Pomocí Google Glass budeme možná ovládat předměty pouhým pohledem

Čerstvě publikovaná patentovaná přihláška Googlu napovídá, co by také mohly jednou umět chytré brýle od Googlu. Zatímco dnes se na Glass pohlíží hlavně jako na zařízení, které pořizuje fotky, natáčí video a zobrazuje na poloprůhledném displeji různé informace, možná jej budeme používat i k ovládání věcí.

Právě tomu se věnuje patentová přihláška USPTO 20130069985 s názvem Wearable Computer with Superimposed Controls and Instructions for External Device, které si všimli na Engadgetu.

Patent popisuje technologii, která rozpozná předměty v našem okolí, respektive ty, na které se budeme dívat. Identifikátorem může být třeba některá z bezdrátových sítí (Wi-Fi, BT) nebo třeba QR kód. Jakmile brýle takový objekt identifikují, přes internet se ho dotážou na aktuální informace a případně nabídnou i možnost ovládání.

Garážová vrata ovládaná pomocí Google Glass.png
Možná si jednou otevřeme vrata garáže pouhým pohledem (Zdroj: USPTO, Google)

Jak by to mohlo fungovat v praxi? Když se brýlemi podíváte na elektrická garážová vrata, Glass vám nabídne, že je otevře, poněvadž vás identifikoval jako majitele. Když se podíváte na tiskárnu, na které bude třeba nalepený QR kód, na displeji brýlí se vám zobrazí, kolik je v zásobníku ještě barvy a rovnou na ni pošlete třeba čerstvě pořízenou fotku. No, a když se podíváte na lednici, brýle vám, dají vědět, kdy se zkazí ten jogurt, který leží na třetí polici už dva týdny.

Je tedy zřejmé, že by brýle Glass mohly obsahovat protokol k ovládání domácnosti, nicméně všechny předměty by jej také musely podporovat. Velmi silně to připomíná koncept chytré domácnosti Android@Home, který Google představil na konferenci I/O před dvěma lety a o kterém se od té doby prakticky nemluví.

Diskuze (21) Další článek: Nvidia na GTC: simulace a superpočítačová mobilní grafika

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,