Phisheři očekávají během Vánoc bohaté žně

Odesílatelé nevyžádané pošty zřejmě chtějí využít uvolněné nálady v období vánočních svátků. Méně zruční uživatelé online bankovních účtů právě v této době snáze padnou do léčky nastražených podvodů. Jiní uživatelé internetu se stávají oběťmi podvodů ne proto, že by nevyžádané zprávě uvěřili, ale proto, že byli zaskočeni, zmateni, jednali zbrkle stisknutím klávesy Enter potvrdili něco, co dostatečně pečlivě neprozkoumali.
 
Právě v období zdánlivé pohody chtějí internetoví podvodníci cíleně využívat tzv. phishingu, aktivit, která slouží k vylákání osobních dat zneužitelných k finančním podvodům. Předpokládají, že když budou mnozí uživatelé internetu myšlenkově přece jenom trochu jinde, snadněji budou souhlasit se zcela nesmyslnými výzvami požadujícími verifikaci vašeho osobního účtu "z důvodu kontroly prováděné v závěru roku" a podobně.
 
Odborníci na internetové a bankovní podvody proto důrazně varují před jakýmikoliv výzvami, které se na sklonku roku mohou objevovat na internetu. Může jít třeba o nabídku zajímavého dárku, který je uživateli slíben v případě, pokud se zúčastní malého online průzkumu a pokud odpoví na pár krátkých otázek. Někteří podvodníci se dokonce neštítí odkazovat se ve svých žádostech na důvěryhodné charitativní nebo náboženské organizace.
 
Pokud se opravdu chcete nějakého předvánočního výzkumu zúčastnit, dobře sledujte co stisknutím myši potvrzujete, pečlivě čtěte drobná upozornění zapadlá v rozích obrazovky, nebo si o průzkumu předem zjistěte více z důvěryhodného zdroje. - Pokud vám například přišla nějaká výzva poštou, kdo vám ji poslal? Co je to za firmu?
V české kotlině bylo v tomto ohledu doposud přece jenom trochu bezpečněji, neboť většina phishingových podvodů se orientovala na anglické stránky internetu. Vánoce jsou ale i u nás, takže člověk nikdy neví, co mu kdy vyskočí na obrazovku.

Zdroj: TechNewsWorld

Témata článku: Finanční podvod, Zneužitelný člověk, Mnohý výzkum, Zajímavý dárek

Určitě si přečtěte

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 146

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

Včera | Jakub Čížek | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji