Oracle pod palbou kritiky

Nedlouho po oznámení akvizice J.D.Edwards firmou PeopleSoft, vstoupila do hry také dosavadní světová dvojka na trhu s podnikovými informačními systémy, společnost Oracle. Její nabídka 16 $ za akcii PeopleSoftu, s níž se obrátila přímo na akcionáře, vyvolala řadu kritických reakcí.

CEO společnosti PeopleSoft, Craig Conway, považuje nabídku Oracle pouze za pokus zničit před pěti dny oznámenou akvizici J.D.Edwards a označil ji za "odporně špatné chování od společnosti s historií odporně špatného chování."

Podle prezidenta J.D.Edwards, Roberta Dutkowského, jde o riskantní, antikonkurenční akci, která ale stejně narazí na antimonopolní regulaci jak ve Spojených státech, tak v Evropské unii. Dutkowsky dále vyslovil pochybnosti o záměru managementu Oracle, který by v případě úspěšného převzetí PeopleSoftu zastavil produktovou řadu PeopleSoftu. Doslova prohlásil, že se Oracle pokouší zlikvidovat konkurenta v několika tržních segmentech, což by výrazně omezilo možnost zákaznické volby a dosavadní podpory produktů.

Oracle v případě úspěchu umožní zákazníkům Peoplesoftu zdarma přejít na produkty Oracle. Tento krok CEO J.D.Edwards komentoval následovně: "Ve světě podnikového softwaru není nic zadarmo. Náklady na školení uživatelů, customizaci a další fáze implementace informačních systémů typu J.D.Edwards, PeopleSoft nebo Oracle představují pro podniky velmi významnou položku, samotný software nabízený tzv. zdarma tvoří přibližně pouze 5% celkových nákladů."

Siebel Systems, soupeř PeopleSoftu, J.D.Edwards i Oracle v pronásledování světové jedničky podnikových aplikací, společnosti SAP, vydal následující prohlášení: "Podnikový software stojí a padá se zákazníky a návratností investic. V dosahování cílů musejí být zákazníkům nápomocni vysoce motivovaní a uspokojení pracovníci dodavatelské firmy. Je tedy opravdu obtížné porozumět tomu, jak tyto koncepty mohou být v souladu s nepřátelským převzetím konkurenta."

Neméně kritičtí k záměrům Oracle byli také nezávislí odborníci, jako např. Paul Hamerman, ředitel Forrester Research, podle něhož jde buď o pokus dostat klíčového rivala mimo hru, nebo alespoň o narušení ohlášené fúze mezi PeopleSoftem a J.D.Edwards. Hamerman se navíc domnívá, že většina zákazníků PeopleSoftu stejně nebude mít zájem přejít na platformu Oracle.

Podle některých odborníků na trhy s informačními systémy je pokus Oracle, stejně jako všechny ostatní, v nedávné době ohlášené akvizice a změny vlastníků (Baan, MAX, Microsoft) spíše brzdou v dlouhodobém produktovém vylepšování. Vytváření nejistoty na trzích s IS/IT pak zřejmě negativně ovlivní jejich celkový růst.

Společnost Oracle odmítla poskytnout k celé záležitosti jakékoliv komentáře. Oficiální stanovisko naleznete na: http://www.oracle.com/investors.

Autorem článku je Ing. Petr Sodomka, Ph.D.
předseda odborné sekce ČSSI - Centrum pro výzkum informačních systémů

Více informací k celé záležitosti najdete v dnešním článku Jiřího Hlavenky.

Původní článek na stránkách cvis.cz.

Diskuze (6) Další článek: Vlna pokračuje: Baan prodán, na PeopleSoft útočí nepřátelsky Oracle

Témata článku: Software, Byznys, Oracle, Dosavadní svět, Evropská záležitost, Následující prohlášení, Kritik, PAL, Špatné chování, PeopleSoft


Určitě si přečtěte

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 32

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí