Počet aktivních uživatelů PC se v ČR zvýšil na třetinu

Podle právě zveřejněného průzkumu, který minulý měsíc provedla mezinárodní agentura NFO AISA, se od roku 1997 výrazně zvýšil počet obyvatel ČR, kteří aktivně využívají počítač. Přibylo zejména těch, kteří s počítačem pracují pravidelně. Naopak podíl osob, které k PC usedají příležitostně, se za celých dlouhých sedm let nezměnil. Během průzkumu bylo osloveno 1050 osob ve věku 15-69 let, kteří odpovídali na následující otázky:

1. Pracujete nebo hrajete si někdy s počítačem? Pokud ano, kde?
Vybírali z možností: doma; v zaměstnání; ve škole; jinde; nepracuje, ani nehraje

2. Pracujete nebo hrajete si s počítačem pravidelně nebo pouze příležitostně?
Možnosti na výběr: pravidelně; pouze příležitostně

3. Jaký je Váš vztah k počítačům? Vyberte jednu z následujících možností:
Možnosti: mám z počítačů strach; nemám rád(a) počítače; nevadí mi práce/hra s počítačem; práce/hra s počítačem mne baví; bez počítače si nedovedu svůj život představit.

Co se zjistilo?

Občas nebo pravidelně s osobním počítačem pracuje 35 % občanů; v roce 1997 to bylo pouze 21 %. Asi třetina respondentů z letošního listopadu přiznala, že si s počítačem pravidelně hraje nebo na něm pracuje. Pětina dotázaných (19 %) užívá počítač příležitostně.

Desetina obyvatel ČR si podle průzkumu svůj život bez počítače již nedokáže představit. Práce či hra s počítačem baví 21 % respondentů, dalším 29 procentům počítač nevadí. Ruku v ruce s tím se však rozšiřují i řady těch, kteří mají k počítač záporný vztah. V roce 1997 nemělo počítače rádo 21 % lidí, koncem roku 2004 to je již 24 %. Klesá však počet lidí, kteří mají z počítače strach.

Práci či hře s počítačem jsou podle průzkumu nakloněni zejména vysokoškoláci a lidé ve věku od 15 do 19 let. K počítači usedají Češi nejčastěji doma či v zaměstnání.

Doma má podle průzkumu počítač 34 % dotázaných, zatímco v roce 2001 to bylo 27 %. Zvýšil se také počet lidí, kteří mají přístup k počítači v zaměstnání (z 25 % na 29 %) a těch, kteří jej využívají ve škole (z osmi na deset procent).Podle informací Českého statistického úřadu byly loni počítače nejrozšířenější v Praze, kde jimi bylo vybaveno 38 % domácností. Nejméně jsou naopak počítači vybaveny domácnosti na Olomoucku. Loni je podle statistiků v tomto kraji využívalo 15 % domácností.

Zdroj: NFO Aisa (skupina Taylor Nelson Sofres)

Témata článku: Počítač, Průzkum, Následující rok, Taylor, Aisa

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 186

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 19

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji