznamu nepovolených internetových her údaje podle odstavce 2 písm. a) a b).
(5) V řízení podle odstavce 1 se účastníkovi řízení doručuje písemnost veřejnou vyhláškou a účastníkovi řízení známého pobytu nebo sídla se písemnost zašle rovněž na vědomí.
Návrh zákona, jehož garantem je ministr financí Andrej Babiš, už od podzimu kritizuje zejména Sdružení pro internetový rozvoj SPIR, které zastřešuje velké české internetové společnosti (operátoři, média, služby), Seznam.cz, již z principu Česká pirátská strana a v březnu se proti kontroverzním paragrafům hlasitě ozval i výkonný ředitel CZ.NIC Ondřej Filip, který v otevřeném dopisu varoval poslance, že schválením zákona posunou Česko k režimům, kde je cenzura internetu každodenní normou.
„Dnešek je černý den pro svobodu internetu v České republice. Pokusíme se toto rozhodnutí zvrátit v Senátu, a pokud se to nepodaří, uděláme, co budeme moci, aby cenzurní paragrafy zrušil Ústavní soud. Cenzura je nepřípustná." – Ivan Bartoš, Pirátská strana
Návrh zákona se nyní přesune do Senátu ČR, kde jej čeká další projednávání, a pokud jej odklepne i horní komora, bude už čekat jen na podpis prezidenta.
Během čtení zákona v PSP ČR se objevilo několik pozměňovacích návrhů na vyřazení problematických paragrafů a zapojení soudu do rozhodování o zápisu webu do blacklistu, nicméně ani jeden neprošel. Cenzurní paragrafy podpořili poslanci ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a Úsvitu.
Blokace bude zvyšovat náklady, a přitom nebude vůbec fungovat
Nejpikantnější je na celém pokusu o blokaci internetu de jure především to, že to není technicky možné. Pokud tedy nakonec zákon skutečně vstoupí v platnost, v praxi jen navýší provozní náklady operátorů, nicméně každý schopnější fanoušek zahraničních sázkových her podobnou blokaci obejde prakticky okamžitě třeba s pomocí některé ze služeb VPN, Toru, případně i primitivní změnou DNS serveru, pakliže se bude jednat pouze o blokaci na úrovni doménových jmen.
Podobné silové legislativní pokusy jsou tedy naprosto zbytečné a jen ukazují, že zákonodárci nemají ani základní technické povědomí o tom, jak funguje internet.
Nakonec je tu ještě onen princip síťové neutrality. Jinými slovy, operátoři by v ideálním případě neměli jakkoliv zasahovat do komunikace klienta se serverem a měli by jednoduše poskytovat službu podle objednaných parametrů, stejně jako poskytovat elektrického proudu nerozhoduje o tom, jestli si doma rozsvítíte lampičku nebo třeba upečete pizzu v mikrovlnné troubě. Teď k tomu ale bude z moci úřední přinucen.
Stát měl v boji proti nelegálnímu hazardu jednoduše použít jiné nástroje a nikoliv ty jen zdánlivě nejjednodušší.
Kauze jsme se věnovali od loňského podzimu: