Počet aktivních uživatelů PC se v ČR zvýšil na třetinu

Podle právě zveřejněného průzkumu, který minulý měsíc provedla mezinárodní agentura NFO AISA, se od roku 1997 výrazně zvýšil počet obyvatel ČR, kteří aktivně využívají počítač. Přibylo zejména těch, kteří s počítačem pracují pravidelně. Naopak podíl osob, které k PC usedají příležitostně, se za celých dlouhých sedm let nezměnil. Během průzkumu bylo osloveno 1050 osob ve věku 15-69 let, kteří odpovídali na následující otázky:

1. Pracujete nebo hrajete si někdy s počítačem? Pokud ano, kde?
Vybírali z možností: doma; v zaměstnání; ve škole; jinde; nepracuje, ani nehraje

2. Pracujete nebo hrajete si s počítačem pravidelně nebo pouze příležitostně?
Možnosti na výběr: pravidelně; pouze příležitostně

3. Jaký je Váš vztah k počítačům? Vyberte jednu z následujících možností:
Možnosti: mám z počítačů strach; nemám rád(a) počítače; nevadí mi práce/hra s počítačem; práce/hra s počítačem mne baví; bez počítače si nedovedu svůj život představit.

Co se zjistilo?

Občas nebo pravidelně s osobním počítačem pracuje 35 % občanů; v roce 1997 to bylo pouze 21 %. Asi třetina respondentů z letošního listopadu přiznala, že si s počítačem pravidelně hraje nebo na něm pracuje. Pětina dotázaných (19 %) užívá počítač příležitostně.

Desetina obyvatel ČR si podle průzkumu svůj život bez počítače již nedokáže představit. Práce či hra s počítačem baví 21 % respondentů, dalším 29 procentům počítač nevadí. Ruku v ruce s tím se však rozšiřují i řady těch, kteří mají k počítač záporný vztah. V roce 1997 nemělo počítače rádo 21 % lidí, koncem roku 2004 to je již 24 %. Klesá však počet lidí, kteří mají z počítače strach.

Práci či hře s počítačem jsou podle průzkumu nakloněni zejména vysokoškoláci a lidé ve věku od 15 do 19 let. K počítači usedají Češi nejčastěji doma či v zaměstnání.

Doma má podle průzkumu počítač 34 % dotázaných, zatímco v roce 2001 to bylo 27 %. Zvýšil se také počet lidí, kteří mají přístup k počítači v zaměstnání (z 25 % na 29 %) a těch, kteří jej využívají ve škole (z osmi na deset procent).Podle informací Českého statistického úřadu byly loni počítače nejrozšířenější v Praze, kde jimi bylo vybaveno 38 % domácností. Nejméně jsou naopak počítači vybaveny domácnosti na Olomoucku. Loni je podle statistiků v tomto kraji využívalo 15 % domácností.

Zdroj: NFO Aisa (skupina Taylor Nelson Sofres)

Diskuze (9) Další článek: Přehled cen digitálních fotoaparátů (52. týden) – poslední šance

Témata článku: Počítač, Počet, Aisa, Akt, Průzkum, Následující rok, Taylor

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů