Pokračování o IBM Deskstar 120GXP

Diskuze čtenářů k článku

Rainbow  |  13. 03. 2002 21:30

Disk nie je len elektronika - tam vydrzi skoro vsetko. Najcastejsie su predsa mechanicke chyby - tie su sposobene chybnou konstrukciou (Deskstar 75GXP, 60GXP) alebo opotrebovanim. Mechanicke casti sa najviac opotrebuvaju pri zapnuti a potom samozrejme dlhym pouzivanim - takze je nezmysel hovorit, ze disky by mali bezat non-stop a tiez je nezmysel vypinat ich kazdych 10 minut.

Zivotnost disku 3 roky? To je dobra kravina. V robote mame niektore disky stare 5-10 rokov a vsetky funguju bez akychkolvek problemov (na 10 rocnom WD 120MB je uctovnictvo a urcite je tam bezpecnejsie ako na nejakom Deskstare 120GXP). Doma mam este 40MB disky (nejaky Maxtor IDE a Seagate ESDI) a oba funguju bez problemov.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
ae17  |  25. 03. 2002 15:36

Připojil bych se k létavcovi!

Ze zkušenosti vím, že disk mi v průměru odejde během 3 roků zcela či začnou bad sectory a to ať se jedná o jaký koliv disk!!!!

Jestli máte starší disky, tak mohu říči téměř se 100% jistotou, že tyto disky nejsou využívány. Když někdo např. jako já využívá disk takovým způsobem, že běží 16 hodin deně a celou dobu čte v průměru či zapisuje asi tak 0.5 MB za sekundu, tak věř že nevydrží!!!

Narozdíl toho, když si někdo píše ve wordu a na disk přistupuje jedno za půl hodiny!!!

 

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jiří Burian  |  13. 03. 2002 12:22

Vzhledem k tomu, ze jsem dlouhou dobu pracoval v oboru diadnostiky elektronickych soucastek pro letecky prumysl, vim, ze nejhorsi stav pro zivotnost soucastek byly zmeny teploty a zmeny napajeciho napeti. Pokud vyrobek nema vyrobni vadu zpusobenou nevhodnou technologii, coz se stalo u serie IBM disku, je pro jeho zivotnost nejvhodnejsi stabilni teplota a stabilni napajeci napeti. Proto se domnivam, ze doporuceni o nutnosti vypinani disku jsou pouze otazkou, kterou my jsme pri vyvoji rikali "oplechovat si zada". Cili obrana IBM proti zalobam o nahradu skody pri poruse disku. Pro maximalni zivotnost zarizeni to znamena pokud mozno disky nevypinat, protoze pri tom dochazi presne ke zmenam, ktera u zarizeni snizuje zivotnost (zmena napajeciho napeti a zmena teploty). Pokud pouzivam disky IDE pro nepretrzity provoz, snazim se jim zajistit dobre chlazeni, coz je treba dano tim, ze je nikdy nemontuji primo k sobe, ale vzdy s mezerou a vzdy pouzivam kvalitni napajeci zdroj. Kazdy tady mluvi o kvalite disku a nikdo se nezminuje o teplote v jake je provozoval a s jakymi zmenani napajeciho napeti. Doporucoval bych si nekdy zkusit promerit kvalitu dodavanych zdroju, pak se mozna nebudete divit, ze vam komponenty rychle odchazeji. Vetsinou na teto komponente kazdy setri co muze a neuvedomi si, ze nekvalita zdroje rozhoduje vyznamne o zivotnosti celeho pocitace, stajne tak jako dobre chlazeni. Pouzivam disky prakticky vsech vyrobcu a za dobu asi 11 let byla obdobi, kdy se kazdemu z vyrobcu disku nejakou dobu nedarilo. Znacne dulezita je i vyrobni tovarna. Spolehlive disky IBM pochazeji z vyroby v Madarsku. Pokud potrebuji vyssi spolehlivost, je naprosto logicke, ze nepouziji posledni modely vyrobcu, kde se muze projevit vyrobni vada, ale pouziji vyrobek, ktery je uz nejakou dobu na trhu. Pokud generuji dulezita data a neni jich malo, zalohuji hned po ukonceni prace a nekdy i v prubehu prace. K zalohovani pouzivam SCSI disky, vyrobce u nich garantuje vetsi spolehlivost a zivotnost. Nedavno jsem vyradil 2GB SCSI disk Quantum, ktery jsem pouzival pres pet let a stale je funkcni. Momentalne pouzivam pro zalohovani disky Seagate 18GB. K praci pouzivam levnejsi IDE disky Western, Seagate i IBM. A od vsech uvedenych vyrobcu jsem uz disky reklamoval. Zivotnost disku IDE se z me skusenosti se pohybuje na hranici 1,5 roku az 2 let, zivotnost SCSI disku na hranici 2,5 roku az 3 let. Proto chci mit pri koupi vzdy jistotu, ze budu moci disk reklamovat, zatim se mi to vzdy vyplatilo, vzdy kupuji disky az kdyz potrebuji dalsi diskovy prostor, ne kdyz se mi poroucha v zarucni dobe.

jburian

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
ja  |  15. 03. 2002 00:42

Nic v zlom konstrukter lietadielok, ale odstavce su velmi zaujimava vec...

A tu dlzku zivotnosti si dost prehnal, ak by mi(IDE) disk vydrzal menej nez 3 roky, tak s reklamaciou dojdem snad az pred komisiu v Hagu. Mojimi rukami preslo viacero pocitacou, vela diskou fungovalo bez problemov 6tym rokom. A to vacsinou ich hlavicky a plotne "poznali stredovek"... O 4 rocnom disku by som stale neuvazoval ako o nejakom starom...

U SCSI by som ocakaval 100% funkcionalitu pocas aspon 7mich rokov.

A ze starsie elektronicke zariadenia vydrzia viac, o tom tu mal kedysi vynikajuci koment jeden citatel zive. Sucasna konkurencia na trhu zabija kvalitu vyrobkov...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
event  |  13. 03. 2002 06:16

Zaujmave je, ze stredna doba medzi poruchami inych diskov sa uvadza >100 000 hodin, u tohto to vychadza pri 333 hod mesacne a zivotnosti 5 rokov len na 19 000 hodin. To mi prijde ako dost malo. Postup IBM sa mi vobec nepaci. Napriek tomu, ze som ich velky fanda, tak zvazim, ci nieje vhodna doba prejst na Maxtory. Ajtak su vyrazne lacnejsie. A quantumy boli vzdy dobre disky.

Neviete niekto, ci si disk pameta, kolko bezal, a ci mi kvoli prekroceniu tych 333 hodin mozu neuznat pripadnu  reklamaciu?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
henry  |  13. 03. 2002 08:24

Vsechny novejsi disky si to samozrejme pamatuji, staci nainstalovat nejakou S.M.A.R.T. utilitku a muzete si to zjistit sam.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
event  |  13. 03. 2002 08:44

No to viem, ze si pametaju, kolko to uz bezi, ale ci to ma nejaky spec. register, v ktorom si pameta: "a, prave bezim v tento mesiac uz dlhsie ako 333 hodin"  a ci qoli tomu mi su schopny neuznat reklamaciu stym, "ze bohuzial, ale v marci 2002 ste mali disk zpnuty 339 hodin, cim ste porusili zarucne podmienky."

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor