Panasonic uvádí Lumix FZ20 s 12x optickým zoomem a rozlišením 5 megapixelů

Společnost Panasonic představuje první model řady Lumix, který nabízí 12x superzoom a optický stabilizátor v kombinaci s 5megapixelovým CCD snímačem – digitální fotoaparát DMC-FZ20. Fotoaparát má upravený design a měl by tak podle slov výrobce lépe padnout do ruky. K dalším inovacím patří nová technologie zpracování obrazu Venus Engine II, dva režimy stabilizace optiky, nové režimy měření, vyšší výkon blesku a rozšířená nabídka motivových programů.

Panasonic DMC-FZ20 je vybaven objektivem Leica DC Vario-Elmarit s 12x optickým superzoomem (odpovídá rozsahu 35 - 432 mm u kinofilmu). Tři asférické čočky v kombinaci s tzv. ED čočkou slibují minimalizaci barevnou aberaci – problém, který se běžně vyskytuje u objektivů s velkým zvětšením a vysokou světelností (F2,8 je konstantní v celém rozsahu zoomu).

Původní technologie zpracování obrazu Venus Engine zvyšovala diagonální rozlišení až o 50 procent tak, že separovala jasový signál ze všech obrazových bodů. Nový Venus Engine II je schopen separovat jasový signál i z G pixelů (zelených) v horizontálních a vertikálních liniích. Výsledkem je zvýšení horizontálního/vertikálního rozlišení o 10 procent, přičemž 50procentní zlepšení diagonálního rozlišení zůstává zachováno. Také redukce šumu by měla být lepší než u předchozího modelu – šum v tmavých oblastech fotografie se snížil až na 1/3.

Klepněte pro větší obrázek

Stabilizátor obrazu pracuje ve dvou režimech. V „Modu 1“ stabilizátor kompenzuje vibrace neustále, v „Modu 2“ stabilizátor potlačuje neostrosti vzniklé chvěním ruky pouze v okamžiku, kdy fotograf stiskne spoušť. V tomto režimu se stabilizační čočky mohou pohybovat všemi směry, aby byl snímaný obraz co nejblíže ke středu objektivu. Technologie zpracování obrazu Venus Engine II zvyšuje přesnost detekce chvění ruky a umožňuje nastavit mnohem delší expoziční časy. Ve srovnání s fotoaparáty bez optického stabilizátoru lze udržet obraz v klidu i při expozičních časech o 3 až 4 kroky delších.

Jednou z největších předností nového fotoaparátu je blesková odezva. Časová prodleva mezi stiskem spouště a exponováním snímku je 0,008 sekundy a náběhová doba, tedy interval mezi exponováním jednoho snímku a uvedením přístroje do stavu, kdy je schopen exponovat další snímek, je 0,4 sekundy. Funkce sériového snímání Mega Burst umožňuje fotografovat rychlostí až 3 snímky za sekundu v plném rozlišení, přičemž počet snímků v řadě je omezen pouze kapacitou paměťové karty SD.

Nový model zdědil po svém předchůdci DMC-FZ10 všechny oblíbené funkce: manuální ostření, manuální expozici i nastavení vyvážení bílé. Robustní ostřící prstenec se nachází na těle objektivu jako u tradičních kinofilmových aparátů. Zatímco u předchozích modelů byly některé funkce dostupné pouze z menu, u FZ20 lze například prioritu času závěrky nebo prioritu clony vybrat pomocí otočného voliče programových režimů. Výčet novinek dále zahrnuje možnost ostření ve tmě, zvýšený výkon blesku (dosah až 7 metrů) a možnost ukládat snímky v nekomprimovaném formátu TIFF.

Přístroj bude vhodným pro fotografy, kteří chtějí vlastnosti zrcadlovky v těle a ceně kompaktu, a stejně tak potěší náročnější fotoamatéry, kteří rádi experimentují s manuálním nastavením. Přístroj se na českém trhu začne prodávat od října a jeho cena se bude pohybovat pod 22 000 Kč.

Diskuze (32) Další článek: Vyhrajte dvakrát s Oracle 10g

Témata článku: Panasonic, Pan, Robustní tělo, Kinofilmy, Pán, Předchozí měření, Superzoom, Vario, Objektivy, Megapixel, Optický zoom, Leica, Původní technologie, Panasonic Lumix, Stabilizace, Lumix, Předchozí model, Tradiční režim, NEO vznik, Zvýšený výkon, Engine, Rozšířená nabídka, Snímaný obraz, Venus


Určitě si přečtěte

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

** Tesla uspořádala prezentaci pro investory na téma autonomního řízení ** Zveřejnila podrobnosti o vlastním neuročipu i autonomní technologii ** Příští rok chce spustit vlastní platformu samořídicích sdílených aut

Karel Javůrek | 102

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 38

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 120

Windows 10 budou mít kompletní linuxové jádro. Zatím jen pro vývojáře

Windows 10 budou mít kompletní linuxové jádro. Zatím jen pro vývojáře

** Desítky si budou ještě více rozumět s Linuxem ** V létě získají jeho jádro pro vývojáře ** Microsoft představí také Windows Terminal

Jakub Čížek | 86Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch