Pi-Top: postavte si s Raspberry Pi vlastní notebook

Pokud patříte mezi kutily a rádi věci sestavujete, můžete si s kitem Pi-Top postavit vlastní notebook a zároveň se naučit pracovat s hardwarem.

Raspberry byl prvním novodobým úspěšným a levným počítačovým kitem, který se stal základem mnoha zajímavých elektronických strojů. Díky velké podpoře vývojářů byste jen těžko nalezli něco, co s Raspberry Pi nefunguje a i sami výrobci vyrábí spoustu příslušenství pro jeho rozšíření.

Tvůrci Pi-Top se rozhodli vytvořit kit, který slouží pro vytvoření plnohodnotného notebooku s Raspberry Pi a pokud budete chtít, můžete si všechny části upravovat podle sebe a vytvořit tak další unikátní stroje či roboty.

Pi-Top: open source hardware i software

Na Indiegogo se objevil nový projekt, který je zaměřen především pro kutily a současné či budoucí fanoušky elektrotechniky. V rámci kitu Pi-Top totiž dostanete rozebíratelné jednoduché notebookové šasi, baterii, klávesnici, trackpad, potřebnou elektroniku pro napájení, propojení a ovládání hardwaru (PCB, LVDS na HDMI a řadiče klávesnice a touchpadu), WiFi adaptér do USB, nutné kabely, nabíjecí adaptér a samozřejmě i displej.

20141011033102-1ERER.jpg
Obsah kitu Pi-Top

Displej má úhlopříčku 13,3 palců a rozlišení HD. V rámci balíčku dostanete i manuál, jak vše správně složit a zapojit. Kit ale počítá s tím, že máte již k dispozici Raspberry Pi, které slouží jako hlavní výpočetní část, do které se zmíněný hardware přímo nebo přes jiné části připojuje.

20141007084825-pi-top-green-top.jpg
Po složení máte notebook

Tvůrci ale šli ještě dále a připravují i online kurzy, kde bude možné se naučit, jak elektronika funguje, jak ji lze upravit a jak lze vytvořit vlastní jednoduché obvody. Šasi i hardware bude samozřejmě open source, takže budete mít k dispozici všechny podrobnosti s možností úpravy dle potřeb. Třeba i zmíněné šasi dostanete i v podobě pro vytisknutí na vlastní 3D tiskárně, takže si můžete navrhnout a vytvořit vlastní design, do kterého komponenty třeba ještě s nějakými přídavnými částmi zasadíte.

Pro nadšence, začátečníky i výuku

Pi-Top tak vychází ze vzoru Raspberry Pi, který je zároveň jeho základem. Dle tvůrců je kit ideální pro začátečníky, kteří se chtějí dostat do navrhování vlastního hardwaru, strojů či robotů, ale také například pro školy a učitele. Díky známé funkčnosti lze podrobně zkoumat již funkční kompletní počítač, který je složený z upravitelných a rozšiřitelných dílů.

20141010080658-4o.jpg20141010125506-IMG_4004.jpeg20141010133411-IMG_3852.jpg

Online výuka se bude týkat i všeobecných znalostí z elektrotechniky a web by se měl stát i platformou pro spojení lidí a týmů na společných projektech a také sdílení znalostí, vychytávek a podobně.

20141012033310-pitop_questions.jpg
Ukázka z výukového webu

Tvůrci už mají vyzkoušenou i výuku studentů jak vytvořit základní obvod s diodami a jak je přes PI-Top naprogramovat. Tyto a další znalosti z lekcí lze posléze použít třeba i pro naprogramování vlastního jednoduché robota (Raspberry Pi Robot) a další elektroniky, třeba napojenou na různé typy senzorů a podobně.

Za příplatek i malý robot a senzorový hub

Základní kit byl k dispozici za cenu 269 dolarů (přibližně 6 500 Kč s DPH), ale tato verze je již bohužel vyprodaná. Objednat lze tak o trochu dražší s cenou 285 dolarů (přibližně 6 800 Kč s DPH).

20141012080959-pi-top_spread_with-logo.jpg

Tvůrci nabízí možnost objednání i jednoduché robota, který je také závislý na Rapberry Pi. Naprogramovat půjde přes Pi-Top pomocí Pythonu, včetně lekcí jak na to. Robot má servomotorky, převodníky, diody i snímače vzdálenosti. Vše v jednom malém kitu za cenu 75 dolarů (přibližně 1 800 Kč s DPH).

20141010120421-IMG_0784.jpeg

Za stejnou cenu je možné přikoupit i senzorový hub, který je ideální na stavbu automatických systémů všeho druhu. Home Automation HAT, který se rovněž připojuje na Raspberry Pi, obsahuje několik výstupů pro data ze senzorů pro měření tlaku, vlhkosti, teploty, dotyku, vzdálenosti a zvuku. Systém tak můžete napojit i na další hardware jako jsou různé přepínače a ovládací prvky.

Pokud si chcete pořídit vše v jednom balíčku, můžete to získat za výhodnější cenu 399 dolarů (přibližně 9 600 Kč s DPH), přičemž dodávky se očekávají od května příštího roku. Je ale třeba připočítat i poštovné, které je do Evropy za 35 dolarů.

Diskuze (8) Další článek: Facebook spustil Rooms: jakoby vstal Xchat z mrtvých

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,