Počet aktivních uživatelů PC se v ČR zvýšil na třetinu

Podle právě zveřejněného průzkumu, který minulý měsíc provedla mezinárodní agentura NFO AISA, se od roku 1997 výrazně zvýšil počet obyvatel ČR, kteří aktivně využívají počítač. Přibylo zejména těch, kteří s počítačem pracují pravidelně. Naopak podíl osob, které k PC usedají příležitostně, se za celých dlouhých sedm let nezměnil. Během průzkumu bylo osloveno 1050 osob ve věku 15-69 let, kteří odpovídali na následující otázky:

1. Pracujete nebo hrajete si někdy s počítačem? Pokud ano, kde?
Vybírali z možností: doma; v zaměstnání; ve škole; jinde; nepracuje, ani nehraje

2. Pracujete nebo hrajete si s počítačem pravidelně nebo pouze příležitostně?
Možnosti na výběr: pravidelně; pouze příležitostně

3. Jaký je Váš vztah k počítačům? Vyberte jednu z následujících možností:
Možnosti: mám z počítačů strach; nemám rád(a) počítače; nevadí mi práce/hra s počítačem; práce/hra s počítačem mne baví; bez počítače si nedovedu svůj život představit.

Co se zjistilo?

Občas nebo pravidelně s osobním počítačem pracuje 35 % občanů; v roce 1997 to bylo pouze 21 %. Asi třetina respondentů z letošního listopadu přiznala, že si s počítačem pravidelně hraje nebo na něm pracuje. Pětina dotázaných (19 %) užívá počítač příležitostně.

Desetina obyvatel ČR si podle průzkumu svůj život bez počítače již nedokáže představit. Práce či hra s počítačem baví 21 % respondentů, dalším 29 procentům počítač nevadí. Ruku v ruce s tím se však rozšiřují i řady těch, kteří mají k počítač záporný vztah. V roce 1997 nemělo počítače rádo 21 % lidí, koncem roku 2004 to je již 24 %. Klesá však počet lidí, kteří mají z počítače strach.

Práci či hře s počítačem jsou podle průzkumu nakloněni zejména vysokoškoláci a lidé ve věku od 15 do 19 let. K počítači usedají Češi nejčastěji doma či v zaměstnání.

Doma má podle průzkumu počítač 34 % dotázaných, zatímco v roce 2001 to bylo 27 %. Zvýšil se také počet lidí, kteří mají přístup k počítači v zaměstnání (z 25 % na 29 %) a těch, kteří jej využívají ve škole (z osmi na deset procent).Podle informací Českého statistického úřadu byly loni počítače nejrozšířenější v Praze, kde jimi bylo vybaveno 38 % domácností. Nejméně jsou naopak počítači vybaveny domácnosti na Olomoucku. Loni je podle statistiků v tomto kraji využívalo 15 % domácností.

Zdroj: NFO Aisa (skupina Taylor Nelson Sofres)

Diskuze (9) Další článek: Přehled cen digitálních fotoaparátů (52. týden) – poslední šance

Témata článku: Aisa, Taylor, Počítač, Počet, Akt, Následující rok, Průzkum


Určitě si přečtěte

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 33

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

** Obézním lidem selhávají mechanismy, jež je mají chránit před nadměrným příjmem potravy ** Mozek tlouštíků ignoruje hormon leptin varující před hromaděním tukové tkáně v těle ** Vědci nyní odhalili, jak to udělat, aby mozek otupený obezitou leptin opět vnímal

Jaroslav Petr | 46

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 28

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 85


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání