OSN: Mezi lidská práva patří i přístup k internetu

Podle nejnovější zprávy Rady pro lidská práva OSN, kterou vypracoval zvláštní zpravodaj pro lidská práva Frank La Rue, jedinečná podstata Internetu umožňuje jedincům uplatňovat právo na svobodu slova a zároveň umožňuje uplatňovat spoustu dalších práv a přispívá k pokroku celé společnosti.

Zed.jpg
Kyberobdoba Velké čínské zdi „chrání“ číňany i dnes (obrázek a další informace: Wikipedia)

Státy se v míře svobodného přístupu ke světové síti liší. Některé státy jako je Česká republika nijak přístup k Internetu neomezují, z jiných států (Francie, Austrálie) jsou slyšet myšlenky volající po regulaci, v dalších je Internet silně regulován. Známý je například Velkýčínskýfirewall.

La Rue však ve zprávě přichází s opačnou myšlenkou: „Zabezpečit volný přístup občanů k internetu by měla být priorita každého státu.“ Internet dle něj přispívá k transparentnosti vlády a k aktivnějšímu zapojení lidí do budování demokracie. Zpráva tak odsuzuje snahy jednotlivých vlád o regulaci Internetu a ten dle ní spadá pod článek 19 Všeobecné deklarace lidských práv.

Článek 19 Všeobecné deklarace lidských práv:

Každý má právo na svobodu přesvědčení a projevu; toto právo nepřipouští, aby někdo trpěl újmu pro své přesvědčení, a zahrnuje právo vyhledávat, příjímat a rozšiřovat informace a myšlenky jakýmikoli prostředky a bez ohledu na hranice.

Ani La Rue však nepodporuje myšlenku plně neregulovaného Internetu. Dle něj je možné Internet omezit na základě zákona, který chrání práva ostatních a toto omezení je prokazatelně nevyhnutelné. Jako příklad omezení jmenuje boj proti dětské pornografii. Naopak se obává, že snahy o zabránění přístupu k internetu z důvodu ochrany autorských práv je možné časem zneužít k politickému nátlaku a cenzuře.

Velká část lidí si však zároveň myslí, že díky svobodě slova mohou psát kdekoliv cokoliv. Proto se poté v internetových diskuzích setkáváme s obviněními z cenzury. Provozovatel či majitel webové stránky však má plné právo smazat jakýkoliv obsah a nikdy se nejedná o narušení svobody slova.

 

Diskuze (10) Další článek: 13 nejlepších rozšíření pro Operu

Témata článku: , , , , , , , ,