Počítače mohou způsobovat zelený zákal

Japonští vědci přišli s hypotézou, podle které mohou hodiny strávené před počítačovou obrazovkou způsobovat zelený zákal u krátkozrakých uživatelů PC. Toto onemocnění je způsobeno poškozením očního nervu a v důsledku může člověka připravit o zrak. Dalšími rizikovými faktory jsou kouření a vysoký krevní tlak.

Výsledky vycházejí z šetření, kterého se zúčastnilo více než 10 000 zaměstnanců velkých japonských společností s průměrným věkem 43 let. Přibližně 5 % testovaných mělo problémy s velikostí zorného pole, u třetiny z těchto subjektů mají vědci podezření na vznik zeleného zákalu. Krátkozrakostí přitom trpělo 136 ze 165 lidí s podezřením na zelený zákal.

Jako prevenci proti problémům se zrakem doporučují lékaři dostatečnou vzdálenost očí od monitoru, pravidelné přestávky a umístění monitoru pod úrovní očí.

Zdroj: WebMD

Diskuze (32) Další článek: Nový Avast 4.5 přináší zajímavé novinky

Témata článku: Krátkozrakost, Zákal, Šetření, Zelený zákal, Vznik, Krevní tlak, Průměrný věk, Vědec, Japonský vědec, Dostatečná úroveň, Způsob, Nerv, Zeleň, Rizikový faktor


Určitě si přečtěte

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky