Oracle pod palbou kritiky

Nedlouho po oznámení akvizice J.D.Edwards firmou PeopleSoft, vstoupila do hry také dosavadní světová dvojka na trhu s podnikovými informačními systémy, společnost Oracle. Její nabídka 16 $ za akcii PeopleSoftu, s níž se obrátila přímo na akcionáře, vyvolala řadu kritických reakcí.

CEO společnosti PeopleSoft, Craig Conway, považuje nabídku Oracle pouze za pokus zničit před pěti dny oznámenou akvizici J.D.Edwards a označil ji za "odporně špatné chování od společnosti s historií odporně špatného chování."

Podle prezidenta J.D.Edwards, Roberta Dutkowského, jde o riskantní, antikonkurenční akci, která ale stejně narazí na antimonopolní regulaci jak ve Spojených státech, tak v Evropské unii. Dutkowsky dále vyslovil pochybnosti o záměru managementu Oracle, který by v případě úspěšného převzetí PeopleSoftu zastavil produktovou řadu PeopleSoftu. Doslova prohlásil, že se Oracle pokouší zlikvidovat konkurenta v několika tržních segmentech, což by výrazně omezilo možnost zákaznické volby a dosavadní podpory produktů.

Oracle v případě úspěchu umožní zákazníkům Peoplesoftu zdarma přejít na produkty Oracle. Tento krok CEO J.D.Edwards komentoval následovně: "Ve světě podnikového softwaru není nic zadarmo. Náklady na školení uživatelů, customizaci a další fáze implementace informačních systémů typu J.D.Edwards, PeopleSoft nebo Oracle představují pro podniky velmi významnou položku, samotný software nabízený tzv. zdarma tvoří přibližně pouze 5% celkových nákladů."

Siebel Systems, soupeř PeopleSoftu, J.D.Edwards i Oracle v pronásledování světové jedničky podnikových aplikací, společnosti SAP, vydal následující prohlášení: "Podnikový software stojí a padá se zákazníky a návratností investic. V dosahování cílů musejí být zákazníkům nápomocni vysoce motivovaní a uspokojení pracovníci dodavatelské firmy. Je tedy opravdu obtížné porozumět tomu, jak tyto koncepty mohou být v souladu s nepřátelským převzetím konkurenta."

Neméně kritičtí k záměrům Oracle byli také nezávislí odborníci, jako např. Paul Hamerman, ředitel Forrester Research, podle něhož jde buď o pokus dostat klíčového rivala mimo hru, nebo alespoň o narušení ohlášené fúze mezi PeopleSoftem a J.D.Edwards. Hamerman se navíc domnívá, že většina zákazníků PeopleSoftu stejně nebude mít zájem přejít na platformu Oracle.

Podle některých odborníků na trhy s informačními systémy je pokus Oracle, stejně jako všechny ostatní, v nedávné době ohlášené akvizice a změny vlastníků (Baan, MAX, Microsoft) spíše brzdou v dlouhodobém produktovém vylepšování. Vytváření nejistoty na trzích s IS/IT pak zřejmě negativně ovlivní jejich celkový růst.

Společnost Oracle odmítla poskytnout k celé záležitosti jakékoliv komentáře. Oficiální stanovisko naleznete na: http://www.oracle.com/investors.

Autorem článku je Ing. Petr Sodomka, Ph.D.
předseda odborné sekce ČSSI - Centrum pro výzkum informačních systémů

Více informací k celé záležitosti najdete v dnešním článku Jiřího Hlavenky.

Původní článek na stránkách cvis.cz.

Diskuze (6) Další článek: Vlna pokračuje: Baan prodán, na PeopleSoft útočí nepřátelsky Oracle

Témata článku: , , , , , , , , , , ,