Petice: OS/2 jako Open Source

Jak jste si mohli přečíst v nedávné krátké zprávě, IBM se rozhodla ukončit podporu svého operačního systému OS/2. Tento operační systém si nikdy nevydobyl dostatečnou pozici na trhu desktopů, kterému vždy vládl Microsoft, což ovšem rozhodně nebylo způsobeno tím, že by se jednalo o produkt nekvalitní. I přes relativně malé procento uživatelů se však po ohlášeném ukončení podpory ozvala silná komunita fanoušků tohoto systému, kteří jej chtějí "zachránit".

Záchranu vidí v tom, aby IBM uvolnila systém, resp. alespoň jeho části, jako Open Source. Systém totiž obsahuje některé části kódu od výrobců třetích stran a proto není tak snadné jej pod touto licencí uvolnit jako celek. Snaha je tedy o zveřejnění co možná největší části kódu a seznamu komponent, které bude nutné nahradit Open Source částmi. Díky tomu pak bude moci vývoj pokračovat nadále i bez přispění IBM. Pokud patříte mezi fanoušky tohoto systému nebo jej dokonce používáte i ve firmě a neradi byste se s ním loučili, máte možnost podpořit tuto iniciativu podepsáním petice.

V době psaní zprávy byl celkový počet podepsaných již těsně pod hranicí 11 tisíc. Petice bude následně odeslána IBM. A co vy a OS/2? Jaké máte zkušenosti s tímto systémem? Podepíšete petici?

Zdroj: The Register

Diskuze (53) Další článek: V Británii vítězí broadband, dial-up jde do důchodu

Témata článku: Open source, Jak, Petice, Silná komunita, Největší fanoušek

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk