Phisheři očekávají během Vánoc bohaté žně

Odesílatelé nevyžádané pošty zřejmě chtějí využít uvolněné nálady v období vánočních svátků. Méně zruční uživatelé online bankovních účtů právě v této době snáze padnou do léčky nastražených podvodů. Jiní uživatelé internetu se stávají oběťmi podvodů ne proto, že by nevyžádané zprávě uvěřili, ale proto, že byli zaskočeni, zmateni, jednali zbrkle stisknutím klávesy Enter potvrdili něco, co dostatečně pečlivě neprozkoumali.
 
Právě v období zdánlivé pohody chtějí internetoví podvodníci cíleně využívat tzv. phishingu, aktivit, která slouží k vylákání osobních dat zneužitelných k finančním podvodům. Předpokládají, že když budou mnozí uživatelé internetu myšlenkově přece jenom trochu jinde, snadněji budou souhlasit se zcela nesmyslnými výzvami požadujícími verifikaci vašeho osobního účtu "z důvodu kontroly prováděné v závěru roku" a podobně.
 
Odborníci na internetové a bankovní podvody proto důrazně varují před jakýmikoliv výzvami, které se na sklonku roku mohou objevovat na internetu. Může jít třeba o nabídku zajímavého dárku, který je uživateli slíben v případě, pokud se zúčastní malého online průzkumu a pokud odpoví na pár krátkých otázek. Někteří podvodníci se dokonce neštítí odkazovat se ve svých žádostech na důvěryhodné charitativní nebo náboženské organizace.
 
Pokud se opravdu chcete nějakého předvánočního výzkumu zúčastnit, dobře sledujte co stisknutím myši potvrzujete, pečlivě čtěte drobná upozornění zapadlá v rozích obrazovky, nebo si o průzkumu předem zjistěte více z důvěryhodného zdroje. - Pokud vám například přišla nějaká výzva poštou, kdo vám ji poslal? Co je to za firmu?
V české kotlině bylo v tomto ohledu doposud přece jenom trochu bezpečněji, neboť většina phishingových podvodů se orientovala na anglické stránky internetu. Vánoce jsou ale i u nás, takže člověk nikdy neví, co mu kdy vyskočí na obrazovku.

Zdroj: TechNewsWorld

Diskuze (7) Další článek: Goliáš proti Davidovi: Apple vede bitvu o doménu iTunes

Témata článku: Zneužitelný člověk, Finanční podvod, Mnohý výzkum, Zajímavý dárek, Phishingový podvod


Určitě si přečtěte

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji