Panasonic jako první vyvinul nový typ IPS displeje s neuvěřitelně vysokým kontrastem 1 000 000:1

Panasonic jako první vyvinul nový typ IPS displeje s neuvěřitelně vysokým kontrastem 1 000 000:1

Od displejů založených na technologii IPS se už moc nečekalo, ale jak se zdá, ještě není všem dnům konec. Panasonic totiž oznámil novou technologii, která dokáže s IPS displejem dosáhnout extrémně vysokého kontrastu 1 000 000:1.

Jak se to Panasonicu podařilo? Jak můžete vidět na obrázku, v rámci jednotlivé buňky, která má pod sebou umístěné i podsvícení, umístili další buňku z tekutých krystalů. Tato buňku má na starost jinou modulaci procházejícího světla od podsvícení, než má zobrazovací buňka.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání klasického a nového panelu využívajícího IPS technologie (Zdroj: Panasonic)

Díky tomu lze extrémně dobře snížit průnik světla a navíc podsvícení kontrolovat na úrovni samotných pixelů. Lze tak dosáhnout výsledného kontrastu 1 000 000:1, což je dle Panasonic 600× lepší, než je dnes běžné u podobných displejů. Displej navíc dokáže konstantně poskytovat jas 1 000 cd/m² (minimální hodnota 0,001 cd/m²), což se hodí nejen pro průmyslové nasazení, ale v kombinaci s extrémním kontrastem také například pro HDR technologii, která se začíná prosazovat v televizích.

Klepněte pro větší obrázek

Panasonic začne dodávat první vzorky v lednu příštího roku, přičemž nejdříve se očekává nasazení právě v profesionální a průmyslové oblasti s úhlopříčkou až 55 palců, kde jsou ceny pochopitelně vyšší. Na domácí televize a monitory s tímto displejem si tak budeme muset asi chvíli počkat.

Diskuze (23) Další článek: Leap Motion ještě žije, chce přinést přesné snímání rukou do virtuální reality

Témata článku: Technologie, Monitory, Televize, Panasonic, Krystal, Kontrast, Tekutý krystal, Vysoký kontrast, Podsvícení, Televize Panasonic, Typ, Buňka, Nový, Televize úhlopříčka 80, Pan, Průmyslové nasazení

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů