Phisheři očekávají během Vánoc bohaté žně

Odesílatelé nevyžádané pošty zřejmě chtějí využít uvolněné nálady v období vánočních svátků. Méně zruční uživatelé online bankovních účtů právě v této době snáze padnou do léčky nastražených podvodů. Jiní uživatelé internetu se stávají oběťmi podvodů ne proto, že by nevyžádané zprávě uvěřili, ale proto, že byli zaskočeni, zmateni, jednali zbrkle stisknutím klávesy Enter potvrdili něco, co dostatečně pečlivě neprozkoumali.
 
Právě v období zdánlivé pohody chtějí internetoví podvodníci cíleně využívat tzv. phishingu, aktivit, která slouží k vylákání osobních dat zneužitelných k finančním podvodům. Předpokládají, že když budou mnozí uživatelé internetu myšlenkově přece jenom trochu jinde, snadněji budou souhlasit se zcela nesmyslnými výzvami požadujícími verifikaci vašeho osobního účtu "z důvodu kontroly prováděné v závěru roku" a podobně.
 
Odborníci na internetové a bankovní podvody proto důrazně varují před jakýmikoliv výzvami, které se na sklonku roku mohou objevovat na internetu. Může jít třeba o nabídku zajímavého dárku, který je uživateli slíben v případě, pokud se zúčastní malého online průzkumu a pokud odpoví na pár krátkých otázek. Někteří podvodníci se dokonce neštítí odkazovat se ve svých žádostech na důvěryhodné charitativní nebo náboženské organizace.
 
Pokud se opravdu chcete nějakého předvánočního výzkumu zúčastnit, dobře sledujte co stisknutím myši potvrzujete, pečlivě čtěte drobná upozornění zapadlá v rozích obrazovky, nebo si o průzkumu předem zjistěte více z důvěryhodného zdroje. - Pokud vám například přišla nějaká výzva poštou, kdo vám ji poslal? Co je to za firmu?
V české kotlině bylo v tomto ohledu doposud přece jenom trochu bezpečněji, neboť většina phishingových podvodů se orientovala na anglické stránky internetu. Vánoce jsou ale i u nás, takže člověk nikdy neví, co mu kdy vyskočí na obrazovku.

Zdroj: TechNewsWorld

Diskuze (7) Další článek: Goliáš proti Davidovi: Apple vede bitvu o doménu iTunes

Témata článku: Zneužitelný člověk, Mnohý výzkum, Zajímavý dárek, Finanční podvod

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů