Zvýšené kontroly cestujících do USA by se s nástupem nové a poněkud ráznější administrativy nemusely dotknout pouze vybraných muslimských zemí (jak si všiml Bloomberg, na seznamu nejsou muslimské země, se kterými čile obchodují Trumpovy podniky), ale i ostatních. Jedna z poradkyň amerického prezidenta Kellyanne Conwayová se nechala na Twitteru slyšet, že toto jsou pouze první kroky a „šok pro systém.“
Nutno podotknout, že se proti onomu šoku postavily i mnohé nadnárodní technologické společnosti plné zahraničních pracovníků včetně Googlu, jehož spoluzakladatel Sergej Brin se účastnil víkendových protestů. Není se čemu divit, sám se totiž narodil v Moskvě a jeho rodina opustila Sovětský svaz, když bylo Sergeji Michajlovičovi šest let.
CNN, která je nicméně s Trumpem na ostří nože, nyní vyrukovala s další zprávou, jak by se mohly proměnit podmínky vstupu do země. Stephen Miller, jeden z nejbližších pracovníků Donalda Trumpa v Bílém domě, se podle stanice nechal slyšet, že spolu s týmem poradců zvažují výrazné zpřísnění imigračních kontrol.
Zatímco doposud zájemce o vstup zažádá o vízum, anebo skrze web stejně jako český turista vyplní jednoduchý formulář ESTA a zaplatí poplatek, imigrační úředníci by v krajním případě mohli provádět i analýzu sociálních sítí žadatele o vstup, mohli by nahlížet do jeho kontaktů na mobilním telefonu a historie v prohlížeči.
Jistě, jedná se zjevně pouze o neoficiální úvahu, nicméně nastiňuje, jakým směrem se budou udávat myšlenkové pochody v Bílém domě. Donald Trump během předvolební kampaně prakticky vůbec nemluvil o IT, a pokud na techniku přeci jen přišla řeč, jednalo se o poněkud naivní nápady blokace internetu v různých částech USA, kde bují kriminalita, anebo o zrušení politiky síťové neutrality.
Stejně zvláštní je i tento poslední nápad, u kterého je jeho implementace jen těžko představitelná. Buď by musel žadatel o vstup předat svůj mobil a notebook imigračním úředníkům k forenznímu auditu, anebo by se o to dálkově postarala třeba NSA a nějaký ten softwarový červ.