Pět netradičních zařízení postavených z Raspberry Pi

Mikropočítač Raspberry Pi má za sebou první a úspěšný komerční rok. Levný počítač velikosti klíčenky měl zaujmout hlavně děti, nakonec se ale prosadil v geekosféře a oslovil inženýry.

Před dvěma lety jsme na Živě.cz poprvé psali o maličkém počítači, který se díky své nízké ceně dostane do škol a děti se na něm budou učit programovat. Cena minipočítače velikosti USB klíčenky se měla pohybovat okolo 25 dolarů a malý tištěný spoj s několika čipy byl pojmenovaný po nadaci Raspberry Foundation.

Uběhlo několik měsíců a loni na sklonku zimy se skutečně začal prodávat, sic v první vlně v relativně malém množství. Důležitější je ale to, že spíše než děti ve školách zaujal geeky po celém světě, kteří z něj udělali senzaci.

Raspberry Pi.png
Raspberry Pi – kryt si musíte sestavit sami, nebo koupit od nejrůznějších výrobců

V těchto dnech slaví mikropočítač Raspberry Pi první rok své komerční existence. Byl to úspěšný rok, podařilo se totiž prodat více než půl milionu kusů. Ve srovnání s tradiční spotřební elektronikou je to sice samozřejmě zanedbatelné množství, ale cílovou skupinou jsou v tomto případě skuteční technoidi, kterým nebude vadit, že se zařízení prodává nahé a že ani nedisponuje nikterak vysokým výkonem. Ostatně uvnitř tepe pouze 700MHz armový čipset, sic s rozšířením o podporu dekódování videa.

Někteří si Raspberry Pi koupili proto, aby si z něho udělali jednoduchý přehrávač videa pro televizor, jiní jej ale použili pouze jako meziprodukt k něčemu většímu. Díky velikosti a další rozšiřitelnosti karty lze totiž počítač použít třeba v robotice a obecně jako výpočetní jednotku v nějakém sofistikovanějším zařízení. Lze jej tedy použít tam, kde nestačí jednodušší mikropočítače jako třeba Arduino. Vybrali jsme několik povedených kousků.

Videobrýle

Krásnou (a zároveň bláznivou) ukázkou sofistikovaného využití Raspberry Pi je třeba propojení s videobrýlemi Vuzix Wrap 920, které detailně popisuje jistý uživatel na webu Instructables. Zdejší fanoušek elektroniky s přezdívkou Meztek si za 382 dolarů sestavil kompletní brýlový počítač. Vuzix Wrap tedy nepromítaly film, ale obraz linuxového desktopu z Raspberry Pi a majitel si tak mohl tímto způsobem třeba v metru přečíst poštu. Jeho zařízení se ovládá malou klávesnicí a dalším jednoduchým ovladačem.

videobryle.png Videobrýle.png
Linux v brýlích Vuzix (Foto: Meztek, Instructables)

Raspberry Pi + Apple Siri

Raspberry Pi lze dokonce velmi zajímavým způsobem nepřímo propojit s hlasovým ovládáním od Applu. Slouží k tomu software SiriProxy, pomocí kterého lze odchytávat informace z hlasového ovládání Applu a interpretovat po svém. Jistý technik si tak tedy vyrobil elektrická vrata pro svou garáž, která ovládá iPhonem. Když mu řekne, aby zavřel vrata, do práce se skrze SiriProxy zapojí Raspberry Pi, které už spustí motor vrat. Podobným způsobem lze hlasem ovládat třeba kávovar a další zařízení.

Herní automat

Poměrně oblíbeným zařízením postaveným nad mikropočítačem je i klasický herní automat s jednoduchými osmibitovými hrami z 80. a počátku 90. let. Pro Linux existuje hromada emulátorů klasických šlágrů, na YouTube tedy najdete množství videí a návodů, jak si s pomocí RPi postavit automat pro pořádného herního geeka, do kterého dokonce musíte vhazovat mince.

Vzhůru do oblak

Raspberry Pi se díky své malé velikosti hodí také jako základní mozek pro sondu, kterou lze vyslat vysoko do stratosféry. Tuto roli často plní chytrý mobilní telefon, Raspberry Pi lze ale rozšířit třeba o radiostanici pro komunikaci a další senzory. Podobnou sondu vyslal do oblak třeba Dave Akerman, na jehož webu najdete rozsáhlý článek o celém experimentu.

Vzhuru do oblak.png Vzhuru do oblak.png
Počítač Raspberry Pi s fotoaparátem, GSM a FM vysílačem jako startosférická sonda (Foto: Dave Akerman)

PiFace

PiFace je rozšiřující karta pro Raspberry Pi, která disponuje hromadou dalších konektorů pro zapojení klasických spotřebičů. PiFace tedy může ovládat třeba nejrůznější spínače a spotřebiče v domácnosti. Jedna RPi jednotka v krabičce kdesi na skříni pak může ovládat polovinu domácnosti třeba přes internet.

PiFace.png
Rozšiřující karta PiFace

Na internetu najdete desítky dalších všemožných doplňku pro tento netradiční mikropočítač a také hromadu návodů, jak si třeba z Raspberry Pi postavit tablet, all-in-one počítač a tak dále. Je toho opravdu hodně, komunita je hravá a Raspberry Pi nelze popřát nic jiného než hezké narozeniny.

Diskuze (30) Další článek: Sběratel baněk vyfoukl bance lukrativní doménu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,