Po Twitteru zavádí regionální „cenzuru“ i Blogger

Společně s Twitterem se k regionální „cenzuře“ rozhoupal i Google ve své službě Blogger. Oč jde? Každá země má trošku jinak nastavené mantinely svobody slova. Zatímco v USA můžete na web umístit skoro cokoliv, taková Austrálie je mnohem přísnější a většina evropských zemí se díky historické zkušenosti zase nesmíří třeba s propagací fašismu a nacismu.

Otázkou ale zůstává, jestli se na těchto cenzurních tendencích nakonec nesvezou i ti, kteří jsou skutečně perzekuováni v zemích s nejistými diktátorskými režimy. Na stranu druhou, jejich články možná nebudou viditelné v dané zemi, uvidí je ale zase všichni ostatní, což je zpravidla účel.

Aby nemusely Google a Twitter mazat celé zprávy a blogové zápisky, budou se přizpůsobovat konkrétnímu trhu. Volí tedy to menší zlo, aniž by byla v dané zemi celá služba kompletně blokovaná.

V anglických podmínkách služby Blogger se nově píše (poslední úprava z ledna), že vás v příštích týdnech Google při návštěvě Bloggeru přesměruje na doménu vaší země. Pokud tedy navštívíte blog na adrese zuzanka.blogspot.com z Austrálie, Google vás přesměruje na adresu zuzanka.blogspot.com.au a v této potenciálně filtrované australské mutaci pak uvidíte pouze ty články, které jsou kompatibilní s místním právem. U blogů, které běží na vlastní doméně, si toho pochopitelně nevšimnete, obsah ale bude také filtrovaný podle lokality čtenáře.

Nečekejte masivní blokování obsahu, Google nezobrazí pouze to, co si vyžádají místní úřady, „běžných“ blogů se tedy změna nikterak nedotkne. Otázkou je, co to udělá s vyhledávači. Ten od Googlu bude na změnu připravený, ostatní ale mohou blogům snížit skóre, duplicitní obsah totiž bude dostupný na desítkách webových TLD domén, což je v rozporu s dobrými SEO mravy.

Diskuze (35) Další článek: Česká kybernetická jednotka CSIRT bojuje proti Anonymous

Témata článku: , , , , , , , , , ,