Pálí vás oči z koukání do monitoru? Nechte si je hlídat aplikací

Nedávno jsme na Živě zabývali vlivem práce u počítače na oči a zjistili jsme, že monitor jako takový oči nijak nekazí, ovšem nesvědčí jim strnulost a vysychání způsobené tím, že při soustředěné práci daleko méně mrkáme. A právě tomuto aspektu se věnoval i Andrej Fogelton ze Slovenska, který vyvinul program Eyeblink, upozornilo Zive.sk.

355386598
Aplikace vás sleduje a hlídá vaše mrkání

Eyeblink je aplikace pro desktopové Windows, která využívá webovou kameru pro průběžnou kontrolu mrkání očí. Optimálně by se mrknutí mělo odehrát 10 až 15krát za minutu. Program počítá plovoucí průměr přibližně za půlhodinu práce zpětně, a pokud klesne pod stanovený limit, oznámí uživateli na monitoru hlášku, že by měl více mrkat.

eyeblink-notification.gif 
Když málo mrkáte, dostanete upozornění

V zásadě triviální aplikaci nebylo až zas tak jednoduché vyvinout. Webkamery totiž mají často slabé rozlišení či prostě jen mizerný obraz a především nedostatečnou rychlost snímání. Zaměřit v obrazu obličej a jeho oči sice problém není, ale s jistotou určit, zda oči mrkly, to už tak jednoduché není.

Kromě hlídání mrkání využívá program kameru ke snímání množství světla, které dopadá do prostoru kolem monitoru (kamera bude zpravidla umístěna na jeho horní hraně) a podle toho průběžně optimalizuje jas obrazovky. Využívá přitom softwarové řešení, které umožní snížit jas obrazovky ještě více než to umožňuje tovární nastavení samotného notebooku.

Program může mít pochopitelně problémy zejména při noční práci, pokud jste zcela ponořeni do tmy. Nicméně to jsou podmínky pro práci krajně nevhodné a měli byste si rozsvítit alespoň ambientní osvětlení. To by mělo s lepší webkamerou k monitoringu očí stačit.

Andrej Fogelton s vývojem začal v rámci své diplomové práce, ve které se však zabýval sledováním pohybu ruky. Poté přešel na doktorské studium, kde už se vrhl na možnosti sledování pohybu očních víček. Nyní se projektu věnuje naplno a vyvíjí nové algoritmy pro sledování obličeje a očí. Základní verze aplikace je zdarma, rozšířené funkce jsou k dispozici za minimálně pět eur, výsledná cena je však na vás. Ke stažení zde.

Diskuze (2) Další článek: Na Facebooku je 4,5 milionu českých účtů, většina kouká z mobilu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,