Opičí selfie smí být na Wikipedii, opice ani foťák nemají autorské právo

Před pár dny zaujal spor Wikimedie, provozovatele encyklopedie Wikipedia, a fotografa Davida Slatera. Ten požadoval stažení snímku opice, který toto zvíře pořídilo samo, ovšem jeho fotoaparátem. Wikimedia zveřejňuje pouze obrázky s volnou licencí a byla přesvědčena, že tento snímek toto splňuje, protože není člověka, který by si mohl autorské právo nárokovat. David Slater měl jiný názor a absurdní případ teď posoudil americký úřad pro správu duševního vlastnictví – dal zapravdu Wikimedii.

153288043 
Takto se opička vyfotila. Bylo to už v roce 2011, ale fotka se stala docela populární a majitel fotoaparátu by na ní rád vydělal. Zdroj: Wikimedia

Úřad rozhodl, že nemůže registrovat díla vytvořená přírodou, ať už za nimi stojí zvíře, rostliny nebo nějaké božské či nadpřirozené bytosti (podrobně v aktualizovaných předpisech – 1222stránkové PDF). V podstatě stejně hovoří i autorský zákon, podle kterého nelze dílo vytvoření jiným než lidským autorem autorsky nárokovat. Argumenty o použité technice rovněž neprojdou – majitel si měl techniku hlídat, anebo snímek pořízený opicí smazat. Nemůže jej ale vydávat za své dílo.

Britský Telegraph však upozorňuje, že by teoreticky mohl být snímek nárokován jako „duševní tvorba“. Autor by však musel prokázat, že přišel s nápadem, aby si opice pořídila fotku sebe sama a pomohl jí s realizací. Takový případ ale nikdy nebyl u soudu a výsledek je docela nejistý, takže se k soudu nejspíš ani nedostane. Fotka opice tak nadále zůstává k dispozici na Wikimedii pod volnou licencí.

Diskuze (46) Další článek: Microsoft vyřešil problém s odezvou u hraní her v cloudu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,