Pokud vědci z CERNu zrovna neurychlují, hrají si s VMware Fusion

Fyzikové z CERNu, Evropské organizace pro jaderný výzkum, ve středu uvedli do provozu nový hadronový urychlovač  Large Hadron Collider. LHC je nejvýkonnější urychlovač na světě, který vytváří paprsky částic se sedmkrát vyšší energií, než jakékoli dosavadní zařízení. Hadronový urychlovač je uložen v tunelu dlouhém 27 kilometrů a jeho provozní teplota je 1,9 °C nad absolutní nulou (-271 °C).

Studium kolizí částic při vyšších energiích umožní fyzikům udělat další pokrok v chápání záhad vzniku a fungování vesmíru. Ačkoliv zlí jazykové tvrdili, že hrozí riziko vzniku černých děr a zhroucení světa, nakonec se nic nestalo (alespoň prozatím). Mnohem zajímavější je tedy zpráva, že CERN používá ve velkém virtualizaci od VMware.

LHC.png
Tubus urychlovače

Konkrétně se jedná o VMware Fusion, který je schopen virtualizovat všechny typické operační systémy na počítačích od Applu. V tomto konkrétním případě se jedná o speciální linuxovou distribuci CernVM. Pomocí virtualizačního klienta se pak může každý vědecký pracovník připojit skrze CemVM k LHC Computing Grid – distribuované výpočetní síti, do které je zapojeno 150 počítačových center s přibližně 40 000 výpočetními jednotkami, které zpracovávají každý rok 15 petabytů nových dat.

Tip: více si o VMware Fusion můžete přečíst v našem článku o virtualizaci

Diskuze (40) Další článek: Blogujte na Živě a vyhrajte mininotebooky Acer!

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,