P2P síť ze západního břehu Jordánu bez dohledu RIAA

Největší celosvětové výměnné sítě se snaží žalobami, ale i dohodou vyřešit vleklý spor mezi provozovateli těchto sítí a hudebním a filmovým průmyslem. Zatím bez úspěchu. Už to došlo tak daleko, že RIAA sleduje uživatele P2P sítí zda se na jejich počítači nenachází podezřelé soubory. Pokud RIAA něco podezřelého najdete odešle vám obsílku, ohledně zneužívání P2P sítí.

Zda-li se už tak náhodou nestalo si můžete ověřit na stránkách EFF (Electronic Frontier Foundation), kde najdete databázi v níž si můžete sami zkontrolovat, zda už vám od RIAA odešla obsílka. Chcete-li se prověřit zadejte do textového pole vaší IP adresu nebo uživatelské jméno.

Nyní ale do hry vstoupila nová výměnná P2P síť Earthstation 5, která se chlubí tím, že v její síti jsou k nalezení autorsky chráněné soubory a RIAA vás přitom nemůže vystopovat. Earthstation 5 nepoužívá k přenosu protokol TCP, ale UDP, dále je přidána šifrovací vrstva SSL a proxy servery přes něž mohou všechna data směřovat. Sídlo společnosti je nadto na adrese Jenin Refugee Camp #23, což je uprchlický tábor v Jeninu v Palestině.

Program je ve pořád ve stádiu vývoje, ale už teď se dá stáhnout i češtině. Podle Rase Kabira, jednoho ze zakladatelů sítě, již bylo celkem staženo přes 22 milionů kopií. Zatím je vše zdarma, ale až bude uživatelů více bude služba nejspíše zpoplatněna. Nějak se vynaložené náklady investorům přeci vrátit musí. :-)

Zdroj: Yahoo

Diskuze (14) Další článek: Outlook Express a Internet Explorer pouze s Windows

Témata článku: P2P, Západ, Electronic, Náhoda, Camp, Výměnná síť

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů