Technologie | NASA | Superpočítače

Paradox (nejen) v NASA: Na nejvýkonnějších superpočítačích světa běží prehistorický kód ve Fortranu

NASA, stejně jako mnohé další špičkové vědecké instituce, začíná pomalu řešit jeden bizarní problém. Ačkoliv má agentura k dispozici ty nejvýkonnější světové superpočítače – třeba Pleiades se změřeným výkonem 5,95 biliard výpočtů za sekundu (5,95 PFLOPS), což jej v žebříčku TOP500 řadí na 13. místo, horší už je to s kódem samotných aplikací.

Hromada z nich je totiž napsaná v prehistorickém Fortranu a doposud je nikdo nepřepsal. Důvod je jednoduchý. Fortran byl celá desetiletí standardem pro psaní programů na velkých sálových počítačích minulého století, a když instituce dostaly nové superpočítače, prostě se na nich dál spouštěly staré a časem ověřené vědecké výpočetní aplikace. I z tohoto důvodu je Fortran v akademické obci nadále velmi oblíbený. Je to tak trochu smyčka v příčině a následku.

Krásným příkladem je program Fun3D pro analýzu a simulaci dynamiky tekutin (CFD – Computional Fluid Dynamics). NASA program v praxi používá třeba pro výpočty tření při návrhu aerodynamických tvarů experimentálních letounů aj.

Fun3D je jedním z mnoha programů, které vytěžují onen největší superpočítač NASA Pleiades, takže by bylo docela vhodné, aby jeho kód odpovídal znalostem z roku 2017. Jenže tak tomu není, Fun3D totiž pochází z konce 80. let!

Od té doby procházel jen kosmetickými vylepšeními, v podstatě se ale jedná o softwarového pradědečka. Právě z toho důvodu vyhlásila NASA soutěž High Performance Fast Computing Challenge o to, komu se podaří zrychlit jeho kód rovnou 10 000×. Dva nejlepší finalisté se podělí o 55 tisíc amerických dolarů.

Pokud byste se chtěli také přihlásit, budete muset nejprve získat americké občanství, na kód aplikace klíčové federální agentury se totiž vztahují přísná exportní pravidla a nemůže jej vidět jen tak někdo. Smůlu mají i středoškoláci, vývojářům totiž musí být alespoň 18. let. Pakliže vše splní, NASA jim umožní pohled pod pokličku, a když se zadaří, vydělají si na dovolenou.

Diskuze (57) Další článek: Voda vylepšuje vlastnosti úložišť energie

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,